Za podvody s měřením emisí zaplatí Volkswagen v Německu miliardu eur

Německá prokuratura vyměřila automobilovému koncernu Volkswagen kvůli emisnímu skandálu pokutu ve výši jedné miliardy eur (téměř 26 miliard korun). Volkswagen uvedl, že trest přijímá, a přiznává se tak ke své zodpovědnosti. Podle agentury Reuters jde o jednu z nejvyšších pokut, jakou kdy německé úřady některému podniku vyměřily.

Prokuratura v německém Braunschweigu dospěla k závěru, že Volkswagen se dopustil pochybení při dohledu nad činností divize pro vývoj motorů. „Volkswagen pokutu po důkladném zkoumání přijal a nepodnikne proti ní žádné právní kroky. Volkswagen se tak hlásí ke své zodpovědnosti za dieselovou krizi,“ uvedla automobilka.

Šéf koncernu Herbert Diess řekl, že Volkswagen stále pracuje na překonání emisního skandálu. „Je nezbytné učinit další kroky k obnovení důvěry ve firmu a v automobilový průmysl,“ prohlásil.

V důsledku udělení pokuty bude ukončeno přestupkové řízení proti automobilce. Na rozdíl od trestněprávního řízení, které může být namířeno pouze proti osobám, může přestupkové řízení vyústit v pokuty vůči podnikům. Podle prokuratury lze pokutu vyměřit, pokud se zjistí, že „nezbytná kontrolní opatření byla úmyslně či z nedbalosti opomenuta, takže došlo k trestněprávně závažnému porušení povinností“.

V září 2015 v reakci na obvinění amerických úřadů Volkswagen přiznal, že do zhruba 11 milionů naftových aut po celém světě nainstaloval software umožňující manipulovat s testy emisí oxidů dusíku. Skandál se týká i zhruba 1,2 milionu vozů Škoda Auto.

V USA uzavřel Volkswagen s vládou dohodu ohledně urovnání emisního skandálu začátkem loňského roku. Automobilka souhlasila se zaplacením částky 4,3 miliardy dolarů (zhruba 94 miliard korun).

V USA byli lidé z Volkswagenu odsouzeni k vězení, obviněn teď byl i exředitel

První osobou, kterou americké úřady kvůli skandálu odsoudily, byl loni v srpnu inženýr Volkswagenu James Robert Liang, a to k 40 měsícům vězení a k pokutě. Loni v prosinci pak soud v Detroitu potrestal manažera automobilky Olivera Schmidta sedmi roky vězení a uhrazením 400 tisíc dolarů. Schmidt u soudu přiznal spiknutí s cílem zakrýt manipulace s emisemi před regulačními orgány.

Nedávno byl v USA obviněn v souvislosti s emisním skandálem také bývalý generální ředitel automobilky Volkswagen Martin Winterkorn. Podle tiskových agentur to vyplývá z dokumentů, které zpřístupnil soud v Detroitu. Obvinění čelí i pětice někdejších manažerů. Americká prokuratura obvinila Winterkorna ze zločinného spolčení, které mělo za cíl utajit před úřady podvod s měřením emisí.

Winterkorn odstoupil z funkce krátce poté, co informace kolem manipulace s měřením emisí vypluly na povrch. Na jeho místo nastoupil Matthias Müller, který koncern vedl necelé tři roky. Letos v dubnu se novým generálním ředitelem skupiny Volkswagen stal Herbert Diess. Společnost se tím snaží dát nový impuls svému oživení po emisním skandálu.