Příběh českého grafického designu vypráví film i výstava

Kina promítají dokumentární film Identita, který sleduje proměny tuzemské vizuální kultury od začátku dvacátého století až do současnosti. V hlavní roli – český grafický design. Stejnému tématu se věnuje i aktuální výstava v pražském Museu Kampa, dokumentární seriál České televize a kniha.

Dokument Identita v režii Kateřiny Mikulcové a Petra Smělíka mapuje více než sto let české vizuální kultury. A to prostřednictvím příběhů známých i méně známých značek. Zároveň ukazuje, že špičková grafická tvorba vzniká v tuzemsku i dnes.

Průvodcem snímku je Nicholas Lowry, americký rodák s českými kořeny, vášnivý sběratel a milovník grafického designu, který se vydává na dobrodružnou cestu po stopách toho nejlepšího z české vizuální kultury. Objevuje svět, jehož základy položili umělci v čele s Alfonsem Muchou a jemuž se dařilo i navzdory totalitnímu režimu.

Během svého putování se Lowry setkává s řadou současných designérů, ale i s odkazem už nežijících ikon. Snímek hledá národní identitu na filmových plakátech i cedulích metra.

Výstava s ukazateli metra i dětskými knihami

Příběh českého grafického designu rozkrývá pod hlavičkou projektu Identita i pražské Museum Kampa. Do 2. února seznamuje s historií plakátu, graficky ojedinělými knihami a periodiky, vizuální identitou firem a institucí či s využitím designu v propagandě. Design se dotýká i bankovek, módy či papírenského zboží.

K vidění jsou například detailní porovnání orientačních systémů pražského metra z dob normalizace i ze současnosti v reálné velikosti. „Jsou tady určité unikáty, například symbol, který se jmenuje oficiálně měnič mincí, ale lidově se proslavil jako bobkující panáček,“ podotkl komisař výstavy David Korecký.

3 minuty
Příběh českého grafického designu ve filmu i na výstavě
Zdroj: ČT24

Na výstavu se dostala první vydání slavných dětských knih od Josefa Lady, Karla Čapka nebo Karla Poláčka, literaturu zastupuje také dvacetikilová kniha Šumava umírající a romantická, kterou napsal, ilustroval, vysázel i vytiskl Josef Váchal.

Nechybí obaly hudebních alb – od skupiny Garáž, přes Master's Hammer, až po Vladimira 518. Výstava shromáždila díla autorů jako Petr Babák, Adolf Born, Tomáš Brousil, Karel Haloun, Zuzana Lednická, Tomáš Machek, Alfons Mucha nebo Aleš Najbrt.

Rozsáhlý projekt Identita vedle filmu a výstavy zahrnuje také monografii, která je současně obsáhlým katalogem k expozici. Česká televize fenomén českého grafického designu také shrnula v sedmidílném cyklu, který je dostupný v iVysílání

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Začíná Pražské jaro. Osmdesátý ročník oslaví orchestry z Vídně i USA

Na výročí úmrtí Bedřicha Smetany a jeho cyklem symfonických básní Má vlast začíná tradičně festival Pražské jaro. Zahájení, přenášené z pražského Rudolfina i na venkovní obrazovky a do vysílání České televize, se tentokrát ujme Česká filharmonie. Program osmdesátého ročníku tvoří více než padesát koncertů, včetně návratu uznávaných zahraničních orchestrů.
před 3 hhodinami

Kvíz: Vyznáte se v dobrodružstvích barona Prášila?

Jeho život byl plný neuvěřitelných dobrodružství. Většinou ale vymyšlených. Před 305 lety se narodil Karl Friedrich Hieronymus von Münchhausen, předobraz barona Prášila. Nejen své sousedy v rodném dolnosaském městečku Bodenwerder bavil notně přibarvenými historkami z vojenské služby. V Česku je řada fantastických příběhů známá hlavně díky filmu z roku 1961. Ověřte si v kvízu, jak dobře znáte – nebo aspoň dovedete odhadnout – barona Prášila a jeho fantaskní eskapády.
včera v 08:00

Zlín patří na týden designu

Ve Zlíně se koná týden designu. Mezinárodní festival do 13. května nabízí výstavy, módní přehlídky i workshopy. Akci nazvanou Zlin Design Week pořádá Fakulta multimediálních komunikací Univerzity Tomáše Bati.
9. 5. 2025

Na Bartošku vzpomíná Eben, Trojan i Crowe. Ve Varech by mohl mít ulici

Velkorysý, charismatický herec i člověk se smyslem pro humor, opakuje se ve vzpomínkách na Jiřího Bartošku. Filmový a divadelní herec zemřel 8. května. O trvalejší vzpomínku usiluje petice, která se zasazuje o přejmenování ulice Moskevská v Karlových Varech na ulici Jiřího Bartošky. Ten byl několik desetiletí prezidentem tamního filmového festivalu. Na setkání s ním zavzpomínala i jedna z festivalových hvězd Russell Crowe.
9. 5. 2025Aktualizováno9. 5. 2025

Břečka, nebo budoucnost? AI obrázky v sobě mají morbidní odér, říká expert

Reklamy na plakátech, titulní stránky časopisů, ale i lidskoprávní kampaně – to všechno lze vytvořit pomocí obrazových generátorů, které nahrazují práci kreativců, grafiků či fotografů. Jejich práci ale předtím bez souhlasu vytěžily, podotýká v rozhovoru pro ČT24 reklamní fotograf Adam Bartas. Vizuální kultura se podle něj nenávratně mění, což prý přinese i inflaci tohoto syntetického obsahu.
9. 5. 2025

„Obrovský frajer, rovný chlap“. Zemřel herec Jiří Bartoška

Ve věku 78 let zemřel Jiří Bartoška. Filmografie tohoto herce, oblíbeného i díky charismatu, čítá desítky rolí. Zapsal se například v trilogii z pravěké Osady Havranů, jako lékař záchranné služby v seriálu Sanitka či v komedii Teorie tygra, za niž získal Českého lva. Přes tři desetiletí stál také v čele filmového festivalu v Karlových Varech, který po sametové revoluci pomohl znovu vybudovat.
8. 5. 2025Aktualizováno8. 5. 2025

Euforii i obavy zachycuje program ČT k výročí konce války

Česká televize připravila k připomenutí osmdesáti let od konce druhé světové války desítky premiérových dokumentů a dílů dokumentárních cyklů. Přinášíme výběr některých z nich, k vidění jsou či budou na obrazovce i v iVysílání.
8. 5. 2025

„A hrdý buď, žes vytrval...“ Hrdý Budžes dosáhl tisícovky repríz, nejvíc to není

Inscenace Hrdý Budžes slaví tisící reprízu. Hra podle bestselleru Ireny Douskové získala diváckou popularitu i díky obsazení Báry Hrzánové do hlavní role osmileté Helenky, která ze svého pohledu komentuje život v normalizaci. Tisícáté přestavení je na českých scénách určitě úspěch, i když do rekordmana, jímž je Kouzelný cirkus, Hrdému Budžesovi ještě pár tisíc chybí.
7. 5. 2025
Načítání...