Zástupci zemí skupiny OPEC+ se dohodli na postupném zvyšování těžby od srpna. Do konce roku budou měsíčně produkci zvyšovat o 400 tisíc barelů ropy denně, uvedla skupina po nedělním jednání. Chce tak zmírnit ceny suroviny, které během zotavování světové ekonomiky z pandemie covidu-19 vystoupaly na dvouapůlletá maxima.
Skupina OPEC+ se dohodla na postupném zvyšování těžby od srpna
Skupina se též shodla na prodloužení platnosti dohody o omezení těžby do konce roku 2022. Původně měla dohoda platit do dubna 2022. Vznikl tak manévrovací prostor pro případ, že by mutace koronaviru zkomplikovaly zotavení globální ekonomiky.
Skupinu OPEC+ tvoří Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) a její spojenci v čele s Ruskem. Po kolapsu poptávky způsobeném pandemií se skupina dohodla na snížení těžby o rekordních 9,7 milionu barelů denně. Od té doby však postupně těžbu zvyšuje, a to díky oživení globální ekonomiky a také proto, že cena suroviny se už zotavila. V současnosti dohodnuté snížení činí 5,8 milionu barelů denně.
Spory v Zálivu
V dubnu se skupina dohodla na postupném zmírňování těžebních omezení v období od května do července. Neshody mezi Saúdskou Arábií a SAE na počátku července přinutily OPEC+ zrušit rozhovory o dalším zvýšení těžby.
Rijád i SAE podporovaly okamžité zvýšení produkce, ale emiráty se postavily proti saúdskoarabské iniciativě prodloužit pakt do prosince 2022, aniž by získaly vyšší těžební kvótu. V zájmu překonání neshod se nakonec skupina OPEC+ domluvila na nových těžebních kvótách pro několik členů od května 2022, včetně SAE, Saúdské Arábie, Ruska, Kuvajtu a Iráku.
Podle výpočtů agentury Reuters celková úprava zvýší dodávky od května příštího roku o 1,63 milionu barelů denně. V SAE se základní údaj těžby, z níž se počítá snížení, zvýší od května 2022 na 3,5 z dnešních 3,2 milionu barelů ropy denně. Saúdské Arábii a Rusku se zvýší těžební kvóta na 11,5 ze současných 11 milionů barelů denně.