Rok od zatčení dcery zakladatele firmy Huawei. Čína zesiluje tlak na Kanadu

3 minuty
Rok manažerky Huawei v Kanadě
Zdroj: ČT24

Přesně před rokem zadrželi v kanadském Vancouveru na základě amerického zatykače dceru zakladatele společnosti Huawei Meng Wan-čou. Ani po dvanácti měsících soud nerozhodl, jestli bude vydána do USA, nebo propuštěna. Finanční ředitelka technologického gigantu do vynesení verdiktu nesmí opustit zemi javorového listu.

Mengová složila téměř 180 milionů korun jako soudní kauci. Ve Vancouveru bydlí ve vlastním domě, po městě se může pohybovat, ale nesmí se přiblížit k mezinárodnímu letišti. Zákaz vycházení pro ni platí od jedenácti večer do sedmi ráno. Na kotníku má neustále monitorovací náramek.

Nedobrovolný pobyt v Kanadě si Mengová krátí podle místních médií návštěvou luxusních butiků. Země se ale kvůli ní stala terčem tvrdého nátlaku, a to hned ze dvou stran. Peking protestuje a Washington žádá její okamžité vydání. Spojené státy ji obviňují z porušování protiíránských sankcí a obcházení embarga uvaleného na Teherán. 

„Nemáme s kým jednat. Číňané nám coby největšímu americkému spojenci dělají to, co by rádi činili Spojeným státům. A ukazují USA i jejich sousedům, že jim to projde,“ uvedl bývalý kanadský diplomat Colin Robertson.

Soud se může výrazně protáhnout. Advokáti protestují, že by to pro Mengovou mohlo znamenat dalších až několik let ve Vancouveru. „Čína kvůli tomu Kanadu opakovaně plísní a hledá způsoby, jak ji přimět, aby Meng Wan-čou propustila. Incident vážně narušil vztahy,“ popisuje zpravodajka ČT v Pekingu Barbora Šámalová.

Peking blokuje dovoz některého kanadského zboží. Hlavně ale zadržel dva kanadské občany – bývalého diplomata a obchodního konzultanta, viní je z porušení státního tajemství. Ve vazbě jsou už skoro rok a dosud k nim nezískal přístup právník.

„Čína není odpovědná za potíže v čínsko-kanadských vztazích. Naléháme na znovuzvolenou kanadskou vládu, aby se vážně zabývala čínskými obavami a neprodleně propustila Meng Wan-čou,“ vzkázal mluvčí čínského ministerstva zahraničí Keng Šuang. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Americká vláda uleví automobilkám od cel

Americká vláda poskytne automobilkám vyrábějícím ve Spojených státech úlevu od pětadvacetiprocentních cel na automobily. Prezident Donald Trump to zdůvodnil mimo jiné ochranou národní bezpečnosti. Podle ministra obchodu Howarda Lutnicka má krok pomoci firmám při návratu dodavatelských řetězců do USA a má zmírnit dopady dovozních poplatků na autodíly. Ty by měly začít platit od 3. května.
včeraAktualizovánopřed 24 mminutami

Bilance: Evropa v čase obchodní války

Tým publicistického měsíčníku Bilance se tentokrát zaměřil na dopady celní války na Evropu. Zajímal se, jak na nestabilní situaci reagují české firmy s napojením na Spojené státy. Věnoval se i soběstačnosti Evropy, přičemž se dostal i do dolů, kde je možné vidět české lithium. Tématem pondělního vysílání byl i odraz proměny bezpečnostní architektury v byznysu, který se projevil hlavně ve zbrojařství.
28. 4. 2025

Zbývají poslední dny pro podání přiznání k dani z příjmů

Na podání elektronického přiznání k dani z příjmů mají lidé už jen posledních pár dnů. Formulář je nutné elektronicky odeslat a daně zaplatit do pátku 2. května, ale lidé by to neměli nechávat na poslední chvíli. Finanční správa totiž upozorňuje, že hrozí přetížení systému. Těm, co odevzdávají papírové daňové přiznání, skončila lhůta už na konci března.
28. 4. 2025

Výdaje na zbrojení rostly loni nejrychleji od konce studené války

Celosvětové vojenské výdaje se v loňském roce zvýšily o 9,4 procenta na 2,72 bilionu dolarů (téměř šedesát bilionů korun). Zaznamenaly tak nejprudší meziroční nárůst přinejmenším od konce studené války, počátkem devadesátých let minulého století. Nejvíc vynakládají na zbrojení USA, Čína a Rusko. Informoval o tom Stockholmský mezinárodní ústav pro výzkum míru (SIPRI).
28. 4. 2025

Jak odhalit podvodný e-shop? Pomoci mohou recenze i důkladné ověřování

Nákupy přes internet jsou mezi lidmi stále populárnější. Podle dat Českého statistického úřadu (ČSÚ) vzrostl mezi lety 2015 a 2023 podíl lidí v Česku, kteří nakupují na internetu zhruba dvouapůlnásobně na 62,9 procenta. S tím ale přichází i řada rizik. Jedním z nich jsou podvodné e-shopy, které mohou na první pohled působit seriózně. Jak takový obchod rozpoznat a co dělat, pokud už člověk na podvodné stránce nakoupí?
28. 4. 2025

Teplo kvůli modernizaci jeho výroby nejspíš zdraží. Pomoci by mohly dotace

Kvůli rozsáhlé modernizaci výroby tepla se chystá jeho zdražování. Zbrzdit růst cen by mohly dotace, které připravuje ministerstvo průmyslu a obchodu. Teplárny přechází od uhlí k jiným formám výroby tepla – zejména k plynu. Důvodem změn jsou vysoké ceny emisních povolenek i plánovaný odchod od uhlí v roce 2033. Přeměna teplárenství si vyžádá miliardové investice. Na centrální zásobování jsou v Česku napojené zhruba čtyři miliony lidí.
27. 4. 2025

Lidé spoří na stáří i přes dlouhodobé investice

Přes 150 tisíc lidí vložilo své peníze do takzvaného dlouhodobého investičního produktu (DIP). Zajišťují se tak na stáří s podporou státu. Podle makléřů zatím zájem lidí neovlivnily ani momentální prudké výkyvy na burzách.
27. 4. 2025

Nejistota a obavy. Americké škrty komplikují humanitární pomoc

Humanitární organizace řeší americké úspory ve financování mezinárodní pomoci. Část z nich musí například propouštět zaměstnance nebo omezovat pomoc v rozvojových zemích. Podle ředitele organizace Člověk v tísni Šimona Pánka škrty americké administrativy přináší několikaměsíční nejistotu. Redaktorka ČT Lea Surovcová potvrzuje, že humanitární organizace v této souvislosti často zažívají obavy. Páteční 90' ČT24 moderoval Jakub Musil.
27. 4. 2025
Načítání...