Elton John vydal nové album. Desku Who Believes In Angels? (Kdo věří v anděly?) nahrál společně s Brandi Carlileovou, s níž loni vydal singl nominovaný na Oscara. Shodou okolností v době vydání nahrávky, kterou rezonuje queer tematika, označil Putinův režim za nežádoucí zpěvákovu nadaci kvůli oslabování „tradičních“ hodnot.
Elton John albem podpořil queer lidi, v Rusku ze stejného důvodu vadí
Desku Who Believes In Angels? nahráli Elton John a Brandi Carlileová za dvacet dní. „Vznikla deska, na které se spojily dva světy. Jednak britský popový, hodně mainstreamový, čili velká hvězda Eltona Johna, a vedle něho stála dáma, která v Evropě není tak známá, pohybuje se v ranku folku, country. Ona tu desku rozsvěcí, najednou se ta deska začíná vybarvovat, je zajímavější,“ podotýká hudební publicista Jaroslav Špulák.
Skládání jedné z písní ale nešlo tak hladce. „Dostal jsem se k refrénu a zjistil, že je o mé smrti. Jako sedmašedesátiletý muž s dětmi a manželem o smrtelnosti přemýšlím. Takže když jsem se dostal k refrénu a zazpíval si ho, na tři čtvrtě hodiny jsem se zhroutil,“ přiznal zpěvák v Show Grahama Nortona.
Řeč je o skladbě When This Old World Is Done with Me. „Elton John má skvělou hlasovou kondici. Zdá se, že vůbec nepřišel o bravuru a sílu svého hlasu. A když v závěrečné písničce o smrti zpívá o tématu konečných věcí, tak mi hlasem připomíná člověka, který jako by se chtěl bránit tomu, že by měl někdy odejít. Je tam obrovské poselství a po emotivní stránce je to nejzajímavější moment alba,“ míní Špulák.
Nový začátek
Předloni Elton John oznamoval konec kariéry. Loni v červenci navíc částečně přišel o zrak. Spolupráci s Brandi Carlileovou ale považuje za nový začátek. Jedenáctinásobná nositelka cen Grammy ho sama oslovila. „Napsala jsem mu dopis. Poprosila jsem ho, jestli by nezahrál na piano na jedné z mých písní,“ upřesnila zpěvačka.
Na albu je i píseň Never Too Late, kterou spolu natočili k loňskému dokumentu o Eltonovi a která získala nominaci Oscara. Sošku si nakonec odnesla skladba z filmového krimi muzikálu Emilia Pérez. Choreograf tohoto snímku se podílel také na videoklipu ke skladbě Swing For the Fences z nového alba Johna a Carlileové.
Zmíněnou píseň označili sami tvůrci za hymnu pro mladé queer lidi. K LGBTQ+ komunitě se ostatně hlásí i Elton John a Brandi Carlileová.
Nadace Eltona Johna je v Rusku nežádoucí
Shodou okolností v době vydání nového alba prohlásila ruská generální prokuratura za nežádoucí Nadaci Eltona Johna pro boj s AIDS (EJAF), kterou obvinila mimo jiné z toho, že podporuje takzvaně netradiční sexuálních vztahy a západní rodinné modely.
Zákaz činnosti se vztahuje na dvě nevládní organizace, které mají název Elton John AIDS Foundation, přičemž jedna je registrovaná ve Spojených státech a druhá v Británii. Nadace EJAF financuje programy léčby HIV v mnoha zemích. Kromě toho se zasazuje za práva sexuálních a genderových menšin.
Označení organizace za nežádoucí de facto znamená její zákaz činnosti v Rusku a lidem, kteří s ní spolupracují, hrozí trestní stíhání. Nadace se obává, že rozhodnutí úřadů povede k zhoršení péče o lidi nakažené virem HIV. Elton John se v minulosti kriticky vyjadřoval k potlačování práv LGBTQ+ komunity v Rusku.
Režim ruského vůdce Vladimira Putina tvrdě potlačuje práva lidí s menšinovou sexuální orientací i těch, kteří chtějí změnit pohlaví. Šéf Kremlu se snaží vykreslit sexuální menšiny jako součást mravního úpadku Západu. Rusko šéf Kremlu označuje jako baštu „tradičních“ hodnot.
Seznam nežádoucích organizací ruské úřady vytvořily v roce 2015 po ruské anexi ukrajinského poloostrova Krym a po vyhlášení západních protiruských sankcí. Na seznamu se nachází řada exilových a nezávislých médií i mezinárodních organizací.