Pouliční divadlo už je za dveřmi

Nahrávám video
Začal pouliční festival Za dveřmi
Zdroj: ČT24

Barevný průvod obřích loutek v centru Prahy zahájil v pondělí festival Za dveřmi. Devátý ročník přehlídky pouličního divadla nabízí téměř dvacítku vystoupení českých i zahraničních artistů, herců a klaunů.

Loutkový průvod s artisty na chůdách připravilo V.O.S.A. Theatre. Soubor vznikl před sedmi lety, poprvé se představil na EXPO 2010 v Šanghaji, letos se na světovou výstavu chystá opět. Příprava jedné obří loutky na Václavském náměstí, kde průvod začínal, zabrala artistům zhruba čtvrt hodiny, práci komplikovalo větrné počasí. Přesto se průvod nakonec vydal na cestu. 

Cílem bylo výstaviště v Holešovicích, kde se odehrává největší část festivalu. Tamní program odstartovala netradiční akce - lyžařský závod v červenci. Souviselo s představením Běžkařská odysea dua Bratři v tricku. Ve své show se inspirovali dvěma rčeními: německým „běžkaři žijí déle“ a českým „smích prodlužuje život“.

Pro bláznivé herce

„Kdo přijde na ulici s připraveným představením a čeká, že všechno půjde tak, jak si nazkoušel ve zkušebně, bude zklamán, protože faktorů, které ovlivňují děj, je hodně - od počasí po náladu diváků,“ upozoňuje jeden z „bratrů“ Adam Jarchovský, že pouliční divadlo je specifická disciplína.

Běžkařská odysea (Bratři v tricku)
Zdroj: Bratři v tricku

Ředitel festivalu Za dveřmi Jakub Vedral s ním souhlasí: „Pouliční herec musí být ještě trochu bláznivější než herec v kamenném divadle. Mnohdy máme diváka pouze na tak dlouho, jak dlouho ho dokážeme zaujmout. Tady nehrozí, že byste si dávali nohu přes nohu a nemohli odejít, protože vedle vás sedí moc lidí a je vám to trapný. Tady když se rozhodnete, že odcházíte, tak prostě odcházíte.“

Zaujmout kolemjdoucí se do 13. července v pražských ulicích pokusí ještě španělský energický showman Adrian Schvarzstein, slovenské Teatro Tatra nebo francouzský soubor Cie Une de Plus. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Strach z krásy, strach ze vztahu. Vědci popsali roli femme fatale v mýtech

Jednou z nejčastějších překážek, jimž mužský hrdina čelí na své cestě ke smysluplnému konci svého příběhu, není drak ani jiná lítá bestie. Je to krásná žena označovaná jako femme fatale. Právě tento archetyp teď vědci prozkoumali.
včera v 08:02

Obrazy padělal, teď maluje vlastní. Za jedinečné považuje Beltracchi oboje

Léta padělal obrazy, aniž by jejich pravost někdo zpochybnil, a když si odseděl trest, začal tvořit a prodávat pod vlastním jménem. Německý výtvarník Wolfgang Beltracchi nyní průřez svou tvorbou představuje v pražském Obecním domě. Jeho výstavy opakovaně provázejí otázky, kolik neodhalených falzifikátů nejen od Beltracchiho vlastně koluje trhem s uměním.
7. 5. 2026

VideoFilmové premiéry: Mengele, Billie Eilish, ovce detektivy či Panelstory

Mortal Kombat 2 dostává na plátna kin pokračování adaptace bojových videoher. V detektivním snímku Béé tým na stopě vyšetřují zločiny i ovce. Životopisné drama Zmizení Josefa Mengeleho nabízí pohled na válečné i poválečné osudy lékaře přezdívaného Anděl smrti. V hororu Hokum pronásledují spisovatele v odlehlém penzionu, kam se přijel vyrovnat se smrtí rodičů, noční můry. Koncertní dokument Billie Eilish – Hit Me Hard and Soft: The Tour rekapituluje zatím poslední turné americké zpěvačky. A do kin se také vrací digitálně restaurovaná Panelstory, kterou jako satirický obraz sídliště natočila Věra Chytilová na konci sedmdesátých let.
7. 5. 2026

Otevření ruského pavilonu na výtvarném bienále provázejí protesty

Rusko otevřelo na Bienále umění v Benátkách svůj národní pavilon. První ruská účast na jedné z nejznámějších přehlídek umění na světě od začátku plnohodnotné invaze vůči Ukrajině vyvolala silnou kritiku ještě před začátkem přehlídky a v den zahájení proti ní u pavilonu protestovaly stovky lidí. Kvůli ruské národní expozici hrozí, že bienále přijde o peníze z evropských fondů, což ve středu označil ruský velvyslanec v Římě Alexej Paramonov za brutální diktát. Expozice bude přístupná jen do pátku.
6. 5. 2026

Z třicítky amerických koncertů zbyl jeden. Návrat Pussycat Dolls se nedaří

Americká dívčí skupina Pussycat Dolls zrušila téměř celou severoamerickou část svého chystaného comebackového turné. A to po „upřímném zhodnocení“, k němuž je přiměl s největší pravděpodobností slabý prodej vstupenek. Koncerty v Evropě, včetně toho v Praze, ale zatím platí.
6. 5. 2026

Z Písku do Hollywoodu. Výtvarník Gebr pracoval pro Columba i Spielberga

Výtvarník a scénograf Jaroslav Gebr se sice narodil před rovným stoletím na jihu Čech, po komunistickém převratu ale emigroval a jeho další životní a profesní cesta ho dovedla až do Hollywoodu. Nejen jeho tvorbu v továrně na sny připomíná nyní písecká Galerie Dragoun, nesoucí jméno Gebrova souputníka ze studií.
6. 5. 2026

Kniha poukazuje na zneužívání psychiatrie v časech StB

Badatel Miroslav Vodrážka vydal knihu s poněkud dlouhým, leč všeříkajícím názvem: Systémově zneužitá a zneužívající československá psychiatrie v soft-sovětském stylu. Věnuje se v ní období mezi lety 1948 a 1989.
6. 5. 2026

VideoAnifilm vezme diváky na Farmu zvířat i za Čarodějovým učněm

V Liberci začíná Anifilm. Na mezinárodní přehlídce animovaných filmů uvidí diváci do konce tohoto týdne přes pět set soutěžních i nesoutěžních snímků, jak domácí, tak zahraniční provenience. V české premiéře se bude promítat například nové zpracování Orwellovy Farmy zvířat v režii Andyho Serkise. Návštěvníci také jako první uvidí restaurovanou verzi Čarodějova učně od Karla Zemana. Tématem letošního ročníku jsou mýty a legendy z celého světa.
5. 5. 2026
Načítání...