Co je to umění? V Praze vystavuje Raša Todosijević práci plnou významových rozporů

3 minuty
Události v kultuře: V Praze vystavuje Todosijević
Zdroj: ČT24

Galerie hlavního města Prahy pořádá v Domě u Kamenného zvonu výstavu Raši Todosijeviće, příslušníka první generace jugoslávských konceptualistů. Ti se v sedmdesátých letech postavili proti tehdy dominantní klasické malbě a věnovali se například audiovizuálnímu umění. Podle Todosijevićova nejvýznamnějšího videa nese název i samotná výstava – Was ist Kunst?

Předmětem i nástrojem Todosijevićova díla byla podle kurátora Jakuba Krále často umělcova žena Marinela Koželjová. „V jednom případě jde o performance, kdy on své manželce pokládá jednoduchou otázku, co je to umění, a během té performance stupňuje hlasovou dikci, takže naléhavost otázky připomíná něco jako výslech,“ popisuje kurátor.

Video se na výstavě sice neobjeví, otázka se ovšem ozývá ze samotné instalace. Todosijević tímto dotazem podrobuje kritice také umělecká díla včetně těch nejznámějších. V sedmdesátých letech vytvářel kopie obrazů Pabla Picassa a poukázal tak na jejich zaměnitelnost.

„Jde o určitý druh cynismu, ironie, ale také umělecké kritiky, která by neměla být rigidní, má mít směšný tón,“ míní Todosijević. Společně s Marinou Abramović patří k nejvýraznějším umělcům bývalé Jugoslávie a dnešního Srbska.

Totalitní symboly

Výstavu zakončuje sedmnáct stolů složených do tvaru svastiky. Na nich jsou lahve srbského piva, anebo tradiční srbský pokrm – fazolová polévka. Interpretaci tohoto díla nechává Todosijević na samotném návštěvníkovi.

„Jeden symbol má tolik významů, které jsou podmíněné geografickou polohou. Jiný význam má svastika v Indii, jiný význam má třeba v Německu,“ říká Král. Užíváním totalitních symbolů se Todosijević podobá dalším umělcům z bývalé Jugoslávie – zejména slovinské kapele Laibach.

„Podobně jako v případě slavné slovinské skupiny, i jeho dílo reprezentuje chůzi po velmi tenké linii mezi mravním a zvráceným čtením dějin či soudobého globálního dění, jež nejsou na první pohled zcela jednoznačně rozlišitelná,“ uvedl kurátor.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Hynek Martinec nahlíží na současný svět přes cyberlemon

Díla česko-britského umělce Hynka Martince jsou ve sbírkách galerií po celém světě. Do letošního srpna jsou k vidění i na výstavě Cyberlemon v pražském Centru současného umění DOX. Ve svých nových dílech reaguje na zrychlený a stále více polarizovaný svět. Na stěnu galerie také vytvořil své dosud největší dílo – devět metrů dlouhou a osm metrů vysokou kresbu. A jakýmsi průvodcem výstavy je – jak napovídá název – citron, přičemž „kybercitron“ ohlašuje Martincovo téma: syntézu starého a nového.
29. 3. 2025

Artová kina přitahují stále více diváků

Návštěvnost artových kin dosahovala v minulém roce ve větších městech rekordních čísel, v menších městech alespoň vyrovnala předcovidové hodnoty. Multiplexy na návrat k číslům návštěvnosti před covidem stále čekají. ČT to potvrdil předseda Asociace provozovatelů kin Dan Krátký. Diváky artových kin lákají zejména mezinárodní festivalové hity, nezávislé snímky, originální dramaturgie, ale i nižší cena za vstupné a občasné zařazování mainstreamových titulů do programu.
29. 3. 2025

Alžírský soud poslal spisovatele Sansala do vězení, Macron volá po propuštění

Paradoxně jako dobrou zprávu hodnotí příznivci Boualema Sansala verdikt alžírského soudu, který kontroverzního spisovatele poslal na pět let do vězení za tvrzení, že sporné území Západní Sahary dříve patřilo Maroku. Za názor, který oficiálně zastává i Francie, mu hrozilo až doživotí. Mírnější trest pro autora, jenž je podle svých blízkých vážně nemocný, naznačuje zlepšení vztahů mezi oběma zeměmi – a příslib propuštění, po němž volá i francouzský prezident Emmanuel Macron.
28. 3. 2025

Mareš kreslí komiksy o Praze. Po politicích je to lázeň, poznamenal

Široké veřejnosti je ilustrátor a kreslíř Štěpán Mareš známý především jako autor satirického Zeleného Raoula, teď vytvořil trochu jinou sérii komiksů. Bez karikatury se věnuje historii Prahy a osobnostem, které v ní žily. „Po všech těch politicích je to lázeň,“ podotkl Mareš v Událostech, komentářích. První tři svazky vytvořené pro městskou firmu Prague City Tourism vypráví o Golemovi, Albertu Einsteinovi a Franzi Kafkovi. Další mají následovat, stejně jako překlady do angličtiny a němčiny. Marešovy komiksy mají být vkusnou alternativou k matrjoškám, čepicím a podobným předmětům, které se prodávají jako suvenýry z Prahy.
28. 3. 2025
Načítání...