Ve Španělsku se kvůli krachu Thomase Cooka zavře pět set hotelů

Ve Španělsku bude kvůli krachu cestovní kanceláře Thomas Cook muset okamžitě zavřít na pět set hotelů. A pokud vláda v Madridu nepřijme žádná opatření, bude jich ještě víc, řekl v rozhovoru s ekonomickým deníkem Cinco Días prezident španělské konfederace hotelů a turistických ubytoven Juan Molas.

Podle Molase, jehož organizace zastupuje 15 tisíc firem podnikajících v sektoru, by se celkové ztráty po krachu CK Thomas Cook mohly ve Španělsku vyšplhat ještě mnohem výše nad zprvu odhadovaných 200 milionů eur (5,2 miliardy korun).

Z hotelů, které by měly skončit, sto záviselo pouze na Thomasi Cookovi, u ostatních tvořila jeho klientela 30 až 70 procent hostů, upřesnil Molas. Jako příklad uvedl hotel na ostrově Fuerteventura. Ten před nedávnem utratil za rekonstrukci 20 milionů eur, od 7. října bude mít 700 pokojů prázdných a bude muset propustit 200 zaměstnanců.

Thomas Cook byl ve Španělsku druhou nejvýznamnější cestovní kanceláří. V roce 2018 tento operátor do země přepravil 7,3 milionu turistů, podle výpočtu agentury AFP z oficiálních letištních statistik tedy devět procent všech zahraničních návštěvníků.

Britský účetní regulátor vyšetřuje audit účetnictví Thomase Cooka

Mezitím britský regulátor FRC spustil vyšetřování auditu účetní uzávěrky zkrachovalé  cestovní kanceláře za rok končící 30. zářím 2018, který provedla účetní firma Ernst & Young. Ernst & Young tvoří spolu s Deloitte, KPMG a PricewaterhouseCoopers takzvanou velkou čtyřku auditorských společností. Britský regulátor „pečlivě zváží rozsah tohoto vyšetřování i otázku, zda (ve spolupráci s dalšími regulačními úřady) nezahájí další vyšetřovaní ve spojení s (cestovní kanceláří) Thomas Cook“, uvedl FRC v prohlášení.

Zároveň britský úřad pro civilní letectví (CAA) v úterý vypravil 39 letů, jimiž se domů dostane dalších sedm tisíc klientů zbankrotované společnosti, napsala agentura Reuters. Za osm dní bylo zpět do Británie prostřednictvím 530 letů dopraveno už 115 237 klientů. Repatriace, označovaná jako operace Matterhorn, má trvat do 6. října.