Vláda zvažuje snížení či zrušení státní podpory stavebního spoření

10 minut
Vláda zvažuje snížení či zrušení státní podpory stavebního spoření
Zdroj: ČT24

Vláda začíná hledat úspory na příští rok. Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) v rozhovoru pro Českou televizi připustil, že by kabinet mohl snížit nebo zrušit státní podporu stavebního spoření. To využívají víc než tři miliony lidí. Stát by zrušením podpory ušetřil zhruba čtyři miliardy.

Ministr Stanjura označil snížení podpory stavebního spoření za „jednu z možností“, jak snížit státní výdaje. Na stole je případně i úplné zrušení podpory. „Debata probíhá,“ upozorňuje, že nic není zatím definitivní.

Ministerstvo financí spočítalo, že by díky případnému úplnému zrušení státní podpory stavebního spoření ušetřilo víc než čtyři miliardy korun ročně. O tuto částku by pak klesl celkový schodek státního rozpočtu.

O úsporách bude jednat i Národní ekonomická rada vlády (NERV). Někteří její členové škrty podporují. „Zrušení nebo snížení podpory stavebního spoření navrhuji dlouho, protože to jsou čtyři až pět miliard korun daňových poplatníků, které jsou dost necílené. Nejsou ani určeny pro zabezpečení na stáří. Velkou část si vezmou banky na velkých poplatcích,“ podotýká sociolog a člen NERV Daniel Prokop.

Opozice: Byla by to katastrofa

„Každé snížení státní podpory by do budoucna znamenalo snížení úspor ve stavebním spoření a přeneslo by se to do nabídky úvěrů od stavebních spořitelen,“ obává se naopak tajemník Asociace českých stavebních spořitelen Jiří Šedivý.

Případné snížení či zrušení státní podpory stavebního spoření by ve sněmovně nepodpořily opoziční poslanecké kluby. Podle nich by tento krok omezil přístup k vlastnickému bydlení.

„Lidé už mají dost problém s bydlením, zvyšování úrokové míry u hypoték, konec fixací, zvyšování cen nemovitostí,“ upozorňuje místopředseda SPD Radim Fiala. Za dobrý nápad to nepovažuje ani bývalá ministryně financí Alena Schillerová (ANO). „Stavební spoření je poslední kotva, která pomáhá v bydlení, jestli jeho podpora skončí, vidím to jako naprostou katastrofu,“ uvedla.

Státní podpora stavebnho spoření
Zdroj: ČT24/Mnisterstvo financí

Podpora postupně klesá

Za letošek plánuje vláda v tomto programu poslat 4,3 miliardy korun, nicméně podpora stavebního spoření postupně klesá. V začátcích dosahovala až do výše čtyř a půl tisíce ročně. Drobnějším střadatelům stát k jejich vkladům přidával pětadvacet procent. Od začátku roku 2004 tehdejší vláda sociálního demokrata Vladimíra Špidly prosadila snížení podpory na patnáct procent s limitem tři tisíce korun za rok.

Zatím poslední redukci udělala vláda Petra Nečase (ODS). Od roku 2011 až dosud tak platí, že výše příspěvku je deset procent, maximálně ovšem dva tisíce ročně. Před touto změnou Ústavní soud zrušil zákon, který zaváděl zpětné zdanění podpory.

Případné změny projedná koalice v září, než pošle do sněmovny návrh státního rozpočtu na příští rok.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Americké akcie odstartovaly úterní obchodování vzestupem

Americké akciové burzy si zatím v úterý připisují, zhruba po dvou hodinách obchodování, více než dvouprocentní růst. Smazávají tak aspoň část rozsáhlých ztrát, které jim v uplynulých dnech způsobily obavy z negativních hospodářských dopadů celní politiky amerického prezidenta Donalda Trumpa.
16:36Aktualizovánopřed 25 mminutami

Evropské akcie se zotavují z propadů, zpevnily i burzy v Asii

Akcie na evropských trzích zahájily úterní obchodování růstem, kterým umazávají část ztrát z předchozích dnů. Mezi investory zůstává nervozita kvůli zavádění cel ze strany USA a jejich dopadům na vývoj globální ekonomiky. Zpevnily také burzy v Asii, nejvíce v Japonsku, kde hlavní index přidal více než šest procent.
11:15Aktualizovánopřed 48 mminutami

Akcie v USA uzavřely chaotický den převážně poklesem

Akcie ve Spojených státech na začátku týdne navázaly na předchozí ztráty a uzavřely obchodování převážně poklesem. Na začátku dne se všechny hlavní akciové indexy dostaly dokonce nejníže za déle než rok, v závěru však větší část ztrát smazaly. Na devizovém trhu zpevňoval dolar.
včeraAktualizovánopřed 19 hhodinami

EU nabízí USA nulová průmyslová cla, řekla von der Leyenová

Evropská unie chce jednat se Spojenými státy o clech, ale zároveň připravuje seznam možných protiopatření, řekla předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová. Podle ní Unie Washingtonu nabídla například nulová cla na průmyslové výrobky. První část evropských protiopatření týkající se oceli a hliníku začne podle komisaře pro obchod Maroše Šefčoviče platit 15. dubna, druhá část o měsíc později.
včeraAktualizovánopřed 21 hhodinami

Evropské akcie opět klesly kvůli obavám z amerických cel

Evropské akcie na začátku týdne prudce klesají v reakci na rozsáhlá americká cla, jež minulý týden oznámil prezident USA Donald Trump. Index frankfurtské burzy DAX klesl o 4,13 procenta. Panevropský akciový index STOXX Europe 600 se propadl o 4,54 procenta, a uzavřel tak na nejnižší úrovni od loňského ledna, napsala v pondělí v podvečer agentura Reuters. Dál během dne padala i pražská burza.
včeraAktualizovánopřed 22 hhodinami

Pokles cen ropy rezonuje v Rusku. Situaci bedlivě monitorujeme, oznámil Peskov

Ceny ropy jsou velmi důležitým ukazatelem finančního zdraví Ruska. Informoval o tom tiskový mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov s tím, že situaci kolem nižších cen pozorně sledují hospodářské úřady v zemi. Situaci v globální ekonomice označil za velmi napjatou.
včera v 14:10

Průmyslová produkce meziročně vzrostla, stavebnictví stagnovalo

Po čtyřech měsících poklesu se v únoru průmyslová produkce v Česku meziročně zvýšila o 1,5 procenta, vyplývá z údajů Českého statistického úřadu. Hodnota nových zakázek meziročně klesla o 1,3 procenta. K únorovému obratu přispěly například potravinářský průmysl, výroba strojů nebo výroba elektrických zařízení. Stavebnictví po třech měsících meziročního růstu v únoru stagnovalo. Zahraniční obchod skončil v přebytku přes 35 miliard korun.
včeraAktualizovánovčera v 11:08

Pokles trhů Trumpa neznepokojuje, svou politiku přirovnal k léčbě

Americký prezident Donald Trump přirovnal svou politiku zavádění cel na dovoz do Spojených států k léčbě nutné pro ozdravení ekonomiky. Naznačil, že pokles trhů jej neznepokojuje, uvedla agentura Reuters. Základní desetiprocentní clo na dovozy ze zahraničí začaly Spojené státy uplatňovat od soboty. Od středy pak mají začít platit zvýšená cla, která se týkají jen vybraných zemí.
včeraAktualizovánovčera v 07:25
Načítání...