Letní slavnosti staré hudby provázejí Múzy

V pražských historických prostorech začínají Letní slavnosti staré hudby. Letošní ročník je zasvěcen Múzám. Sedm festivalových večerů představí posluchačům do 8. srpna například podoby lásky v italské raně barokní hudbě či žertovné příběhy ve španělských písních, připomenou také milostný příběh Orfea a Eurydiky. Součástí slavností je rovněž renesanční maškarní ples.

„Program 24. ročníku festivalu v souladu se svým podtitulem Musae představí rozmanitost inspirací Múzami – ušlechtilými, krásnými a vševědoucími bohyněmi múzických umění, i řeckou mytologií,“ slibují pořadatelé.

Při zahájení konfrontuje německý vokální soubor Ensemble Polyharmonique italské vzory s jejich ohlasy v duchovní hudbě protestantského Německa zejména v průběhu sedmnáctého století. Vlámský soubor Hathor Consort připomene skladby s působivými vyjádřeními citů a vášní v pozemském i nebeském slova smyslu. Pomyslnou záštitu nad koncertem převzala Múza Erató, pečující o milostné básně a písně, a spolu s ní personifikovaná křesťanská láska Caritas.

Na významnost Prahy jako kulturního centra na konci šestnáctého století upomene španělský soubor Cantoría. Provede totiž výběr z takzvaných ensalad a španělských písní s žertovnými i dramatickými příběhy, které vyšly tiskem v té době právě v Praze.

1 minuta
Začínají Letní slavnosti staré hudby
Zdroj: ČT24

Závěr obstará české Collegium Marianum. „Bude poctou bájnému pěvci Orfeovi, jehož umění se klaněli bohové, lidé, zvířata, přírodní živly i bytosti z podsvětí. Tento syn Múzy epického básnictví Kalliopé dostal do vínku okouzlující hlas a svým hudebním uměním dokázal uchvátit bytosti lidské i mytické, prozradila vedoucí ansámblu Jana Semerádová o programu složeném z árií a ouvertur Vivaldiho či Grauna.

Slavnosti staré hudby se i letos konají především v historických prostorech klášterů, kostela a zámku, navíc ale i v mnohem mladší kulturní křižovatce Vzlet. Na jeden večer se stane dvorem polské královny Bony Sforza, která v renesančním Polsku iniciovala módu maškarních tanečních zábav. Na ně naváže baletní a pantomimické představení souboru taneční soubor Cracovia Danza Ballet, rozverné představení je vhodné i pro děti.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

„Obrovský frajer, rovný chlap“. Zemřel herec Jiří Bartoška

Ve věku 78 let zemřel Jiří Bartoška. Filmografie tohoto herce, oblíbeného i díky charismatu, čítá desítky rolí. Zapsal se například v trilogii z pravěké Osady Havranů, jako lékař záchranné služby v seriálu Sanitka či v komedii Teorie tygra, za niž získal Českého lva. Přes tři desetiletí stál také v čele filmového festivalu v Karlových Varech, který po sametové revoluci pomohl znovu vybudovat.
14:08Aktualizovánopřed 4 hhodinami

Euforii i obavy zachycuje program ČT k výročí konce války

Česká televize připravila k připomenutí osmdesáti let od konce druhé světové války desítky premiérových dokumentů a dílů dokumentárních cyklů. Přinášíme výběr některých z nich, k vidění jsou či budou na obrazovce i v iVysílání.
před 13 hhodinami

„A hrdý buď, žes vytrval...“ Hrdý Budžes dosáhl tisícovky repríz, nejvíc to není

Inscenace Hrdý Budžes slaví tisící reprízu. Hra podle bestselleru Ireny Douskové získala diváckou popularitu i díky obsazení Báry Hrzánové do hlavní role osmileté Helenky, která ze svého pohledu komentuje život v normalizaci. Tisícáté přestavení je na českých scénách určitě úspěch, i když do rekordmana, jímž je Kouzelný cirkus, Hrdému Budžesovi ještě pár tisíc chybí.
včera v 17:30

Hudební ceny Apollo za rok 2024 ukázaly na Ankiho a Pam Rabbit

Ceny české hudební kritiky Apollo označily za nejlepší loňské album I Want To Feel Safe od rappera Ankiho, které už letos obdrželo i cenu Vinyla. Oceněna byla i zpěvačka Pam Rabbit za singl Space.
včera v 10:12
Načítání...