Invaze v GHMP ukazuje válku očima ukrajinských umělců

Válku očima současných ukrajinských umělců představuje výstava s názvem Invaze. Připravila ji Galerie hlavního města Prahy (GHMP) ve spolupráci s Českým centrem v Kyjevě. Všichni vystavující umělci jsou v současnosti na Ukrajině.

Název Invaze dal celé výstavě soubor maleb Danyla Movčana ze Lvova. Tvořit je začal třetí den války. „Za poslední dva měsíce se moje město stalo několikrát terčem útoků ruských bomb. Byly zničeny nebo poškozeny některé objekty, umírali lidé. Svou pozornost jsem obrátil k několika momentům, které se teď v ukrajinské společnosti odehrávají,“ vysvětlil pro GHMP.

Aktuální dění od začátku ruské agrese komentuje také Igor Gusev, který žije a pracuje v Oděse. Svoji ironickou sérii děl nazval Třetí světová válka. „Téma smrti je teď mezi lidmi tím hlavním a je také hlavním tématem v životě i v umění. Ukrajinci vítězí nad říší zla i pomocí humoru,“ domnívá se.

Alexander Našelenko začal deset dní před začátkem invaze fotit sérii snímků z Oděské oblasti. Válka projekt zastavila. „První měsíc války, možná i déle, jsem bohužel nebyl schopen vzít do ruky fotoaparát, protože jsem cítil, že nemůžu fotit, i když bylo co zachycovat,“ přiznává. V současnosti pomáhá v Kyjevě zahraničním novinářům.

Spolukurátorkou výstavy je Oksana Maslovová, jež do Česka utekla před ruskou agresí na začátku března. „Nemám teď podporu rodiny ani přátel, protože tady se mnou nejsou a někteří z nich zemřeli. Tento projekt byl pro mě velkou oporou v tom, že se cítím naživu a užitečná,“ říká.

3 minuty
GHMP ukazuje válku očima současných ukrajinských umělců
Zdroj: ČT24

Výstava vznikla poměrně rychle, do měsíce od prvních kontaktů s autory. Vystaveny jsou digitální kopie, originály přivézt nešlo. „Jsou to umělci, kteří se nemůžou v současné době dostat sem kvůli branné povinnosti. Ale to, co mohou, je vysílat pomocí umění vzkazy nám do Evropy,“ podotýká další z kurátorek Sandra Baborovská.

Nezůstává jen u výtvarného umění. V doprovodném programu je naplánované třeba čtení současných ukrajinských autorů nebo promítání ukrajinských filmů. Umělecká Invaze je k vidění v jedné z kobek na smíchovské náplavce do 22. května.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Chrám Hagia Sofia čeká velká rekonstrukce, má odolat i zemětřesení

Jedna z nejznámějších sakrálních staveb světa, istanbulská Hagia Sofia, má před sebou jednu z nejrozsáhlejších renovací ve své dlouhé historii. Turečtí experti chtějí opravit a zpevnit její kupole tak, aby lépe odolaly případnému zemětřesení. Patnáct set let starý kostel přeměněný na mešitu patří k nejnavštěvovanějším památkám. Otevřená veřejnosti má zůstat i během stavebních prací.
před 10 hhodinami

Aparecium. Seriál Harry Potter prozradil část obsazení

Oficiálně potvrzeno je obsazení některých dalších rolí v chystaném seriálu o Harrym Potterovi. V bradavickém učitelském sboru se objeví Paapa Essiedu, Janet McTeerová, Nick Frost a jako školník Paul Whitehouse. Na představitele ústřední trojice, tedy kouzelnického učně a jeho kamarádů Rona a Hermiony, se ještě čeká.
před 20 hhodinami

Kolegové i veřejnost se v Národním divadle rozloučili s Aloisem Švehlíkem

Herečtí kolegové i veřejnost se v Národním divadle rozloučili s Aloisem Švehlíkem. Herec, mimo jiné dlouholetý člen první scény, zemřel 2. dubna.
včeraAktualizovánopřed 21 hhodinami

Výdejní boxy by neměly „křičet“ vedle památek, zaznělo v 90' ČT24

Výdejních boxů po Česku přibývá, jejich umístění se však někdy setkává s kritikou. Třeba v Hradci Králové sousedí s plastikou od Vladimíra Preclíka. Jednotná pravidla pro regulaci ale chybí. „Box není z hlediska zákona stavba,“ podotkl v pořadu 90' ČT24 ředitel Institutu plánování a rozvoje města Prahy Ondřej Boháč, v čem může spočívat komplikace. „Nejlepší je ukázat dobré a špatné příklady,“ míní historik architektury Zdeněk Lukeš. To se týká nejen umístění, ale i designu boxů.
15. 4. 2025

Weinstein se vrací před soud. A s ním případ, který spustil hnutí MeToo

Výběrem poroty začíná nový proces s bývalým hollywoodským producentem Harveym Weinsteinem. Obvinění kdysi mocného muže filmové branže vedlo před osmi lety k hnutí MeToo. Weinsteina už původně odsoudili za sexuální napadení a znásilnění ke třiadvaceti letům vězení, ale tento verdikt byl zrušen v odvolacím řízení na základě procesních chyb. Sám Weinstein tvrdí, že se nikdy nedopustil nekonsenzuálního pohlavního styku.
15. 4. 2025

Urny a tetování Dominika Adamce jsou mementem smrtelnosti i života

Dominik Adamec, jeden z letošních laureátů Ceny Jindřicha Chalupeckého, na své sólové výstavě The End of Pyramids v pražské Karpuchina Gallery představuje sérii keramických pohřebních uren, autorskou knihu i kresby. Vlastním hravým způsobem tak řeší téma, které společnost spíš tíží – vztah člověka ke smrti.
14. 4. 2025

Nejde jen o scény sexu či líbání, říká koordinátorka intimity

Poměrně novou součástí štábu v Česku i ve světě je koordinátor/ka intimity. V tuzemsku působí zatím dvě. „Hodně lidí má představu, že na všechno dohlíží,“ podotkla jedna z nich Martina Čurdová. „Moje práce je sladit režisérskou vizi s hranicemi herců,“ upřesnila v rozhovoru s moderátorkou Nikolou Reindlovou pro Studio 6. Čeští tvůrci prý zatím koordinátora intimity přijímají různě. Skeptické jsou ale i třeba některé hollywoodské hvězdy, jako Michael Douglas nebo Gwyneth Paltrowová.
14. 4. 2025

Zemřel akademický malíř Jan Sovák

Po dlouhé těžké nemoci zemřel ve dvaasedmdesáti letech akademický malíř Jan Sovák. Rodák z Tábora, jenž v 80. letech emigroval do zámoří, mimo jiné ilustroval sci-fi román Jurský park, podle něhož natočil Steven Spielberg stejnojmenný film. O úmrtí informoval mluvčí táborského městského úřadu Luboš Dvořák.
14. 4. 2025
Načítání...