Jedna z nejpopulárnějších venezuelských kapel Rawayana zrušila své turné poté, co ji prezident Nicolás Maduro kritizoval za urážku venezuelských žen. Svou hudbou prý kapela, mimo jiné nominovaná na Grammy, nechce rozdělovat. Na zprávu reagovali i jiní umělci a opozice. Koncerty měly být po některé členy kapely návratem do vlasti, odkud se odstěhovali v reakci na ekonomické problémy a politické dění.
Jde o ženy, nebo politiku? Venezuelská kapela kvůli kritice hitu zrušila turné
Na turné s vyprodanými koncerty měla Rawayana vyjet první prosincový týden. V úterý večer ale hudebníci fanouškům oznámili, že šňůru nepojedou. Zrušen byl také dvoudenní hudební festival Cúsica, který měl začít v Caracasu rovněž tento týden a jehož organizátoři zároveň produkovali turné skupiny Rawayana.
Urážka, nebo oslava Venezuelanek?
Pár dní před zrušením turné se do Rawayany pustil venezuelský prezident Maduro kvůli hitu Veneka, který se od vydání v říjnu stal virálním na sociálních sítích. Výraz v názvu se dlouho používal v Latinské Americe pro označení Venezuelanek, ale v posledních letech je vnímán jako ponižující. „Venezuelské ženy se nazývají Venezuelanky s respektem a důstojností. Jsou to Venezuelanky, ne ‚venekas‘,“ řekl rozzlobený Maduro na shromáždění v hlavním městě. Dodal, že píseň je urážlivá.
Rawayana se v textu ptá, kde jsou všechny ty „venekas“, které mají atletické tělo, přestože nechodí do posilovny. Snaží se najít správné přirovnání takových žen k jídlu, třeba k arepas a cachapas, tedy plackám, respektive palačinkám z kukuřičné mouky oblíbených u pouličních stánků. A připojí pochvalu jejich pozadí. „Když se na mě podívá, políbím ji,“ slibuje zpěvák v písni s chytlavou melodií podpořenou energií salsy a elektroniky. Rawayana tvrdí, že píseň oslavuje krásu a sílu venezuelských žen.
Politice se skupina většinou vyhýbá, nicméně letos v létě využila svého silného hlasu mezi mladými Venezuelany k protestu proti Madurově znovuzvolení, když politik čelil obviněním z volebních podvodů. „Venezuela žije již mnoho let ve velkém (...) ideologickém, morálním a etickém podvodu,“ komentoval tehdy situaci zpěvák Alberto „Beto“ Montenegro v americkém magazínu Billboard.
Podporu kapele vyjádřili hudebníci i opozice
Rawayana funguje od roku 2007. Zrušené turné pro ni mělo být jakýmsi návratem domů. Miliony Venezuelanů se odstěhovaly ze země, aby unikly před chudobou v důsledku ekonomické krize a také Madurovou čím dál autoritativnější vládou. Mezi nimi i několik členů kapely.
Mnoho fanoušků se na sociálních sítích ohradilo proti tomu, co považují za nespravedlivý útok na skupinu ze strany Madura. Na zprávu reagovali i někteří umělci – buď venezuelští, nebo s venezuelskými kořeny. „Neexistuje žádná temnota, která by mohla zastavit lásku, kterou chceme dát naší zemi,“ vzkázala například zpěvačka Elena Rose. „Náš sen se stane skutečností,“ slíbilo bratrské duo Mau y Ricky, které mělo s Rawayanou vystupovat na prvním venezuelském koncertě.
Podporu připojila také opoziční vůdkyně María Corina Machadová. „Nové oznámení bude brzy. Ve svobodě,“ napsala ve zprávě zakončené třemi vykřičníky.
Machadovou hlavní opoziční blok vybral za kandidátku v červencových prezidentských volbách. Volební úřady jí ale neumožnily kandidovat a místo ní usiloval o zvolení Edmundo González Urrutia. Opozice tvrdí na základě zápisů z volebních místností, že González v červencových volbách vyhrál, za zvoleného prezidenta ho označil i Evropský parlament. Oficiální venezuelské úřady ale vítězem prohlásily autoritářského prezidenta Madura.
„Teď sledujte, jak dobýváme svět“
„Až do odvolání se loučíme s naší zemí,“ oznámila kapela na sociálních sítích v příspěvku o zrušení turné. „Naše hudba nemá rozdělovat,“ dodala ještě. Magazín Billboard poznamenal, že nebylo upřesněno, zda tour zrušila skupina, nebo vláda.
Frontman Beto Montenegro žádosti o komentáře pro média odmítl „z bezpečnostních důvodů“. „To, co je vidět na míle daleko, nevyžaduje velké vysvětlování,“ uvedl v prohlášení.
Rozladěným fanouškům Rawayana ještě vzkázala: „Teď sledujte, jak dobýváme svět.“ Za svou poslední nahrávku ¿Quién trae las cornetas? si totiž kapela vysloužila nominaci na letošní Grammy v kategorii nejlepší latinskoamerické rockové nebo alternativní album. Zároveň už získala svou první latinskoamerickou Grammy za nejlepší popovou píseň Feriado.
Rawayana je už také potvrzeným vystupujícím na vyhlášeném kalifornském hudebním festivalu Coachella příští rok v dubnu.