Cena za produktový design putuje do Česka

Zlín – Absolvent zlínské univerzity David Polášek získal za svůj návrh traktoru cenu v prestižní designové soutěži, jejíž výsledky se vyhlašovaly na konci minulého roku v Singapuru. Soutěž Red Dot Design Award patří k největším světovým soutěžím v oblasti produktového designu.

Polášek absolvoval ateliér průmyslového designu na fakultě multimediálních komunikací, návrh traktoru zpracoval jako svou diplomovou práci. „Navrhl design traktoru, který představuje přechod mezi současnými typy zemědělské techniky a typy s autonomním řízením, které se budou prosazovat v budoucnosti,“ řekl vedoucí jeho diplomové práce Pavel Škarka.

Vítěz prestižní soutěže podle svých slov zvolil odlišný přístup k tvarování kabiny, motorové části i blatníků, kol nebo světelných prvků. „Respektuji všechny podstatné aspekty správné funkce a ergonomie víceúčelového stroje, ale zároveň využívám aerodynamické plochy, které zdůrazňují, že se jedná o pohyblivý objekt. Zdůrazňuji především funkci a stabilitu podvozkové části s koly - nejpodstatnější části stroje,“ uvedl Polášek.

  • Návrh traktoru Davida Poláška zdroj: ČTK
  • Návrh traktoru Davida Poláška zdroj: ČTK

Ve spolupráci s univerzitou v současné době vzniká průmyslový vzor traktoru. „Až bude dokončen, budeme se snažit kontaktovat výrobce, zda by měli zájem o vytvoření konceptu nebo modelu,“ uvedl designér.

Soutěž Red Dot Design Award, jež je v designu obdobou filmových Oscarů, vznikla v roce 1955 v Německu. V roce 2005 byla rozšířena o cenu Design Concept, která oceňuje designové koncepční návrhy a je každoročně vyhlašována v Singapuru. Polášek uspěl v konkurenci dalších více než 3 500 soutěžících ze 49 zemí.