Průmysl v lednu po dlouhém růstu oslabil, stavebnictví díky teplému počasí posílilo

Více než o pět procent vzrostla v lednu stavební výroba, a to ve srovnání se začátkem minulého roku i ve srovnání s loňským prosincem. Byla to zásluha toho, že se více stavěly domy, naopak výstavba silnic či telekomunikačních a energetických sítí zeslábla. Podle Českého statistického úřadu se pak v lednu utlumila průmyslová produkce, která klesla meziročně o 1,4 procenta a meziměsíčně o 2,7 procenta. Pokles nastal, přestože výrazně rostla výroba motorových vozidel. Podle statistiků k výsledkům přispělo teplé počasí. Na jedné straně se vyrábělo méně energie, na druhé se mohlo více stavět.

Na vliv počasí poukázal Český statistický úřad jak v souvislosti s lednovým poklesem průmyslové výroby, tak s růstem stavebnictví. Průmyslu poměrně teplá zima spíše uškodila, protože výrazně klesla výroba elektřiny, plynu, tepla a klimatizovaného vzduchu. Stavebnictví šlo naopak nezvyklé teplo, kdy se hlavně v první polovině ledna zelenaly i Krkonoše, k duhu.

„V lednu umožnily příznivé klimatické podmínky stavbařům provádět veškeré stavební práce bez omezení a produkce meziročně vzrostla o 5,4 procenta. Tahounem růstu byly pozemní stavby, které zaznamenaly meziroční růst o 7,9 procenta,“ uvedla vedoucí oddělení statistiky stavebnictví a bytové výstavby ČSÚ Petra Cuřínová.

Pozemní stavitelství, které zahrnuje stavby bytových i nebytových budov, převážilo meziroční oslabení inženýrského stavitelství, do kterého patří například výstavba silnic a inženýrských sítí – to bylo 4,2procentní.

I když stavebnictví v lednu celkově rostlo, stavební úřady vydaly za měsíc o 7,4 procenta povolení méně než před rokem. Počet zahájených bytů v lednu meziročně klesl o 8,8 procenta na 2687, počet těch dokončených byl nižší o 15,4 procenta, bylo jich 2981.

Vzrostla orientační hodnota povolených staveb, a to o 35,8 procenta na 45,6 miliardy korun. „Lednový růst orientační hodnoty byl ovlivněn povolením významných staveb dopravní infrastruktury a také nebytových budov. Po jejich modelovém vyloučení a zohlednění cenového vývoje se v orientační hodnotě dostaneme na úroveň ledna 2022,“ podotkl ředitel odboru statistiky zemědělství a lesnictví, průmyslu, stavebnictví a energetiky ČSÚ Radek Matějka.

Výroba aut rostla, ale k posílení průmyslu to nestačilo

Z průmyslových odvětví v lednu rostla především výroba motorových vozidel, přívěsů a návěsů, a to o 12,7 procenta. „Ani dvouciferný růst ve výrobě motorových vozidel nedokázal převážit pokles ve většině dalších průmyslových odvětví,“ poznamenal Matějka.

Kromě výroby energií o pětinu poklesla produkce chemických přípravků i základních kovů, hutnictví a slévárenství. „Tento trend potvrdil i pokles hodnoty nových zakázek,“ dodala vedoucí oddělení statistiky průmyslu ČSÚ Veronika Doležalová.

Celkově se hodnota nových zakázek pro český průmysl v lednu meziročně zvýšila o 1,6 procenta. Zakázky ze zahraničí meziročně klesly o 3,5 procenta, vynahradil to ale růst hodnoty tuzemských, a to o 13,6 procenta.

K mírnému růstu nových zakázek nejvíce přispěly výroby strojů, elektrických zařízení a ostatních dopravních prostředků. Ve výrobě motorových vozidel byla hodnota nových zakázek meziročně srovnatelná. 

Výsledek zůstal za očekáváním analytiků

Průmysl zaznamenal na začátku roku první pokles po mnoha měsících. Rostl nepřetržitě od loňského dubna. Lednový výsledek tak zůstal za očekáváním analytiků, kteří nyní předpokládají, že bude průmysl dál slábnout.

„Klesající domácí i zahraniční poptávka značí, že dramatické zlepšení v následujících měsících očekávat nelze,“ uvedl ekonom Deloitte Filip Pastucha. Podle Petra Dufka z Banky Creditas přispívají k útlumu domácí i zahraniční poptávky také výpadky v dodavatelských řetězcích. 

Stagnaci průmyslové výroby za celý rok očekává analytik Raiffeisenbank Vratislav Zámiš. „Rozhodující bude oživení poptávky, kdy v posledních měsících docházelo k oslabení zahraniční poptávky, a letošní oživení v eurozóně je tak zásadní podmínkou pro to, aby česká průmyslová produkce v roce 2023 neklesala,“ uvedl.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Kanada bude čelit clu ve výši 35 procent, EU brzy dostane dopis, oznámil Trump

Kanada bude od 1. srpna čelit clu ve výši 35 procent na dovoz zboží do Spojených států, sdělil v noci na pátek americký prezident Donald Trump. Podle tiskových agentur se tak vyjádřil v dopise kanadskému premiérovi Marku Carneymu, který chce do uvedeného data s Washingtonem ještě jednat. Zbývajícím obchodním partnerům, kteří dosud podobný dopis neobdrželi nebo nedosáhli rámcových dohod, budou USA účtovat plošnou celní sazbu ve výši patnáct nebo dvacet procent, řekl šéf Bílého domu stanici NBC News. Evropská unie podle něj dopis dostane brzy.
05:47Aktualizovánopřed 28 mminutami

Nástupní platy jsou nízké, nelze sehnat lidi do veřejné správy, zní z odborů

Zástupci vlády a odborů se nedohodli na tom, jak by v příštím roce měly růst platy ve veřejném sektoru. Zajedno jsou ale v otázce postupného zrušení první platové tabulky. Podle předsedy Odborového svazu státních orgánů a organizací Pavla Bednáře nelze do samospráv či státní správy kvůli nízkým platům nabrat nové zaměstnance. Prezident Svazu průmyslu a dopravy Jan Rafaj říká, že platy by měly kopírovat růst v soukromém sektoru. Česko podle něj zůstává zemí nízkých nákladů.
před 4 hhodinami

Ekonomy znepokojuje situace na realitním trhu

Červnová inflace zrychlila v meziročním srovnání téměř ke třem procentům z květnových 2,4 procenta. To je nejvyšší hodnota od loňského prosince. Ekonomka a bývalá zástupkyně České republiky ve Světové bance Jana Matesová se obává situace na realitním trhu, ekonom Jan Švejnar zase v případě zvyšování cen volá po navýšení dovozu. Řekli to v 90' ČT24 moderované Jakubem Musilem.
před 8 hhodinami

Bitcoin pokračuje v růstu na další rekordy, překonal hranici 118 tisíc dolarů

Cena bitcoinu v pátek pokračuje v prudkém růstu. Kolem 8:30 SELČ se vyšplhala na další rekord, za posledních 24 hodin posílila zhruba o sedm procent a dostala se nad 118 tisíc dolarů (2,49 milionu korun), vyplývá z údajů kryptoměnové burzy CoinDesk. Výrazně zpevňují i další kryptoměny.
05:54Aktualizovánopřed 9 hhodinami

Snahu vlády o změnu systému emisních povolenek podporují odbory i zaměstnavatelé

Zaměstnavatelé a odbory podporují snahu vlády o změnu systému obchodování s emisními povolenkami ETS 2. Žádají ucelenou analýzu dopadů jejich zavedení. Prosazují také to, aby se evropské dotace po roce 2027 zacílily do několika málo oblastí a využily na strategické projekty, řekli po čtvrtečním jednání tripartity šéf Svazu průmyslu a dopravy Jan Rafaj a předák ČMKOS Josef Středula. Dohodnout se nepodařilo na růstu platů ve veřejném sektoru.
včeraAktualizovánopřed 22 hhodinami

USA zavádí další cla, dotknou se zboží z Brazílie nebo Iráku

Prezident USA Donald Trump oznámil nová dovozní cla pro osm dalších zemí. Je mezi nimi třeba Brazílie, za importy z jihoamerické země se bude platit 50procentní clo. Ve výši 30 procent pak budou cla na zboží z Alžírska, Iráku, Libye a Srí Lanky. Na zboží z Moldavska a Bruneje vyměřil Trump 25procentní clo a na zboží z Filipín bude celní přirážka 20 procent. Opatření vstoupí v platnost k 1. srpnu, EU mezi novými tarify nefiguruje. Ke stejnému datu zavádí Bílý dům také 50procentní cla na dovoz mědi.
9. 7. 2025Aktualizovánovčera v 21:21

Problém způsobilo násobení poruch, řekl šéf ČEPSu k pátečnímu výpadku proudu

Příčinou pátečního rozsáhlého výpadku elektřiny v části Česka byl souběh několika problémů, důvod souběhu je ale stále nejasný, sdělil předseda představenstva ČEPSu Martin Durčák. Zároveň vyloučil přetížení sítě přetoky nebo poškození třetí osobou, soustava podle něj před výpadkem fungovala spolehlivě. ČEPS ve čtvrtek také spustil mimořádné kontroly klíčových elektrických vedení za využití termovize. Výsledky bude mít v řádu týdnů.
včeraAktualizovánovčera v 20:50

Kraje nedostanou od státu chybějící dvě miliardy korun na opravy silnic

Stát letos krajům neposkytne chybějící dvě miliardy korun na opravy silnic druhé a třetí třídy a mostů. Ministr dopravy Martin Kupka (ODS) to potvrdil na jednání hejtmanům, kteří varují před odkladem desítek staveb po celé republice. Kraje tak budou muset sahat do jiných investic nebo projekty přesunout na příští rok, uvedla mluvčí Asociace krajů ČR a Zlínského kraje Soňa Ličková. Ministerstvo dopravy k tomu sdělilo, že stát přispívá každoročně krajům a Praze na dopravní projekty více než deseti miliardami korun.
včeraAktualizovánovčera v 20:48
Načítání...