Recenze: Allen Ginsberg vidí do nejlepších hlav své generace

Allen Ginsberg byl nejen z nejvýznamnějších amerických, ale i světových básníků 20. století – byl zároveň velkým znalcem poezie a prózy a často a rád o nich přednášel. Výběr přednášek Nejlepší hlavy mé generace nabízí texty týkající se beat generation a jejích autorů.

Je snad zbytečné dodávat, že vzhledem ke Ginsbergově roli jedné ze tří nejvýznačnějších osobností beat generation, společně s Jackem Kerouacem a Williamem Burroughsem, opravdu ví, o čem přednáší – vždyť u toho všeho byl, všechny básníky i prozaiky, o nichž píše, znal více než důvěrně.

Nabízený svazek, pečlivě připravený znalcem Billem Morganem, přibližuje přednášky, jež Ginsberg přednesl na Naropa Institutu v kansaském Boulderu, vysoké škole, již sám v roce 1974 založil a jež byla zaměřena jak na studium literatury, tak na buddhismus.

Nicméně přednášky, které Morgan vybral, se týkají primárně literatury a je v nich požehnaně informací, ale i osobitých – a osobních – vhledů! Nemluvě o Ginsbergově seznamu doporučené literatury, přičemž naprostou většinu uvedených děl (nejen z dílny beat generation) máme v češtině!

Jak to dovedl jen Ginsberg

Ostatně pokud jde o Ginsbergovy přednášky, o jejich fundovanosti, hloubce záběru, ale i posluchačské zajímavosti něco vím, jakožto jeho přítel jsem jich několik vyslechl, a to na Brooklyn College, kde byl od roku 1986 až do smrti profesorem anglistiky. Ginsberg měl totiž dar prokládat rozbory poezie či konkrétních románů různými vedlejšími historkami, upřesňujícími a zlidšťujícími literárněvědný výklad, který ovšem nikdy nebyl akademický. Vlastně, jak jsem jej znal, jinak by to snad ani nedovedl.

Úvodem knihy se dovídáme, jak to vlastně s beat generation bylo, Ginsberg přednáší o jazzu a vztahu svých přátel k němu, mluví o situaci v New Yorku čtyřicátých let, zkrátka připravuje si půdu k podrobnému pohledu na jednotlivé protagonisty, eventuálně jejich díla.

Přitom – a to je velký klad publikace – se neomezuje pouze na již zmíněnou „svatou Trojici“, ale věnuje se i méně známým, ovšem stejně tak významným a důležitým osobnostem beat generation. Ostatně, něco již naznačuje i název celého výběru, odkazující na úvodní verš Ginsbergovy nejznámější básně Kvílení: „Viděl jsem nejlepší hlavy své generace, zničené šílenstvím, hystericky obnažené a o hladu…“

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Začíná Pražské jaro. Osmdesátý ročník oslaví orchestry z Vídně i USA

Na výročí úmrtí Bedřicha Smetany a jeho cyklem symfonických básní Má vlast začíná tradičně festival Pražské jaro. Zahájení, přenášené z pražského Rudolfina i na venkovní obrazovky a do vysílání České televize, se tentokrát ujme Česká filharmonie. Program osmdesátého ročníku tvoří více než padesát koncertů, včetně návratu uznávaných zahraničních orchestrů.
před 9 hhodinami

Kvíz: Vyznáte se v dobrodružstvích barona Prášila?

Jeho život byl plný neuvěřitelných dobrodružství. Většinou ale vymyšlených. Před 305 lety se narodil Karl Friedrich Hieronymus von Münchhausen, předobraz barona Prášila. Nejen své sousedy v rodném dolnosaském městečku Bodenwerder bavil notně přibarvenými historkami z vojenské služby. V Česku je řada fantastických příběhů známá hlavně díky filmu z roku 1961. Ověřte si v kvízu, jak dobře znáte – nebo aspoň dovedete odhadnout – barona Prášila a jeho fantaskní eskapády.
včera v 08:00

Zlín patří na týden designu

Ve Zlíně se koná týden designu. Mezinárodní festival do 13. května nabízí výstavy, módní přehlídky i workshopy. Akci nazvanou Zlin Design Week pořádá Fakulta multimediálních komunikací Univerzity Tomáše Bati.
9. 5. 2025

Na Bartošku vzpomíná Eben, Trojan i Crowe. Ve Varech by mohl mít ulici

Velkorysý, charismatický herec i člověk se smyslem pro humor, opakuje se ve vzpomínkách na Jiřího Bartošku. Filmový a divadelní herec zemřel 8. května. O trvalejší vzpomínku usiluje petice, která se zasazuje o přejmenování ulice Moskevská v Karlových Varech na ulici Jiřího Bartošky. Ten byl několik desetiletí prezidentem tamního filmového festivalu. Na setkání s ním zavzpomínala i jedna z festivalových hvězd Russell Crowe.
9. 5. 2025Aktualizováno9. 5. 2025

Břečka, nebo budoucnost? AI obrázky v sobě mají morbidní odér, říká expert

Reklamy na plakátech, titulní stránky časopisů, ale i lidskoprávní kampaně – to všechno lze vytvořit pomocí obrazových generátorů, které nahrazují práci kreativců, grafiků či fotografů. Jejich práci ale předtím bez souhlasu vytěžily, podotýká v rozhovoru pro ČT24 reklamní fotograf Adam Bartas. Vizuální kultura se podle něj nenávratně mění, což prý přinese i inflaci tohoto syntetického obsahu.
9. 5. 2025

„Obrovský frajer, rovný chlap“. Zemřel herec Jiří Bartoška

Ve věku 78 let zemřel Jiří Bartoška. Filmografie tohoto herce, oblíbeného i díky charismatu, čítá desítky rolí. Zapsal se například v trilogii z pravěké Osady Havranů, jako lékař záchranné služby v seriálu Sanitka či v komedii Teorie tygra, za niž získal Českého lva. Přes tři desetiletí stál také v čele filmového festivalu v Karlových Varech, který po sametové revoluci pomohl znovu vybudovat.
8. 5. 2025Aktualizováno8. 5. 2025

Euforii i obavy zachycuje program ČT k výročí konce války

Česká televize připravila k připomenutí osmdesáti let od konce druhé světové války desítky premiérových dokumentů a dílů dokumentárních cyklů. Přinášíme výběr některých z nich, k vidění jsou či budou na obrazovce i v iVysílání.
8. 5. 2025

„A hrdý buď, žes vytrval...“ Hrdý Budžes dosáhl tisícovky repríz, nejvíc to není

Inscenace Hrdý Budžes slaví tisící reprízu. Hra podle bestselleru Ireny Douskové získala diváckou popularitu i díky obsazení Báry Hrzánové do hlavní role osmileté Helenky, která ze svého pohledu komentuje život v normalizaci. Tisícáté přestavení je na českých scénách určitě úspěch, i když do rekordmana, jímž je Kouzelný cirkus, Hrdému Budžesovi ještě pár tisíc chybí.
7. 5. 2025
Načítání...