Jak vypadají ty vůbec nejkrásnější knihy minulého století? Odpověď zjišťoval Památník národního písemnictví a projekt Identita. Odborníci ocenili deset knih. Za tu nejhezčí vybrali publikaci Šumava umírající a romantická od Josefa Váchala. Kniha z roku 1931 je neobvykle velká a váží kolem dvaceti kilogramů.
Nejkrásnější knihou minulého století je Šumava umírající a romantická
Dnes je kniha Šumava umírající a romantická od Josefa Váchala podle odborné veřejnosti nejkrásnější knihou 20. století. Tenkrát ale vyšlo jen jedenáct výtisků. „Josef Váchal knižní kulturu příliš neovlivnil, my se příliš neinspirujeme jeho stylem, jeho charakterem, ale možná nás inspiruje ta jeho houževnatost, ten jeho obrovský zájem o knihu jako celek,“ uvedl spoluautor projektu Identita a grafický designér Filip Blažek.
Autor pro tuto knihu navrhl i vlastní písmo. Zároveň vytvořil přes sedmdesát dřevorytů – a sám knihu také vytiskl a svázal. Uměleckého uznání se ale dočkal až před smrtí. Někteří ho vnímali jako blázna, jiní jako génia.
Mezi deseti nejkrásnějšími knihami se umístil i Váchalův Krvavý román, ten se dočkal i filmového zpracování. Stejně jako další oceněné knihy – třeba Zahrada Jiřího Trnky, Poslední mohykán doplněný ilustracemi Jiřího Šalamouna nebo Alenka v kraji divů a za zrcadlem s kresbami Markéty Prachatické. „Text této knížky je tak krásný, nosný, že svým způsobem každého ilustrátora vede,“ říká ilustrátorka. A propadli mu také filmaři.
I když se všechny oceněné knihy podobného zájmu nedočkaly, spojuje je právě kvalitní grafický design a originální ilustrace.