Stovky zrušených letů kvůli stávce v Německu. Zasaženy jsou i spoje s Prahou

1 minuta
V Německu ruší lety kvůli stávce. Zasažené jsou i spoje s Prahou
Zdroj: ČT24

Cestující v celém Německu musejí v úterý počítat s velkými potížemi v letecké dopravě. Kvůli stávce bezpečnostního personálu na osmi letištích budou zrušeny nejméně stovky letů. Omezení se týkají i velkoměst jako Hamburk, Mnichov nebo Frankfurt nad Mohanem. Stávka postihne i některé spoje s Českou republikou.

Jen letiště ve Frankfurtu, kterým jako nejfrekventovanějším v Německu projde kolem 135 tisíc cestujících denně, počítá se zrušením 570 odletů a příletů z 1200 plánovaných. Podle internetových stránek frankfurtského letiště odpadne nejméně sedm startů a přistání letadel spojujících Frankfurt s Prahou, pražské letiště zatím hovoří pouze o pěti zrušených letech.

„V souvislosti se stávkou na některých německých letištích máme v tuto chvíli hlášené tři zrušené odlety z Prahy do Frankfurtu a dva zrušené přílety z Frankfurtu do Prahy,“ uvedl ráno mluvčí pražského letiště Roman Pacvoň. Upozornil však, že situace se vzhledem k okolnostem může ještě změnit, a doporučil cestujícím, aby sledovali aktuální stav, a to nejlépe na internetových stránkách svých dopravců.

Nejméně desítky letů podle svých webových stránek ruší i letiště v Hamburku a Mnichově. Podobná situace zřejmě bude také na všech zbývajících letištích dotčených stávkou, tedy v Lipsku/Halle, Drážďanech, Brémách, Hannoveru a Erfurtu. 

Lidé stojí frontu na letišti v Hannoveru
Zdroj: Holger Hollemann/dpa/ČTK

Už v minulém týdnu kvůli stávce bezpečnostního personálu zrušila letiště v Berlíně, Kolíně nad Rýnem/Bonnu, Stuttgartu a Düsseldorfu dohromady více než 670 letů.

Podle zpravodaje ČT v Německu Martina Jonáše se očekává, že se stávka dotkne celkem 220 tisíc cestujících. „Stávka je plánovaná na 24 hodin, provoz by se měl začít normalizovat ve středu ráno. Otázka je ale na jak dlouho, protože vyjednávání mezi bezpečnostním personálem a zaměstnavateli jsou obížná. V tuto chvíli zaměstnavatelé mluví o nerealistických, ba utopických požadavcích odborářů,“ vysvětluje Jonáš.

Stávky mají být podle odborů Verdi jasným signálem pro zaměstnavatele, aby poskytli lepší nabídku zhruba 23 tisícům bezpečnostních pracovníků na německých letištích. Odbory požadují zvýšení hodinové mzdy na 20 eur (511 korun). Zatím přitom někteří ze zaměstnanců v tomto sektoru berou jen 12,90 eur (331 korun) na hodinu. Příští vyjednávací kolo se má uskutečnit 23. ledna.

„Letecká doprava je značně narušena,“ řekl k aktuálním protestům Benjamin Roscher z odborového svazu Verdi. „Doufáme, že zaměstnavatel konečně přistoupí na naše požadavky,“ dodal.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Ekonomika dle odhadu vzrostla o dvě procenta

Česká ekonomika v letošním prvním čtvrtletí vzrostla meziročně o dvě procenta, vyplývá z předběžného odhadu zveřejněného Českým statistickým úřadem (ČSÚ). Mezičtvrtletně byl hrubý domácí produkt (HDP) vyšší o 0,5 procenta. Analytici růst HDP očekávali.
09:59Aktualizovánopřed 22 mminutami

„Ještě jste nic neviděli.“ Trump promluvil o sto dnech v prezidentské funkci

Americký prezident Donald Trump vystoupil v Michiganu s projevem ke sto dnům ve funkci. Mluvil o tom, že země s ním vstupuje do „zlaté éry“, stejně jako o hospodářství, bezpečnosti nebo migraci, kterou podle něj nezvládal řešit jeho předchůdce Joe Biden s tehdejší viceprezidentkou Kamalou Harrisovou. Projev přišel ve chvíli, kdy Trumpova popularita podle průzkumů klesá, podotýkají média.
00:02Aktualizovánopřed 4 hhodinami

Americká vláda uleví automobilkám od cel

Americká vláda poskytne automobilkám vyrábějícím ve Spojených státech úlevu od pětadvacetiprocentních cel na automobily. Prezident Donald Trump to zdůvodnil mimo jiné ochranou národní bezpečnosti. Podle ministra obchodu Howarda Lutnicka má krok pomoci firmám při návratu dodavatelských řetězců do USA a má zmírnit dopady dovozních poplatků na autodíly. Ty by měly začít platit od 3. května.
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami

Bilance: Evropa v čase obchodní války

Tým publicistického měsíčníku Bilance se tentokrát zaměřil na dopady celní války na Evropu. Zajímal se, jak na nestabilní situaci reagují české firmy s napojením na Spojené státy. Věnoval se i soběstačnosti Evropy, přičemž se dostal i do dolů, kde je možné vidět české lithium. Tématem pondělního vysílání byl i odraz proměny bezpečnostní architektury v byznysu, který se projevil hlavně ve zbrojařství.
28. 4. 2025

Zbývají poslední dny pro podání přiznání k dani z příjmů

Na podání elektronického přiznání k dani z příjmů mají lidé už jen posledních pár dnů. Formulář je nutné elektronicky odeslat a daně zaplatit do pátku 2. května, ale lidé by to neměli nechávat na poslední chvíli. Finanční správa totiž upozorňuje, že hrozí přetížení systému. Těm, co odevzdávají papírové daňové přiznání, skončila lhůta už na konci března.
28. 4. 2025

Výdaje na zbrojení rostly loni nejrychleji od konce studené války

Celosvětové vojenské výdaje se v loňském roce zvýšily o 9,4 procenta na 2,72 bilionu dolarů (téměř šedesát bilionů korun). Zaznamenaly tak nejprudší meziroční nárůst přinejmenším od konce studené války, počátkem devadesátých let minulého století. Nejvíc vynakládají na zbrojení USA, Čína a Rusko. Informoval o tom Stockholmský mezinárodní ústav pro výzkum míru (SIPRI).
28. 4. 2025

Jak odhalit podvodný e-shop? Pomoci mohou recenze i důkladné ověřování

Nákupy přes internet jsou mezi lidmi stále populárnější. Podle dat Českého statistického úřadu (ČSÚ) vzrostl mezi lety 2015 a 2023 podíl lidí v Česku, kteří nakupují na internetu zhruba dvouapůlnásobně na 62,9 procenta. S tím ale přichází i řada rizik. Jedním z nich jsou podvodné e-shopy, které mohou na první pohled působit seriózně. Jak takový obchod rozpoznat a co dělat, pokud už člověk na podvodné stránce nakoupí?
28. 4. 2025

Teplo kvůli modernizaci jeho výroby nejspíš zdraží. Pomoci by mohly dotace

Kvůli rozsáhlé modernizaci výroby tepla se chystá jeho zdražování. Zbrzdit růst cen by mohly dotace, které připravuje ministerstvo průmyslu a obchodu. Teplárny přechází od uhlí k jiným formám výroby tepla – zejména k plynu. Důvodem změn jsou vysoké ceny emisních povolenek i plánovaný odchod od uhlí v roce 2033. Přeměna teplárenství si vyžádá miliardové investice. Na centrální zásobování jsou v Česku napojené zhruba čtyři miliony lidí.
27. 4. 2025
Načítání...