Průmyslová výroba a maloobchod v USA hlásí za duben rekordní propady

Průmyslová výroba ve Spojených státech v dubnu kvůli šíření koronaviru klesla o rekordních 11,2 procenta. Maloobchodní tržby se propadly dokonce o 16,4 procenta, což je rovněž nový rekord. Vyplývá to z pátečních údajů americké centrální banky (Fed) a ministerstva obchodu.

Údaje podporují očekávání analytiků, že americká ekonomika za druhé čtvrtletí vykáže nejprudší pokles od velké hospodářské krize ve 30. letech minulého století. V prvním čtvrtletí se hrubý domácí produkt (HDP) Spojených států snížil o 4,8 procenta. To znamená, že největší ekonomika světa utrpěla nejhlubší propad od globální finanční krize (Velké recese) z roku 2009.

„Vypadá to, jako by přišel hurikán a srovnal celou ekonomiku se zemí,“ uvedl podle agentury AP ekonom Joshua Shapiro z konzultační společnosti Maria Fiorini Ramirez.

Šéf Fedu Jerome Powell ve středu varoval, že Spojené státy by v důsledku koronavirové krize mohly čelit dlouhodobějšímu hospodářskému útlumu. Vyzval proto Kongres a Bílý dům k dalším rozpočtovým výdajům ke zmírnění dlouhodobých ekonomických škod.

Už minulý týden vyšly velmi nepříznivé statistiky o americkém trhu práce. Nezaměstnanost byla v dubnu nejvyšší od velké hospodářské krize (Velké deprese) ve 30. letech minulého století.