Poslanci odpoledne projednají státní rozpočet

Praha – Státní rozpočet by měl dnes projít třetím čtením ve sněmovně. Čeká se schválení návrhu zákona těsnou většinou poslanců. Rychlé schválení rozpočtu může spíše než nesouhlas poslanců ohrozit opoziční návrh na vyslovení nedůvěry vládě, který je zanesený na program schůze sněmovny ještě před hlasováním o rozpočtu. Školství je klíčovou kapitolou, které se budou týkat případné pozměňovací návrhy. Poprvé v historii jeho výdaje překročí bilion. Reformní podle expertů není.

Podle předsedy rozpočtového výboru Bohuslava Sobotky (ČSSD), který je současně zpravodajem k rozpočtu, by letos mohlo být hlasování kratší než loni, kdy trvalo skoro celý den.

Koalice pravděpodobně prosadí rozpočet i proti vůli levice, za podpory dvou bývalých členů ČSSD Miloše Melčáka a Michala Pohanky. Melčák a Pohanka podmiňují svou podporu zhruba miliardou korun navíc pro ministerstvo školství. Pro toto navýšení výdajů bude pravděpodobně hlasovat i koalice.

Negativní dopad má podle řady ekonomů i neúměrné navýšení investic. „Investice jsou tak velkou částí státního rozpočtu, jako to nebývá zvykem snad v žádné zemi Evropské unie, i když má přebytkový rozpočet. I tady by se dalo třeba 30 miliard ušetřit,“ kritizoval návrh Petr Holub, redaktor Aktuálně.cz.

Výdajová stránka poprvé v historii překročí bilion korun, a to o 107 milionů, počítá s deficitem 71 miliard korun.

Poslanci také budou rozhodovat o dotacích a přesunech peněz v rozpočtu. Rozpočtový výbor jim doporučil schválit balík více než 400 žádostí o dotace na nejrůznější akce v regionech. Například jen organizace v Praze by měly dostat dohromady asi 146 milionů korun.

Aleši Michlovi, analytikovi Raiffeisenbank, se rozpočet nezdá reformní. „Příkladem je deficit kolem 70 miliard, podobný jako letos, rozpočet je příliš soustředěn na příjmovou stranu, na regulaci daňových sazeb, výdajová stránka je větší problém, celkově je rozpočet málo ambiciózní,“ sdělil v Dobrém ránu České televize. „Rozpočet potřebuje ušetřit desítky miliard, ne jednotky miliard, když se jen seškrtají rodičovské,“ dodal.

Předseda rozpočtového výboru a bývalý ministr financí Miroslav Sobotka, byť jej nepodpoří, přece našel jedno pozitivum. „Je to nahrazení privatizačních příjmů Státního fondu dopravy dotací ze státního rozpočtu, je to trend, který by mohly následovat další státní fondy, které by bylo žádoucí začlenit do rozpočtu.“

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Paliva výrazně zdražila, dle ministerstva prodejci situaci nezneužívají

Cena nafty v Česku za týden podle společnosti CCS stoupla o 5,79 koruny. Od konce února, kdy začala válka na Blízkém východě, stoupla o 7,79 koruny, jen za poslední den se zvýšila o šedesátník. Benzin zdražuje také, ale ne tak výrazně. Podle ministerstva financí se zatím neukazuje, že by prodejci pohonných hmot zneužívali konfliktu v Íránu k nepřiměřenému zvyšování marží.
11:46AktualizovánoPrávě teď

ČEZu loni klesl čistý zisk meziročně o 1,7 miliardy korun

Energetická skupina ČEZ v loňském roce vydělala 27,4 miliardy korun. Čistý zisk tak meziročně klesl o 1,7 miliardy korun, tedy na 5,8 procenta. Hlavní příčinou poklesu byly vyšší odpisy. Mírně klesly rovněž zisk před zdaněním a odpisy (EBITDA), provozní výnosy i zisk očištěný o mimořádné vlivy, který je rozhodující pro dividendu. Vyplývá to z údajů, které ČEZ ve čtvrtek zveřejnil. S provozem svých uhelných zdrojů počítá do roku 2030.
07:30Aktualizovánopřed 1 mminutou

Mezinárodní agentura mluví o největším narušení dodávek ropy v historii

Ceny ropy v důsledku konfliktu na Blízkém východě pokračují v silném růstu. Mezinárodní agentura pro energii (IEA), která ve středu oznámila, že uvolní rekordních 400 milionů barelů ropy z nouzových rezerv, hovoří o největším narušení dodávek ropy v historii. Americký prezident Donald Trump podle agentury DPA plánuje, že surovinu uvolní z amerických strategických rezerv. Chce tak rostoucí ceny stabilizovat.
08:48Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Z nouzových rezerv uvolní agentura IEA rekordní množství ropy

Mezinárodní agentura pro energii (IEA) v reakci na narušení trhu s ropou kvůli konfliktu na Blízkém východě uvolní rekordních 400 milionů barelů ropy z nouzových rezerv. Vyšší cena ropy se promítá i na čerpacích stanicích. Průměrná cena nafty v Česku stoupla nad 40 korun za litr. Od začátku války na Blízkém východě 28. února dosud nafta zdražila o víc než sedm korun na litr. Zdražuje i benzin Natural 95, ale o něco pomaleji. Vyplývá to z údajů společnosti CCS.
včeraAktualizovánopřed 13 hhodinami

Sněmovna schválila rozpočet pro letošní rok

Poslanecká sněmovna schválila letošní státní rozpočet se schodkem 310 miliard korun. Při schvalování přidala například peníze na sport nebo mládež. Opozice kritizovala mimo jiné podle ní nízké výdaje na obranu. Pro rozpočet hlasovalo 103 poslanců vládní koalice, proti bylo 88 poslanců opozice. Rozpočet nyní dostane k podpisu prezident Petr Pavel. Již dříve řekl, že ho vetovat nebude. Loni rozpočet skončil s deficitem 291 miliard korun.
včeraAktualizovánopřed 15 hhodinami

Lázně postrádají arabské klienty. Doufají, že klíčovou sezonu stihnou

Karvinské Lázně Darkov zatím letos kvůli konfliktu na Blízkém východě nemají z této oblasti žádné rezervace. Jde přitom o jejich klíčový trh, odkud každoročně přijíždějí i stovky klientů na dlouhodobé pobyty. Jejich výpadek by tak pro lázně znamenal vážný problém. Dopady konfliktu mohou pocítit také lázeňská zařízení v Karlovarském kraji, kde je arabská klientela rovněž ekonomicky významná.
včeraAktualizovánopřed 16 hhodinami

Jen žádost nestačí. U Nové zelené úsporám teď bude potřeba renovační pas

Nová zelená úsporám (NZÚ) bude pokračovat, program se ale dočká změn. Zájemci třeba budou potřebovat takzvaný renovační pas. Odborníci v tomto dokumentu popíší, jaký je stav budovy a co s ní udělat. Stát již většinově nebude energeticky úsporné přestavby dotovat, pouze zajistí bezúročný úvěr. Na dotace budou mít nárok jen nízkopříjmové domácnosti.
10. 3. 2026

Trumpova slova o brzkém konci války srazila ceny ropy i plynu

Ceny ropy po výstupu na více než tříletá maxima prudce klesají. Severomořský Brent odepisuje přes deset procent a vrátil se tak pod 90 dolarů za barel. Jde o reakci na slova prezidenta USA Donalda Trumpa, že válka na Blízkém východě by mohla brzy skončit. Zmírnily se tak obavy z dlouhodobého narušení dodávek suroviny na světové trhy kvůli situaci v Hormuzském průlivu. Dolů jde i cena plynu pro Evropu. V tuzemsku v důsledku války výrazně zdražila nafta i benzin, uvedla společnost CSS.
10. 3. 2026Aktualizováno10. 3. 2026
Načítání...