Vysokoškolské koleje hlásí milionové ztráty. Studenti navíc vyčkávají s přihláškami na příští rok

Vysokoškolské koleje letos kvůli pandemii koronaviru přišly o miliony korun. Studenti navíc často váhají s rezervací pokojů na příští akademický rok. ČT to potvrdili zástupci oslovených škol. Koleje se příjmy snaží nahradit dotacemi i poskytováním levného ubytování pro turisty. Zájem je ale oproti minulým letům nízký.

Vysoká škola ekonomická (VŠE) od ledna do května přišla o 20 milionů korun, které běžně vybere od studentů za kolejné. „Pokud se od září obnoví prezenční výuka, předpokládáme za celý rok ztrátu asi 40 milionů korun oproti roku 2019. I loni jsme na tržbách ztratili zhruba 45 milionů korun,“ říká mluvčí školy Martina Mlynářová.

Podobně je na tom i Univerzita Jana Evangelisty Purkyně (UJEP) v Ústí nad Labem. V roce 2019 na kolejném od ledna do května utržila 11,4 milionu korun, letos už jen 7,7 milionu. Je to propad i oproti loňskému roku, kdy studenti za koleje ve stejném období zaplatili kolem 10 milionů. Pro ČT to uvedl Tomáš Kraus ze Správy kolejí a menz.

„Peníze, které bychom jinak investovali do obnovy vybavení kolejí, teď jdou z větší částí do jejich provozu. Kdyby se situace nezlepšila do konce tohoto roku, mohli bychom mít vážné problémy a možná by nám musela pomoct univerzita,“ popisuje Kraus z UJEP.

Výpadky v příjmech kolejí neminuly ani největší vysoké školy, koleje Univerzity Karlovy přišly podle mluvčího Václava Hájka o výrazné částky. Totéž uvádí i zástupci Masarykovy univerzity v Brně „Měli jsme ztráty jako všichni, jsou přiměřené počtu ubytovaných studentů,“ dodává Pavel Žára z MU. Stejně jsou na tom i koleje Univerzity Palackého v Olomouci, které podle mluvčí Gabriely Sýkorové Dvorníkové za letní semestr nedosáhly ani 80 procent loňských tržeb.

Nejistota ohledně zájmu studentů na podzim

Vysokoškolské koleje nemají jistotu, že se jejich tržby v příštím akademickém roce vrátí do normálu. „V současné době je zájem o ubytování na kolejích nižší než v minulém období. Studenti čekají, jak se bude situace vyvíjet,“ tvrdí mluvčí Univerzity Karlovy Hájek.

„Obsazenost kolejí v příštím akademickém roce je teď velmi složité předpovědět. Zatím máme asi 2600 žádostí, což je zhruba stejně jako loni. To, jestli se u nás žadatelé skutečně ubytují, záleží i na situaci v zahraničí. Máme totiž vysoký podíl žadatelů z ciziny a nevíme, jaké budou mít podmínky vstupu do České republiky. Třeba jestli dostanou víza,“ doplňuje Martina Mlynářová z VŠE.

Koleje hledají nové zdroje příjmů

Koleje nyní hledají způsoby, jak výpadek příjmů pokrýt. UJEP by podle Krause ze Správy kolejí a menz UJEP měly částečně pomoct dotační programy od státu.

Většina kolejí chce ztráty dohnat i poskytováním levného ubytování turistům, chybí jim ale hosté ze zahraničí. „České vysoké učení technické na některých kolejích nabízí hostelové ubytování, zájem je ale nižší než obvykle. Většina našich návštěvníků je nyní z Česka,“ říká Jana Kosturská ze Správy účelových zařízení ČVUT.

Univerzita Hradec Králové letos turistům ubytování nabídne úplně poprvé. „Důvodem je i to, že přijdeme o další milion, protože se nekonají letní školy,“ uzavírá mluvčí Jakub Novák.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Trump dal smartphonům a další elektronice výjimku z cel

Prezident Spojených států Donald Trump podle amerických médií udělil výjimku z nových cel na dovoz chytrých telefonů, počítačů nebo například čipů z Číny. Oznámil to úřad pro cla a ochranu hranic.
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami

Celní bitva světových gigantů zasáhne v Číně i Hollywood

Americko-čínská obchodní válka má mnoho bitevních polí. Už léta čelí v Číně Hollywood tvrdé cenzuře. A nyní se chystá další omezení: sníží se roční počet povolených premiér.
před 13 hhodinami

Obavy z obchodní války USA a Číny dopadly na asijské burzy rozdílně

V atmosféře obav z obchodní války mezi USA a Čínou – v době, kdy si obě strany vůči sobě dál a dál zvyšují celní sazby – uzavřely akciové burzy v Asii a Pacifiku páteční obchodování se smíšenými výsledky. Nejvíce ztratil japonský index Nikkei 225, mírněji klesly i hlavní indexy jihokorejské a australské burzy. Naopak se dařilo trhům v čínském Hongkongu a Šanghaji a v Indii. Čína v pátek po uzavření obchodování oznámila zvýšení odvetných cel vůči USA. Tato zpráva pak srazila většinu evropských indexů do záporných hodnot.
11. 4. 2025Aktualizováno11. 4. 2025

Cla uvalená na Čínu mohou mít v USA velkou podporu voličů, míní Pondělíček

„Větší část Američanů je teď přesvědčena o tom, že na vzájemném obchodu vydělává především Čína,“ řekl v pořadu Interview ČT24 moderovaném Terezou Řezníčkovou amerikanista Jiří Pondělíček, podle kterého mohou mít vysoká cla, která americký prezident Donald Trump uvalil na Čínu, velkou podporu voličů. „Podle průzkumů veřejného mínění se obraz Číny u americké veřejnosti propadá,“ uvedl sinolog a orientalista Martin Hála, podle něhož je v současnosti pohled Američanů na Čínu negativní.
11. 4. 2025

Americké akcie se po středečním prudkém růstu vrátily k poklesu

Americké akcie se po středečním prudkém posílení vrátily k poklesu. Poté, co Bílý dům ve čtvrtek potvrdil, že celkové clo na dovoz z Číny činí 145 procent, tak akcie ještě více prohloubily ztráty z úvodu obchodování. Technologický index Nasdaq vykázal pokles o 4,31 procenta na 16 387,31 bodu. Širší index S&P 500 odepsal 3,46 procenta na 5268,05 bodu a Dow Jonesův index se snížil o 2,5 procenta na 39 593,66 bodu.
10. 4. 2025Aktualizováno10. 4. 2025

Evropské i asijské akcie stouply. Pomohlo jim Trumpovo pozastavení cel

Akciové burzy v Evropě během čtvrtečního obchodování výrazně posílily. Reagovaly na to, že americký prezident Donald Trump ve středu na devadesát dní pozastavil zvýšení amerických cel vůči většině zemí, s výjimkou Číny. Indexy přidaly tři až čtyři procenta. V zisku skončila také většina indexů v Asii. Hlavní index tokijské burzy Nikkei 225 přidal přes devět procent.
10. 4. 2025Aktualizováno10. 4. 2025

AI ovlivní víc než dvě pětiny pracovních míst v Česku, říká analýza

Pracovní trh v České republice projde v dalších letech zásadními změnami; hlavní vliv bude mít stále větší využívání takzvané generativní umělé inteligence (AI). Česká populace ale bude stárnout tak rychle, že k péči o seniory bude zapotřebí stále nových pracovních míst. A to by mělo dopady AI minimálně kompenzovat.
10. 4. 2025

Dobrá zpráva, říká o pozastavení většiny cel Stanjura. S USA se má jednat, míní Nacher

Rozhodnutí amerického prezidenta Donalda Trumpa pozastavit většinu cel na 90 dní je podle ministra financí Zbyňka Stanjury (ODS) dobrá zpráva. Lepší by ale bylo, kdyby platila stávající pravidla, řekl v Událostech, komentářích s moderátorkou Barborou Kroužkovou. Místopředseda sněmovního hospodářského výboru Patrik Nacher (ANO) uvedl, že se má s USA o clech jednat. „V této první fázi by ta jednání měla být zastřešena Evropskou unií, protože je to celek a síla, které Donald Trump rozumí,“ dodal.
9. 4. 2025
Načítání...