Helena Třeštíková převzala cenu Evropské filmové akademie

Kodaň - Česká režisérka Helena Třeštíková převzala dnes v Kodani cenu Evropské filmové akademie (EFA) Prix Arte 2008 v kategorii dokument za svůj snímek René. Jako vůbec nejlepší evropský film roku byl vyhodnocen snímek italského režiséra Mattea Garroneho Gomorra, jehož tématem je neapolská odnož mafie - camorra. Tento film získal i cenu za nejlepší režii, scénář a kameru.

Dokument vznikl v koprodukci České televize a měl světovou premiéru v červenci na festivalu v Karlových Varech. Porota tvořená dánskou producentkou Karoline Lethovou, programovou ředitelkou Moskevského filmového festivalu Kirsi Tykkyläinenovou a britským producentem Alanem Haylingem vybrala Třeštíkové snímek z deseti nominovaných děl, mezi nimiž byl i další český dokument Občan Havel. Porota ocenila zachycení vztahu mezi objektem zkoumání a filmařkou. 

Helena Třeštíková je vůbec první českou držitelkou prestižního ocenění, kterému se říká „evropský Oscar“. Ve vyznamenaném filmu mapuje dvě desítky let života člověka na okraji společnosti. Film přišel do českých kin v červenci. V listopadu získal hlavní cenu Zlatá holubice na 51. ročníku festivalu dokumentárních a animovaných filmů DOK v Lipsku.

Cenu pro nejlepší herečku si vydobyla britská hvězda Kristin Scottová Thomasová za výkon ve francouzském filmu Il y a longtemps que je t'aime (Už dlouho tě miluji). Jako nejlepší herec byl vyhodnocen Ital Tony Servillo za výkony ve filmech Gomorra a Il Divo (Vznešený). Cena za celoživotní dílo byla udělena britské herečce Judi Denchové, dvěma soškami byl oceněn film Gomorra režiséra Mattea Garroneho - za režii a za nejlepší film vůbec.

Ceremonie udílení cen v Kodani se zúčastnilo zhruba 1400 hostů, byli mezi nimi i zástupci dánské královské rodiny, dánský režisér Lars von Trier, britská herečka Marianne Faitfullová nebo její německá kolegyně Julia Jentschová. Na seznamu hostů byla také česká herečka Anna Geislerová, která by měla jednu z vítězných sošek předávat.

Evropská filmová akademie byla založena v roce 1988 a uděluje ceny v 15 kategoriích. V současnosti sdružuje 1850 evropských filmových profesionálů, jejím prezidentem je německý režisér Wim Wenders. 

Italský režisér Matteo Garrone přebral cenu za nejlepší film a nejlepší režii pro snímek Gommora.
Zdroj: ČTK/AP/Tariq Mikkel Khan
Vydáno pod