Společnost E.ON sníží milionu zákazníků ceny energií pod cenový strop

Energetická společnost E.ON sníží od poloviny února všem svým zákazníkům ceny energií pod maximální cenu, kterou stanovuje vládní cenový strop. U elektřiny se ceny sníží o šest procent, u plynu pak o osm procent. Zlevnění se dotkne více než milionu zákazníků. Nové ceníky připravují i další dodavatelé, dosud v tuzemsku snižovali ceny pouze u produktů s fixací.

Od začátku roku nabízí většina dodavatelů svým novým zákazníkům tarify s cenami, které vycházejí z vládního cenového maxima. To je pro letošní rok stanoveno na pět tisíc korun za jednu megawatthodinu (MWh) elektřiny, u plynu je pak strop dva a půl tisíce korun za jednu megawatthodinu. K obojímu se ještě připočítají distribuční poplatky. Cenové stropy na energie platí v současnosti pro domácnosti, firmy i veřejné instituce.

Společnost E.ON reaguje na pokles cen energií na energetické burze. „Od poloviny února bude mít více než milion našich stálých zákazníků ceny elektřiny i plynu pod vládou stanoveným stropem. Dostáli jsme navíc svým závazkům i vůči zákazníkům s fixovanými cenami, z nichž některé jsou v porovnání se současnou cenovou hladinou velmi nízké. Na cenách pod cenovým stropem tak budou v podstatě opět všichni naši zákazníci,“ uvedla generální ředitelka společnosti E.ON v Česku Claudia Viohl. 

Energetická firma tak oproti aktuálním ceníkům sníží ceny plynu stálým zákazníkům o třináct procent, ceny elektřiny pak klesnou o osmnáct procent. V součtu tak budou nové ceny elektřiny o šest procent pod stanoveným maximem, ceny plynu o osm procent. Roční úspora u klientů, kteří nepoužívají elektřinu či plyn k vytápění, bude v řádu vyšších stovek korun, u ostatních vyšší.

Pro většinu stálých zákazníků budou nové ceny platit od 15. února, u několika zbylých ceníků zavede společnost nové ceny od začátku března.

Ke snížení cen přispěly i větší úspory zákazníků

Podle šéfky E.ON měly vliv na snížení cen hlavně pokles cen na burze a úspory zákazníků. Klienti společnosti od podzimu spotřebovali meziročně o dvacet procent méně energie, než byly původní předpoklady. „Měli jsme tak pro ně k dispozici více energie, kterou jsme pořídili ještě za výhodnější ceny. A za vyšší ceny jsme pak naopak dokupovali jen menší množství, než bylo původně třeba,“ dodala Viohl.

Na pokles cen energií na trhu zareagovali někteří dodavatelé poprvé už v lednu. Tehdy ceny elektřiny a plynu snížily pod cenový strop třeba innogy nebo zmíněný E.ON. Dosud se však jednalo vesměs o nabídky pro nové zákazníky, ti měli fixované ceny na určité období.

Velkoobchodní cena elektřiny v posledních týdnech klesla k hranici 180 eur (asi 4300 korun) za jednu MWh bez DPH, u plynu pak spadla pod 68 eur (zhruba 1630 korun za MWh. V létě loňského roku se ceny obou komodit pohybovaly i výrazně nad limitem stanoveným vládou.

Ceníky se chystají upravit i další dodavatelé

„Nové ceníky u řady produktů jak u plynu, tak u elektřiny připravujeme a v blízké době se je chystáme oznámit,“ řekl mluvčí společnosti ČEZ Roman Gazdík. Snížení cen stávajícím zákazníkům už potvrdila také společnost MND, přesné ceny zveřejní v příštím týdnu. „MND současně nabídnou stávajícím zákazníkům možnost zajistit si do budoucna ceny plynu významně pod vládním stropem, a to na období od 1. ledna 2024 až do 31. května 2025,“ uvedla společnost.

Situaci na trhu vyhodnocuje také Pražská energetika. „Kalkulujeme možnou novou nabídku pro zákazníky. Jakmile to situace dovolí a bude zřejmé, že pokles cen na velkoobchodním trhu má trvalý charakter, představíme ji zákazníkům,“ uvedl mluvčí Karel Hanzelka.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Výdaje na zbrojení rostly loni nejrychleji od konce studené války

Celosvětové vojenské výdaje se v loňském roce zvýšily o 9,4 procenta na 2,72 bilionu dolarů (téměř šedesát bilionů korun). Zaznamenaly tak nejprudší meziroční nárůst přinejmenším od konce studené války, počátkem devadesátých let minulého století. Nejvíc vynakládají na zbrojení USA, Čína a Rusko. Informoval o tom Stockholmský mezinárodní ústav pro výzkum míru (SIPRI).
před 6 hhodinami

Jak odhalit podvodný e-shop? Pomoci mohou recenze i důkladné ověřování

Nákupy přes internet jsou mezi lidmi stále populárnější. Podle dat Českého statistického úřadu (ČSÚ) vzrostl mezi lety 2015 a 2023 podíl lidí v Česku, kteří nakupují na internetu zhruba dvouapůlnásobně na 62,9 procenta. S tím ale přichází i řada rizik. Jedním z nich jsou podvodné e-shopy, které mohou na první pohled působit seriózně. Jak takový obchod rozpoznat a co dělat, pokud už člověk na podvodné stránce nakoupí?
před 11 hhodinami

Teplo kvůli modernizaci jeho výroby nejspíš zdraží. Pomoci by mohly dotace

Kvůli rozsáhlé modernizaci výroby tepla se chystá jeho zdražování. Zbrzdit růst cen by mohly dotace, které připravuje ministerstvo průmyslu a obchodu. Teplárny přechází od uhlí k jiným formám výroby tepla – zejména k plynu. Důvodem změn jsou vysoké ceny emisních povolenek i plánovaný odchod od uhlí v roce 2033. Přeměna teplárenství si vyžádá miliardové investice. Na centrální zásobování jsou v Česku napojené zhruba čtyři miliony lidí.
před 22 hhodinami

Lidé spoří na stáří i přes dlouhodobé investice

Přes 150 tisíc lidí vložilo své peníze do takzvaného dlouhodobého investičního produktu (DIP). Zajišťují se tak na stáří s podporou státu. Podle makléřů zatím zájem lidí neovlivnily ani momentální prudké výkyvy na burzách.
před 22 hhodinami

Nejistota a obavy. Americké škrty komplikují humanitární pomoc

Humanitární organizace řeší americké úspory ve financování mezinárodní pomoci. Část z nich musí například propouštět zaměstnance nebo omezovat pomoc v rozvojových zemích. Podle ředitele organizace Člověk v tísni Šimona Pánka škrty americké administrativy přináší několikaměsíční nejistotu. Redaktorka ČT Lea Surovcová potvrzuje, že humanitární organizace v této souvislosti často zažívají obavy. Páteční 90' ČT24 moderoval Jakub Musil.
včera v 15:37

Ztráta letos klesne pod miliardu, tvrdí ředitel České pošty

Ztráta České pošty letos klesne pod jednu miliardu korun, řekl v Otázkách Václava Moravce její generální ředitel Miroslav Štěpán. Poštovní služby podle něj skončí na černé nule, ztráta půjde za Balíkovnou. Loni Česká pošta tratila téměř 1,25 miliardy. Štěpán v pořadu komentoval mimo jiné očekávaný termín prodeje budovy hlavní pošty v Jindřišské ulici v Praze nebo podle něj chybějící definici postavení podniku v digitalizovaném Česku.
včera v 14:44

Pavel podepsal flexinovelu zákoníku práce i mediální novelu

Prezident Petr Pavel podepsal šest nových zákonů, mezi nimi i takzvanou flexinovelu zákoníku práce a mediální novelu, která upravuje výši televizních a rozhlasových poplatků, ty se zvýší v květnu. Flexinovela zákoníku práce mění například zkušební dobu pro zaměstnance nebo povinnosti zaměstnavatelů v případě odchodu zaměstnance na rodičovskou dovolenou. Změny přinese patrně od června.
25. 4. 2025

Trump podepsal exekutivní výnos zaměřený na podporu hlubokomořské těžby

Šéf Bílého domu Donald Trump ve čtvrtek večer podepsal exekutivní výnos zaměřený na podporu hlubinné těžby na mořském dně. Informovala o tom agentura Reuters, podle níž je tento krok součástí Trumpovy snahy zlepšit přístup Spojených států k niklu, mědi a dalším kritickým nerostům, které se hojně využívají v celé ekonomice.
25. 4. 2025
Načítání...