Příběh českého grafického designu vypráví film i výstava

Kina promítají dokumentární film Identita, který sleduje proměny tuzemské vizuální kultury od začátku dvacátého století až do současnosti. V hlavní roli – český grafický design. Stejnému tématu se věnuje i aktuální výstava v pražském Museu Kampa, dokumentární seriál České televize a kniha.

Dokument Identita v režii Kateřiny Mikulcové a Petra Smělíka mapuje více než sto let české vizuální kultury. A to prostřednictvím příběhů známých i méně známých značek. Zároveň ukazuje, že špičková grafická tvorba vzniká v tuzemsku i dnes.

Průvodcem snímku je Nicholas Lowry, americký rodák s českými kořeny, vášnivý sběratel a milovník grafického designu, který se vydává na dobrodružnou cestu po stopách toho nejlepšího z české vizuální kultury. Objevuje svět, jehož základy položili umělci v čele s Alfonsem Muchou a jemuž se dařilo i navzdory totalitnímu režimu.

Během svého putování se Lowry setkává s řadou současných designérů, ale i s odkazem už nežijících ikon. Snímek hledá národní identitu na filmových plakátech i cedulích metra.

Výstava s ukazateli metra i dětskými knihami

Příběh českého grafického designu rozkrývá pod hlavičkou projektu Identita i pražské Museum Kampa. Do 2. února seznamuje s historií plakátu, graficky ojedinělými knihami a periodiky, vizuální identitou firem a institucí či s využitím designu v propagandě. Design se dotýká i bankovek, módy či papírenského zboží.

K vidění jsou například detailní porovnání orientačních systémů pražského metra z dob normalizace i ze současnosti v reálné velikosti. „Jsou tady určité unikáty, například symbol, který se jmenuje oficiálně měnič mincí, ale lidově se proslavil jako bobkující panáček,“ podotkl komisař výstavy David Korecký.

3 minuty
Příběh českého grafického designu ve filmu i na výstavě
Zdroj: ČT24

Na výstavu se dostala první vydání slavných dětských knih od Josefa Lady, Karla Čapka nebo Karla Poláčka, literaturu zastupuje také dvacetikilová kniha Šumava umírající a romantická, kterou napsal, ilustroval, vysázel i vytiskl Josef Váchal.

Nechybí obaly hudebních alb – od skupiny Garáž, přes Master's Hammer, až po Vladimira 518. Výstava shromáždila díla autorů jako Petr Babák, Adolf Born, Tomáš Brousil, Karel Haloun, Zuzana Lednická, Tomáš Machek, Alfons Mucha nebo Aleš Najbrt.

Rozsáhlý projekt Identita vedle filmu a výstavy zahrnuje také monografii, která je současně obsáhlým katalogem k expozici. Česká televize fenomén českého grafického designu také shrnula v sedmidílném cyklu, který je dostupný v iVysílání

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Hynek Martinec nahlíží na současný svět přes cyberlemon

Díla česko-britského umělce Hynka Martince jsou ve sbírkách galerií po celém světě. Do letošního srpna jsou k vidění i na výstavě Cyberlemon v pražském Centru současného umění DOX. Ve svých nových dílech reaguje na zrychlený a stále více polarizovaný svět. Na stěnu galerie také vytvořil své dosud největší dílo – devět metrů dlouhou a osm metrů vysokou kresbu. A jakýmsi průvodcem výstavy je – jak napovídá název – citron, přičemž „kybercitron“ ohlašuje Martincovo téma: syntézu starého a nového.
29. 3. 2025

Artová kina přitahují stále více diváků

Návštěvnost artových kin dosahovala v minulém roce ve větších městech rekordních čísel, v menších městech alespoň vyrovnala předcovidové hodnoty. Multiplexy na návrat k číslům návštěvnosti před covidem stále čekají. ČT to potvrdil předseda Asociace provozovatelů kin Dan Krátký. Diváky artových kin lákají zejména mezinárodní festivalové hity, nezávislé snímky, originální dramaturgie, ale i nižší cena za vstupné a občasné zařazování mainstreamových titulů do programu.
29. 3. 2025

Alžírský soud poslal spisovatele Sansala do vězení, Macron volá po propuštění

Paradoxně jako dobrou zprávu hodnotí příznivci Boualema Sansala verdikt alžírského soudu, který kontroverzního spisovatele poslal na pět let do vězení za tvrzení, že sporné území Západní Sahary dříve patřilo Maroku. Za názor, který oficiálně zastává i Francie, mu hrozilo až doživotí. Mírnější trest pro autora, jenž je podle svých blízkých vážně nemocný, naznačuje zlepšení vztahů mezi oběma zeměmi – a příslib propuštění, po němž volá i francouzský prezident Emmanuel Macron.
28. 3. 2025

Mareš kreslí komiksy o Praze. Po politicích je to lázeň, poznamenal

Široké veřejnosti je ilustrátor a kreslíř Štěpán Mareš známý především jako autor satirického Zeleného Raoula, teď vytvořil trochu jinou sérii komiksů. Bez karikatury se věnuje historii Prahy a osobnostem, které v ní žily. „Po všech těch politicích je to lázeň,“ podotkl Mareš v Událostech, komentářích. První tři svazky vytvořené pro městskou firmu Prague City Tourism vypráví o Golemovi, Albertu Einsteinovi a Franzi Kafkovi. Další mají následovat, stejně jako překlady do angličtiny a němčiny. Marešovy komiksy mají být vkusnou alternativou k matrjoškám, čepicím a podobným předmětům, které se prodávají jako suvenýry z Prahy.
28. 3. 2025
Načítání...