Stovky zrušených letů kvůli stávce v Německu. Zasaženy jsou i spoje s Prahou

V Německu ruší lety kvůli stávce. Zasažené jsou i spoje s Prahou (zdroj: ČT24)

Cestující v celém Německu musejí v úterý počítat s velkými potížemi v letecké dopravě. Kvůli stávce bezpečnostního personálu na osmi letištích budou zrušeny nejméně stovky letů. Omezení se týkají i velkoměst jako Hamburk, Mnichov nebo Frankfurt nad Mohanem. Stávka postihne i některé spoje s Českou republikou.

Jen letiště ve Frankfurtu, kterým jako nejfrekventovanějším v Německu projde kolem 135 tisíc cestujících denně, počítá se zrušením 570 odletů a příletů z 1200 plánovaných. Podle internetových stránek frankfurtského letiště odpadne nejméně sedm startů a přistání letadel spojujících Frankfurt s Prahou, pražské letiště zatím hovoří pouze o pěti zrušených letech.

„V souvislosti se stávkou na některých německých letištích máme v tuto chvíli hlášené tři zrušené odlety z Prahy do Frankfurtu a dva zrušené přílety z Frankfurtu do Prahy,“ uvedl ráno mluvčí pražského letiště Roman Pacvoň. Upozornil však, že situace se vzhledem k okolnostem může ještě změnit, a doporučil cestujícím, aby sledovali aktuální stav, a to nejlépe na internetových stránkách svých dopravců.

Nejméně desítky letů podle svých webových stránek ruší i letiště v Hamburku a Mnichově. Podobná situace zřejmě bude také na všech zbývajících letištích dotčených stávkou, tedy v Lipsku/Halle, Drážďanech, Brémách, Hannoveru a Erfurtu. 

Lidé stojí frontu na letišti v Hannoveru
Zdroj: Holger Hollemann/dpa/ČTK

Už v minulém týdnu kvůli stávce bezpečnostního personálu zrušila letiště v Berlíně, Kolíně nad Rýnem/Bonnu, Stuttgartu a Düsseldorfu dohromady více než 670 letů.

Podle zpravodaje ČT v Německu Martina Jonáše se očekává, že se stávka dotkne celkem 220 tisíc cestujících. „Stávka je plánovaná na 24 hodin, provoz by se měl začít normalizovat ve středu ráno. Otázka je ale na jak dlouho, protože vyjednávání mezi bezpečnostním personálem a zaměstnavateli jsou obížná. V tuto chvíli zaměstnavatelé mluví o nerealistických, ba utopických požadavcích odborářů,“ vysvětluje Jonáš.

Stávky mají být podle odborů Verdi jasným signálem pro zaměstnavatele, aby poskytli lepší nabídku zhruba 23 tisícům bezpečnostních pracovníků na německých letištích. Odbory požadují zvýšení hodinové mzdy na 20 eur (511 korun). Zatím přitom někteří ze zaměstnanců v tomto sektoru berou jen 12,90 eur (331 korun) na hodinu. Příští vyjednávací kolo se má uskutečnit 23. ledna.

„Letecká doprava je značně narušena,“ řekl k aktuálním protestům Benjamin Roscher z odborového svazu Verdi. „Doufáme, že zaměstnavatel konečně přistoupí na naše požadavky,“ dodal.