Kachyňův Král Šumavy je propaganda, píší badatelé v nové knize

3 minuty
Události: Kachyňův Král Šumavy je propaganda, tvrdí badatelé
Zdroj: ČT24

Před šedesáti lety natočil Karel Kachyňa film Král Šumavy. Snímek o proradných špionech a hrdinných „esenbácích“ tehdy do kina přilákal čtyři miliony diváků. O prorežimním thrilleru s nepopiratelnými formálními filmařskými kvalitami nyní vydal knihu Ústav pro studium totalitních režimů (ÚSTR).

Na konci 50. let se zločinný režim v Československu urputně sháněl po socialistické mutaci akčního propagandistického filmu. Své hrdiny nakonec našel mezi příslušníky Sboru národní bezpečnosti (SNB), kteří se zbraní v ruce střežili neprostupnost hranic.

Právě takzvané „esenbáky“ mladý Kachyňa konfrontoval s legendárním převaděčem, Králem Šumavy.

Noirová detektivka je od začátku do konce prostoupená promyšlenou sítí symbolů. Kamera pracuje s prvky nakloněného rámování a extrémního podhledu, který evokuje nestabilitu světa Krále Šumavy. Časté záběry přes okna a ještě častější motivy zrcadlení umocňují pocit ponurosti.

Podle historika barrandovského studia Pavla Jirase chtěl Kachyňa těmito filmařskými postupy metaforicky vyjádřit podstatu československého socialistického režimu, ve kterém je východiskem jedině flaška rumu. „Vzepřel se společenské objednávce,“ míní Jiras.

K pravému opaku dospěl tým badatele Petra Kopala: mlžná blata rafinovaně halí propagandu. „Naplňuje se Goebbelsova poučka, že divák nesmí poznat, že se jedná o propagandu a že je manipulován,“ soudí hlavní autor nové knihy Král Šumavy.

Desítky let žaláře

Jedním ze skutečných převaděčů byl i člen SNB Josef Hasil. „Sloužil jsem u útvaru ve Zvonkové. V únoru byl puč a lidi utíkali, tak jsme se domluvili s kluky na tom, že bychom měli něco udělat. Pomáhat,“ vzpomněl na dobu, kdy s nebezpečnou činností začal.

Hasil po prozrazení, věznění a útěku převáděl dál. Při přestřelce přišel o bratra, sám zřejmě připravil o život pohraničníka.

Po dopadení filmového Krále Šumavy zalije krajinu na plátně poprvé slunce. Skoro stovce blízkých Josefa Hasila však nastaly temné časy. Režim se na nich pomstil desítkami let žaláře.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Vězněných autorů je stále více, ukazuje index amerického PEN klubu

Lze zaznamenat jasný a trvalý nárůst počtu uvězněných autorů po celém světě, upozorňuje americký PEN klub. Vychází z analýzy indexu svobody psaní, který letos v dubnu zveřejnil už pošesté. Loni bylo vězněno nejméně 375 autorů oproti 238 zadrženým literátům a jiným píšícím tvůrcům v roce 2019.
05:30Aktualizovánopřed 3 mminutami

Začalo Pražské jaro. Osmdesátý ročník oslaví orchestry z Vídně i USA

Na výročí úmrtí Bedřicha Smetany a jeho cyklem symfonických básní Má vlast začal tradičně festival Pražské jaro. Zahájení, přenášené z pražského Rudolfina i na venkovní obrazovky a do vysílání České televize, se tentokrát ujala Česká filharmonie. Program osmdesátého ročníku tvoří více než padesát koncertů, včetně návratu uznávaných zahraničních orchestrů.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

Kvíz: Vyznáte se v dobrodružstvích barona Prášila?

Jeho život byl plný neuvěřitelných dobrodružství. Většinou ale vymyšlených. Před 305 lety se narodil Karl Friedrich Hieronymus von Münchhausen, předobraz barona Prášila. Nejen své sousedy v rodném dolnosaském městečku Bodenwerder bavil notně přibarvenými historkami z vojenské služby. V Česku je řada fantastických příběhů známá hlavně díky filmu z roku 1961. Ověřte si v kvízu, jak dobře znáte – nebo aspoň dovedete odhadnout – barona Prášila a jeho fantaskní eskapády.
11. 5. 2025

Zlín patří na týden designu

Ve Zlíně se koná týden designu. Mezinárodní festival do 13. května nabízí výstavy, módní přehlídky i workshopy. Akci nazvanou Zlin Design Week pořádá Fakulta multimediálních komunikací Univerzity Tomáše Bati.
9. 5. 2025

Na Bartošku vzpomíná Eben, Trojan i Crowe. Ve Varech by mohl mít ulici

Velkorysý, charismatický herec i člověk se smyslem pro humor, opakuje se ve vzpomínkách na Jiřího Bartošku. Filmový a divadelní herec zemřel 8. května. O trvalejší vzpomínku usiluje petice, která se zasazuje o přejmenování ulice Moskevská v Karlových Varech na ulici Jiřího Bartošky. Ten byl několik desetiletí prezidentem tamního filmového festivalu. Na setkání s ním zavzpomínala i jedna z festivalových hvězd Russell Crowe.
9. 5. 2025Aktualizováno9. 5. 2025

Břečka, nebo budoucnost? AI obrázky v sobě mají morbidní odér, říká expert

Reklamy na plakátech, titulní stránky časopisů, ale i lidskoprávní kampaně – to všechno lze vytvořit pomocí obrazových generátorů, které nahrazují práci kreativců, grafiků či fotografů. Jejich práci ale předtím bez souhlasu vytěžily, podotýká v rozhovoru pro ČT24 reklamní fotograf Adam Bartas. Vizuální kultura se podle něj nenávratně mění, což prý přinese i inflaci tohoto syntetického obsahu.
9. 5. 2025

„Obrovský frajer, rovný chlap“. Zemřel herec Jiří Bartoška

Ve věku 78 let zemřel Jiří Bartoška. Filmografie tohoto herce, oblíbeného i díky charismatu, čítá desítky rolí. Zapsal se například v trilogii z pravěké Osady Havranů, jako lékař záchranné služby v seriálu Sanitka či v komedii Teorie tygra, za niž získal Českého lva. Přes tři desetiletí stál také v čele filmového festivalu v Karlových Varech, který po sametové revoluci pomohl znovu vybudovat.
8. 5. 2025Aktualizováno8. 5. 2025

Euforii i obavy zachycuje program ČT k výročí konce války

Česká televize připravila k připomenutí osmdesáti let od konce druhé světové války desítky premiérových dokumentů a dílů dokumentárních cyklů. Přinášíme výběr některých z nich, k vidění jsou či budou na obrazovce i v iVysílání.
8. 5. 2025
Načítání...