Zpoplatnit či regulovat. Země se snaží krotit nadměrnou turistiku

3 minuty
Události: Jak si poradit s nadměrnou turistikou
Zdroj: ČT24

Turistické destinace zkoumají možnosti, jak bránit přetížení nadměrnými počty návštěvníků. Místa vyhledávaná kvůli památkám, přírodě nebo uvolněné atmosféře zvažují nová opatření. Pompeje zkouší vstupenky na jméno, Madeira zpoplatní turistické stezky. A chorvatský parlament projednává možnosti omezení krátkodobých pronájmů.

Masová turistika v chorvatských městech Splitu či Dubrovníku zvýšila ceny nájmů a nemovitostí. A to tolik, že pro Chorvaty začínají být nedostupné. Parlamentem proto prochází návrh zákona, který má mnohonásobně zvýšit zdanění krátkodobých pronájmů, které by navíc muselo povolit osmdesát procent obyvatel daného domu.

Mezi majiteli to budí obavy. „Ať rozhodne někdo třetí, a ne abychom my klepali na dveře sousedů, to by bylo trapné pro obě strany. Hodně apartmánů kvůli tomu zavře,“ říká majitelka apartmánu v Záhřebu Nataša Luketičová. Čeká se řada pozměňovacích návrhů. Není tak zřejmé, zda a jak ovlivní letní sezonu.

To na Madeiře už jasno je: úřady od ledna zpoplatní třicet turistických tras, které ostrov protkávají. Dosud se vstupné týkalo jen sedmi nejfrekventovanějších. Opatření má přispět k údržbě stezek a zregulovat počet turistů.

Vstupenka na jméno

Počty návštěvníků omezují také italské Pompeje. Právě zkouší systém vstupenek na jméno. Maximální limit je 20 tisíc návštěvníků denně. „Další místa v této oblasti mají mnohem méně návštěvníků, než si zaslouží. Chceme lidi povzbudit k tomu, aby přijeli navštívit celou tuto oblast,“ vysvětlil ředitel archeologického parku Pompeje Gabriel Zuchtreigel.

Dilema jak z turismu těžit, a přitom přežít, řešili letos intenzivně obyvatelé Barcelony, Baleár, Tenerife nebo Říma. Kromě přelidnění a vysokých cen se bouřili také vůči nedostatku respektu, který od návštěvníků někdy cítí. A vůči nepochopení, že jejich domov není jen dovolenkovým hřištěm nebo letní atrakcí.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Objem hypoték v dubnu klesl meziměsíčně o dvě procenta

Banky a stavební spořitelny poskytly v dubnu hypotéky za 32,2 miliardy korun, což je proti březnu pokles o téměř dvě procenta. Nové úvěry bez refinancování klesly o čtyři procenta na 26 miliard korun. Úrokové sazby v březnu pokračovaly v mírném poklesu a snížily se v průměru ze 4,68 procenta na 4,65 procenta, vyplývá ze statistik České bankovní asociace Hypomonitor. Data dodávají všechny banky a spořitelny poskytující hypotéky na českém trhu.
včeraAktualizovánovčera v 10:45

Bydlení v EU za dekádu zdražilo o desítky procent. Nejvíce si připlatí Maďaři

Ceny nemovitostí se v Evropské unii mezi lety 2015 a 2024 zvýšily v průměru o 53 procent, píše server Euronews s odvoláním na data Eurostatu a Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD). Server podotýká, že nárůst nebyl ve všech zemích jednotný. Největší skok pozorovali obyvatelé Maďarska, kterým vlastní bydlení zdražilo oproti roku 2015 zhruba trojnásobně. V Česku se náklady během necelých deseti let přibližně zdvojnásobily, uvádí Euronews.
15. 5. 2025

Auta je nesmí prorazit. V Liberty se opět rozjela výroba svodidel

Výroba svodidel se v huti Liberty po delší pauze znovu rozjela jako jedna z prvních. Svodidla je nutné nejprve vyválcovat, poté vytvarovat a nakonec pozinkovat. Pracovníci přitom nevyrábějí jen je samotná, ale vytvářejí také matematické modely, které jim pomáhají zjistit dopady srážky vozidel s těmito ochrannými prvky na silnicích. Vozidlo totiž nesmí prorazit žádný podélný prvek ani se dostat za svodidlo, vysvětlil konstruktér Radim Žídek, který jako jeden z mála v huti zůstal pracovat.
15. 5. 2025

Na den reaktorovým fyzikem. Vysoké školy se v dětech snaží vzbudit zájem o jádro

Zejména kvůli plánované výstavbě jaderných bloků v Dukovanech a vývoji malých modulárních reaktorů bude Česko potřebovat další odborníky v jaderné energetice, kterých je už nyní nedostatek. Na situaci se snaží reagovat vysoké technické školy a nabízejí například nové studijní obory. Umožňují také středoškolákům vyzkoušet si v předstihu, zda by je práce v tomto sektoru zajímala.
14. 5. 2025

Evropská banka pro obnovu a rozvoj zhoršila výhled růstu české ekonomiky

Evropská banka pro obnovu a rozvoj (EBRD) opět zhoršila výhled růstu české ekonomiky, zdůvodňuje to zejména situací v Německu. Na letošní rok očekává růst hrubého domácího produktu (HDP) o 1,6 procenta, zatímco v únorovém výhledu počítala s růstem o 1,9 procenta, uvedla banka v aktualizovaném výhledu. Na příští rok počítá s růstem české ekonomiky o 2,2 procenta, což je o dvě desetiny procentního bodu méně, než čekala v únoru.
13. 5. 2025Aktualizováno13. 5. 2025

Čína a USA omezí výběr cel

Spojené státy a Čína se dohodly na výrazném snížení cel a na 90 dnů přeruší výběr většiny z nich. Po víkendovém jednání v Ženevě to v pondělí oznámil americký ministr financí Scott Bessent. Dohoda, která dle Bílého domu začne platit nejpozději 14. května, předpokládá, že základní clo bude činit deset procent. Američané ale ponechají v platnosti i dvacetiprocentní clo zavedené kvůli fentanylu. Čína by tak podle agentury Reuters měla u dovozu z USA vybírat desetiprocentní clo, zatímco USA u dovozu z Číny třicetiprocentní.
12. 5. 2025Aktualizováno12. 5. 2025

EK podle dopisu žádá Česko o odklad podpisu smlouvy na Dukovany

Evropská komise (EK) žádá Česko o odložení podpisu smlouvy o stavbě dvou nových jaderných bloků v elektrárně Dukovany. Vyplývá to z dopisu, který českému ministrovi průmyslu a obchodu Lukáši Vlčkovi (STAN) poslal místopředseda Komise Stéphane Séjourné. Premiér Petr Fiala (ODS) nicméně kontroval, že dopis není stanoviskem EK. Podle ministra Vlčka jde pouze o zdvořilostní dopis. Český eurokomisař Jozef Síkela (STAN) situaci okomentuje po úterním jednání se Séjourném.
12. 5. 2025Aktualizováno12. 5. 2025

Kondice důchodového systému se oproti loňsku lepší

Systém penzí byl další měsíc v lepší kondici než loni. V březnu skončil ve zhruba dvanáctimiliardovém mínusu, což je proti loňsku poloviční deficit. Podle ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečky (KDU-ČSL) by příjmy a výdaje důchodového účtu mohly být vyrovnané už příští rok.
12. 5. 2025
Načítání...