Nový Sherlock nenosí čepici a jeho Watson není prostý

Praha – „Chtěli jsme udělat film, který by jednak vyhovoval stávajícím fanouškům Holmese a jednak by dobrodružné příběhy Holmesova typu představil úplně nové generaci,“ říkají tvůrci o filmu nazvaném prostě Sherlock Holmes. Do hlavní role legendárního detektiva obsadil režisér Guy Ritchie Roberta Downeyho Jr., Sherlockovu pravou ruku, doktora Watsona, hraje Jude Law. Skalní fanoušci detektivek A. C. Doyla, který Holmese v 19. století stvořil, budou asi trochu překvapeni. Nedočkají se typické čepice nebo věty: „Jak prosté, milý Watsone.“ Poznají ale, co dovedou Sherlockovy pěsti.

„I když se náš příběh odehrává v Londýně 90. let předminulého století, snažili jsme se ho udělat zároveň co nejsoučasnějším,“ uvedl Ritchie. Tvůrci vycházeli z předpokladu, že existuje celá generace lidí, co o Sherlocku Holmesovi kromě jména vlastně nic neví. Použili proto rámec všech Doylových původních příběhů i to, co je v knihách pouze naznačeno, a převedli to na filmové plátno.

Holmes a Watson - křižák a veterán

Filmový kritik Kamil Fila v Událostech, komentářích (zdroj: ČT24)

Podle Roberta Downeyho Jr. byl Holmes pravděpodobně prvním superhrdinou intelektuálního ražení. „Čím víc se do Doyleových knih ponoříte, tím víc uvidíte, jak neuvěřitelně bohatou postavou je. Je něco jako novodobý křižák, který i v moderní době bojuje za dobro,“ popisuje Downey svou postavu.

„Holmes byl například podle našeho názoru mnohem tělesnější, než jak ho chápeme dnes,“ pokračuje v popisu Ritchie. Domnívá se také, že detektiv i Watson byli v původních příbězích podstatně dynamičtějšími postavami, než jak jsou vykreslováni v současných filmech a televizních seriálech.

„Watson býval občas zobrazován jako nějaký blábolící hlupák, jehož hloupost je protikladem k velikosti Holmesova génia. Jenže to je úplně špatně. Watson je mnohem větší individualitou, než by se mohlo zdát. Teprve on tvoří s Holmesem dohromady opravdový tým,“ tvrdí režisér.

Watson je ve filmu představen jako silný a fyzicky zdatný muž, válečný veterán, který si vždy dokáže poradit. A i když není tak geniální jako jeho partner, je rozhodně velice inteligentní. „Mým hlavním cílem bylo, aby můj Watson byl jin pro Holmesův jang“ říká představitel Sherlockova poradce a přítele Jude Law.

Sherlockovi protivníci - ženy a vrah, který vstal z mrtvých

Úspěšné partnerství Holmese a Watsona ovšem dostane překvapivou ránu ve chvíli, kdy se Watson zamiluje do Mary Morstanové a rozhodne se oženit. Holmes totiž žije samotářský život zasvěcený detektivní práci a na lásku nevěří, na manželství už vůbec.

Jedinou výjimkou jeho postoje k ženám je Irene Adlerová. Američanka z New Jersey, cestující právě po světě, je odvážná žena, která žije na hraně zákona. Přestože není pravidelnou postavou příběhů o Sherlocku Holmesovi, je jedinou ženou, která byla kdy lepší než on a dokázala ho přelstít. Tvůrci Irenu proto zapojili do příběhu jako tu, která zlomila detektivovo srdce a dostala se mu pod kůži.

Holmes má ve filmu samozřejmě i svůj „tajemný a zlý protipól“, lorda Blackwooda, kterého Holmes a Watson odhalí jako pachatele série brutálních vražd. Před svou popravou ale Sherlockovi vzkáže, že smrt nad ním nemá žádnou moc. Začne znovu terorizovat Londýn jako ten, který údajně vstal z mrtvých. Blackwood - okultista, který vynalézá věci, jež předběhly svou dobu, je pragmatickému a vědecky přemýšlejícímu Holmesovi podle tvůrců důstojným protivníkem.

V českých kinech se akční a dobrodružný Sherlock Holmes promítá od 14. ledna. Kromě Roberta Downeyho Jr. a Juda Lawa uvidí diváci Rachel McAdamsovou v roli Irene Adlerové, Mark Strong ztvárnil roli Holmesova nového tajemného protivníka Blackwooda a Kelly Reillyová hraje Mary, po níž touží Watson.

Vydáno pod