Dokument 24: nevšední podoby české všednosti

Brno – Ojedinělý dokument s názvem 24 vytvořilo čtyřiadvacet předních českých dokumentaristů. Snímek zachycuje všední český den, každou hodinu očima jiného autora. Každý si vybral jednu denní či noční hodinu a k dispozici měl dvě minuty filmu. Vznikla dokumentární mozaika žánrů a témat, která portrétuje atmosféru současné České republiky. Zároveň je tento unikátní projekt přehlídkou odlišných filmařských stylů a filmového vidění nejlepších českých dokumentaristů dneška na ploše jednoho filmu. Televizní premiéru diváci uvidí ve středu 4. ledna od 20:00 hodin na ČT2.

Autoři provázejí teenagery na diskotéce, sledují doktory na operačním sále, dělníky v továrně, věřící v synagoze nebo se noří do lidského jícnu. Olga Špátová zachycuje autentickou sílu okamžiku narození člověka, Vít Klusák pomocí speciální kamery zastavuje čas jedné tramvajové zastávky. Plynutí času je tématem pro Helenu Třeštíkovou, když filmuje Katku při opětovné koupeli v pražské fontáně.

Martin Mareček ukazuje nohy ponořené v akváriu, které ve spojení s komentářem ilustrují nadčasovou sílu lidské blbosti. Jiří Krejčík, výrazná osobnost českého filmu, svou hodinu pojal s velkou dávkou vtipu a nadsázky. Navštíví ráno zlatnictví ve svém domě, které kdysi bylo pekařstvím. Ironicky glosuje skutečnost, že si český důchodce může každé ráno místo rohlíků koupit čtyřiadvacetikarátové zlato, a pojistit se tak v době ekonomické krize.

Ojedinělý dokument s názvem 24 vytvořilo čtyřiadvacet předních českých dokumentaristů. Snímek zachycuje všední český den, každou hodinu očima jiného autora.
Zdroj: ČT24/Česká televize

Na projektu se sešly osobnosti českého filmu tří generací, jejichž tvorba spoluvytváří fenomén s názvem „český dokument“. Kromě již zmíněných se na filmu podíleli Jan Gogola ml., Erika Hníková, Linda Kallistová Jablonská, Vít Janeček, Miroslav Janek, Lukáš Kokeš, Lucie Králová, Jan Němec, Radim Procházka, Filip Remunda, Theodora Remundová, Martin Řezníček, Robert Sedláček, Olga Sommerová, Radim Špaček, Klára Tasovská, Drahomíra Vihanová, Kamila Zlatušková a Karel Žalud.

Dokument se loni v říjnu setkal s velkým ohlasem na 15. ročníku Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů v Jihlavě. „Chtěli jsme vytvořit prostor, ve kterém se společně sejdou osobnosti filmové režie, které dnes představují vynikající značku s názvem Český dokument,“ hovoří o projektu dramaturg Dušan Mulíček.

Nevšední podoby české všednosti se mění hodinu po hodině, stejně tak se s hodinami mění i autoři. „Čtyřiadvacet různých vidění světa kolem nás, stejný počet filmařských rukopisů, to je také velké téma dokumentárního pásma 24,“ doplňuje dramaturg. Námět projektu se zrodil v Centru publicistiky a dokumentu brněnského studia České televize, v jehož produkci pořad vznikl. Dokument odvysílá Česká televize 4. ledna od 20:00 na programu ČT2.