Prague Fringe Festival pod tlakem pandemie zvolil novou strategii. Představí české divadlo světu

Prague Fringe Festival, největší česká přehlídka anglického divadla, se od úterý uskuteční v jiné podobě, než bylo každoročně zvykem. Podobně jako mnoho dalších kulturních akcí bude mít v době pandemie on-line podobu a namísto toho, aby se do Prahy sjeli divadelníci z celého světa, festival představí to nejlepší z českého divadla světu. Přehlídka Prague Fringe Reimagined potrvá do 29. listopadu.

Za běžných okolností je Prague Fringe událostí, během níž se vždy v květnu na devět dní do Prahy sjedou divadelní spolky, odborníci i diváci z mnoha zemí. Kvůli opatřením proti šíření koronaviru pořadatelé zrušili letos festival v tradičním jarním termínu a uskutečnili krátkou verzi on-line s tím, že festival uspořádají na podzim v náhradním termínu. Kvůli druhé vlně pandemie se ale rozhodli udělat jinou událost.

Od úterý do 29. listopadu si mohou diváci zvolit z výběru nových divadelních inscenací, které Česká republika nabízí. Živá vystoupení budou organizátoři natáčet na několik kamer a ve vysoké kvalitě přenášet na webovou stránku Prague Fringe. Obsah budou sdílet spřátelené Fringe festivaly po celém světě, kterých je 250. Přes svou síť budou festival do celého světa přenášet také Česká centra.

Pro diváky napříč kontinenty

„Fringe Reimagined je letošní pozměněná verze festivalu Prague Fringe. Místo abychom pozvali divadelní společnosti z celého světa do Prahy, jako jsme to posledních 18 let dělali každé jaro, letos poprvé naopak ukážeme českou divadelní scénu celému světu. Pečlivě jsme vybrali několik českých inscenací, které potěší diváky napříč kontinenty,“ věří organizátoři.

Diváci se mohou těšit na celou řadu žánrů, mezi nimiž nebude chybět loutkové divadlo, fyzické divadlo či multimediální inscenace. Kromě inscenací je připravený také doprovodný program v podobě diskusí, virtuálních workshopů a webinářů s herci i dalšími lidmi z oboru jak z České republiky, tak ze zahraničí.

Kompletní program je na webu Prague Fringe. Díky grantu ministerstva kultury, sponzorovi a podpoře Prahy bude možné sledovat přenosy na webové stránce zdarma. Všechny inscenace jsou buď neverbální, nebo v angličtině s českými titulky, popřípadě v češtině s anglickými titulky. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Čtení provází fantazie i nešvary, ukazují v Brně divadlo a výstava

Knihy se staly tématem hned dvou kulturních novinek z Brna. Jak inscenace pro děti Berta mezi řádky v divadle Polárka, tak výstava Člověk čtoucí v Památníku písemnictví se snaží návštěvníkům ukázat, jak je literatura v lidském životě důležitá. A také prozrazuje, že některé čtenářské nešvary se nemění ani po stoletích.
včera v 11:00

Chrám Hagia Sofia čeká velká rekonstrukce, má odolat i zemětřesení

Jedna z nejznámějších sakrálních staveb světa, istanbulská Hagia Sofia, má před sebou jednu z nejrozsáhlejších renovací ve své dlouhé historii. Turečtí experti chtějí opravit a zpevnit její kupole tak, aby lépe odolaly případnému zemětřesení. Patnáct set let starý kostel přeměněný na mešitu patří k nejnavštěvovanějším památkám. Otevřená veřejnosti má zůstat i během stavebních prací.
16. 4. 2025

Aparecium. Seriál Harry Potter prozradil část obsazení

Oficiálně potvrzeno je obsazení některých dalších rolí v chystaném seriálu o Harrym Potterovi. V bradavickém učitelském sboru se objeví Paapa Essiedu, Janet McTeerová, Nick Frost a jako školník Paul Whitehouse. Na představitele ústřední trojice, tedy kouzelnického učně a jeho kamarádů Rona a Hermiony, se ještě čeká.
16. 4. 2025

Kolegové i veřejnost se v Národním divadle rozloučili s Aloisem Švehlíkem

Herečtí kolegové i veřejnost se v Národním divadle rozloučili s Aloisem Švehlíkem. Herec, mimo jiné dlouholetý člen první scény, zemřel 2. dubna.
16. 4. 2025Aktualizováno16. 4. 2025

Výdejní boxy by neměly „křičet“ vedle památek, zaznělo v 90' ČT24

Výdejních boxů po Česku přibývá, jejich umístění se však někdy setkává s kritikou. Třeba v Hradci Králové sousedí s plastikou od Vladimíra Preclíka. Jednotná pravidla pro regulaci ale chybí. „Box není z hlediska zákona stavba,“ podotkl v pořadu 90' ČT24 ředitel Institutu plánování a rozvoje města Prahy Ondřej Boháč, v čem může spočívat komplikace. „Nejlepší je ukázat dobré a špatné příklady,“ míní historik architektury Zdeněk Lukeš. To se týká nejen umístění, ale i designu boxů.
15. 4. 2025

Weinstein se vrací před soud. A s ním případ, který spustil hnutí MeToo

Výběrem poroty začíná nový proces s bývalým hollywoodským producentem Harveym Weinsteinem. Obvinění kdysi mocného muže filmové branže vedlo před osmi lety k hnutí MeToo. Weinsteina už původně odsoudili za sexuální napadení a znásilnění ke třiadvaceti letům vězení, ale tento verdikt byl zrušen v odvolacím řízení na základě procesních chyb. Sám Weinstein tvrdí, že se nikdy nedopustil nekonsenzuálního pohlavního styku.
15. 4. 2025

Urny a tetování Dominika Adamce jsou mementem smrtelnosti i života

Dominik Adamec, jeden z letošních laureátů Ceny Jindřicha Chalupeckého, na své sólové výstavě The End of Pyramids v pražské Karpuchina Gallery představuje sérii keramických pohřebních uren, autorskou knihu i kresby. Vlastním hravým způsobem tak řeší téma, které společnost spíš tíží – vztah člověka ke smrti.
14. 4. 2025

Nejde jen o scény sexu či líbání, říká koordinátorka intimity

Poměrně novou součástí štábu v Česku i ve světě je koordinátor/ka intimity. V tuzemsku působí zatím dvě. „Hodně lidí má představu, že na všechno dohlíží,“ podotkla jedna z nich Martina Čurdová. „Moje práce je sladit režisérskou vizi s hranicemi herců,“ upřesnila v rozhovoru s moderátorkou Nikolou Reindlovou pro Studio 6. Čeští tvůrci prý zatím koordinátora intimity přijímají různě. Skeptické jsou ale i třeba některé hollywoodské hvězdy, jako Michael Douglas nebo Gwyneth Paltrowová.
14. 4. 2025
Načítání...