Ceny Thálie za činohru získali herci Divadla Na zábradlí Císařová a König

117 minut
Ceny Thálie 2024
Zdroj: ČT1

Obě letošní Ceny Thálie za činoherní výkony míří do pražského Divadla Na zábradlí. Získali je Kateřina Císařová a Miloslav König. Císařová ztvárnila Káťu ve Vzkříšení, König si zahrál francouzského spisovatele Michela Houellebecqa ve Veřejných nepřátelích. Oba v sobotu při vyhlášení výsledků poděkovali svému domovskému divadlu.

„Chci poděkovat Divadlu Na zábradlí, které je jedno z nejlepších míst na světě, pro mě. Chci poděkovat Mílovi Königovi, mému velkému hereckému idolu,“ uvedla viditelně dojatá Císařová, když ještě netušila, že jen několik minut po ní si přijde pro cenu právě i König.

„Jsem tady počtvrté, tak už by se hodilo, abych si to vzal,“ řekl König se smíchem. Zmínil, že Divadlo Na zábradlí je skutečně mimořádné místo. Poděkoval také svému kolegovi z Veřejných nepřátel Václavu Vašákovi.

Miloslav König, výherce Ceny Thálie 2024 v kategorii Činohra
Zdroj: ČTK/Ondřej Deml

Císařová hraje ve Vzkříšení sociálně vyloučenou, za vraždu souzenou prostitutku Káťu. Herečka podle porotců obdařila tuto postavu odzbrojující samozřejmostí, s jakou nelehké výzvy přijímá. „Pod tlakem okolností jako by se rozpadlo její tělo, následované zmučenou osobností. Stačí jí nepatrný pohyb, záškub svalu i dikce a v mžiku oddělí tragédii od odhodlání překonat ji,“ uvedla porota.

Königův výkon označili porotci za „originální a perfektní“. Intelektuálně i emocionálně složitou postavu francouzského spisovatele, esejisty a provokatéra Houellebecqa podle nich herec vytvořil s lehkostí a v mimořádném kontaktu s publikem.

3 minuty
Události: Ceny Thálie 2024
Zdroj: ČT24

V činohře měla z žen šanci na trofej ještě Petra Janečková z Východočeského divadla Pardubice za roli Alice v inscenaci Pořád jsem to já a také Marie Štípková za ztvárnění Tessy Enslerové ve hře Švandova divadla Na první pohled. Z jejich kolegů pak mohl uspět ještě Stanislav Majer za roli Paula Baumera z inscenace Divadla X10 Na západní frontě klid nebo Jan Kolařík, který v Divadle Husa na provázku hraje Deža v inscenaci Nie sme doma.

Vítězové dalších kategorií

Muzikálovou kategorii letos ovládlo Chicago, které nastudovalo Národní divadlo moravskoslezské. Porota ocenila mimořádné jevištní výkony Markéty Schimmerové Procházkové, která hraje vražedkyni Velmu Kellyovou, a Lukáše Vlčka za roli právníka Billyho Flynna.

V operní kategorii letos bodovali slovenští pěvci. Z žen uspěla sopranistka Soňa Godarská, která v plzeňském divadle J. K. Tyla ztvárnila titulní roli Manon v opeře Julese Masseneta. Z mužů porotce nejvíce zaujal Peter Berger, který v Národním divadle Brno nastudoval ústřední roli Dalibora v opeře Bedřicha Smetany.

Za balet letos obdržela Cenu Thálie Klára Jelínková ze souboru Dekkadancers, která ztvárnila Blanche DuBoisovou v inscenaci Tramvaj do stanice Touha. Mezi muži v této kategorii zvítězil Patrik Holeček, a to za ztvárnění Franze v inscenaci Národního divadla Coppélia.

Cenu pro mladého umělce do 33 let v oboru činohry získala členka Národního divadla moravskoslezského Kamila Janovičová. Cenu Thálie za šíření divadelního umění v televizi získal Alfred Strejček. Česká akademie divadelníků pak letos ocenila režisérku Lídu Engelovou.

Thálii za alternativní divadlo obdržela Martina Hajdyla Lacová za tanečně-performerský výkon v projektu Bodies in Progress taneční platformy ME-SA. Za loutkoherectví byli oceněni Marek Bečka, Radek Beran a Vít Brukner za kolektivní výkon v inscenaci Postradatelní pražského souboru Buchty a loutky.

Za celoživotní mistrovství si pak ocenění převzali zpěvačka Helena Vondráčková, sopranistka Naďa Šormová a tanečník Josef Kotěšovský, dále herci Viktor Preiss a Štěpánka Ranošová. In memoriam získal ocenění i herec a režisér Jan Číhal.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Turisté se na hradech a zámcích vydají po stopách italské šlechty

Letošní sezona na hradech a zámcích bude ve znamení italské šlechty. Věnovat se jí bude projekt Národního památkového ústavu (NPÚ) Po stopách šlechtických rodů. Představí kulturní vlivy a umělecké inspirace, které na naše území přinášeli Italové zejména v sedmnáctém století. Hlavními objekty budou zámky Uherčice na Znojemsku, Opočno na Rychnovsku a Náchod. Kromě prohlídek jsou na programu výstavy a přednášky.
před 1 hhodinou

Udavač, nebo undergroundový básník? Kniha rozkrývá mýtus Egona Bondyho

O kvalitách poezie Egona Bondyho není proč pochybovat, o to větší rozpaky se však vynořují nad jeho osobností, tedy nad mírou jeho angažmá ve službách StB. Kniha Zbyněk Fišer / Egon Bondy a Státní bezpečnost k tomu přináší mnoho důkazů, které značně otřásají obrazem Bondyho bojovníka, jaký o sobě vytvářel nejen on sám, ale i jeho obdivovatelé.
před 7 hhodinami

Výstava Enter the Room je úvahou o roli videoher a budoucnosti

Galerie hlavního města Prahy v interaktivní expozici Enter the Room ukazuje díla mladých umělců, kteří využívají herní prvky a zabývají se tématy, jako je budoucnost lidstva či klimatická krize. Výstava je členěná do dvou pater. V prvním z nich se instalace týkají především oblasti ekologie a spekulací nad alternativními budoucnostmi civilizace. V druhém patře pak výstava analyzuje herní principy jako takové. Záměrem Enter the Room ale nemá být kritika hraní. Naopak ukazuje, že videohry jsou součástí společnosti a pro mladé umělce jsou přirozeným jazykem.
před 8 hhodinami

Zemřel Alois Švehlík. Hlas Nicholsona i osobnost Národního divadla

Zemřel herec Alois Švehlík. Přes tři dekády patřil k nejvýraznějším postavám hereckého souboru Národního divadla, na kontě má také řadu filmových rolí, za snímek Na střeše získal nominace na Českého lva. Uplatnil se také v dabingu, kde propůjčil hlas třeba Jacku Nicholsonovi. Aloisi Švehlíkovi bylo 85 let. Lidé z oboru na něj vzpomínají jako na představitele silných osobností s citlivou duší. Poslední rozloučení bude ve středu 16. dubna v Národním divadle.
včeraAktualizovánopřed 21 hhodinami

Nepřehlédnutelný, srdečný, všestranný, vzpomínají na Švehlíka kolegové

Představitel silných mužů a jemných hnutí jejich duší a osobnost, která dokázala zaujmout i beze slov. Tak vzpomínají lidé z umělecké branže na herce Aloise Švehlíka, který zemřel v úterý ve věku 85 let.
včeraAktualizovánopřed 21 hhodinami

Andersenův život nebyl vždy pohádka, ani ty jeho nekončí jen šťastně

Nejspíš nebude mnoho těch, kterým se při vyslovení jména Hans Christian Andersen automaticky nevybaví některá z jeho pohádek, jako je Sněhová královna či Císařovy nové šaty. Andersen, od jehož narození je to 220 let, byl ovšem nejen slavným pohádkářem. I k tomuto výročí nyní vyšly poprvé česky všechny Andersenovy pohádky v ilustrovaném třísvazkovém vydání.
včera v 11:00

Zemřel herec Val Kilmer. Batman i Cruiseův rival v Top Gunu

Ve věku 65 let v úterý zemřel americký herec Val Kilmer, píše web Variety. Během své kariéry ztvárnil například miliardáře a bojovníka proti zločinu Bruce Waynea ve snímku Batman navždy či pilota Icemana v Top Gunu po boku Toma Cruise. Zazářil také ve snímku The Doors jako hudebník Jim Morrison.
včeraAktualizovánovčera v 08:55

Kvíz: Jak dobře znáte Andersenovy pohádky?

Hans Christian Andersen napsal za svůj život na sto padesát pohádkových příběhů. Malá mořská víla, Ošklivé káčátko nebo Císařovy nové šaty patří k těm nejznámějším. Ověřte si v kvízu, připomínajícím 220 let od narození slavného pohádkáře, jestli je dobře znáte i vy.
včera v 07:00
Načítání...