Nižší důchody žen by mohl srovnat společný vyměřovací základ pro partnery

7 minut
Události ČT: Důchody mužů a žen si nejsou rovny, poslanci to chtějí změnit
Zdroj: ČT24

Ve snaze srovnat v budoucnu penze žen a mužů bude důchodová komise rozpracovávat hned několik možných řešení. Mimo jiné zvažuje společný vyměřovací základ pro partnery nebo fiktivní vyměřovací základ pro ty, kteří pečují o děti. Projednávané změny se mají týkat až budoucích důchodců, na návrhy, které by se dotkly nynějších seniorů, teprve dojde.

Novinkou by mohlo být prodloužení takzvané vyloučené doby zápočtu důchodu, tedy období, po které se rodič stará o dítě od jeho narození a které se započítává, jako by dotyčný normálně pracoval. V současnosti nárok na tuto vyloučenou dobu trvá do čtyř let věku dítěte. Návrh podle předsedkyně důchodové komise Danuše Nerudové počítá s prodloužením až na devět let.

Zatímco z úvah o změnách důchodů podle členů komise vypadly například varianta jednorázového příspěvku 500 korun za vychované dítě či možnost dětí část svých odvodů nasměrovat do penzí rodičů, šanci má společný vyměřovací základ partnerů. „Je to jedna z věcí, kterou bychom rádi podpořili,“ podotkla členka důchodové komise Markéta Pekarová Adamová (TOP 09). 

Podle poslankyně vládního hnutí ANO Radky Maxové nyní komise propočítá dopady vybraných variant změn.

„Třeba na příštím jednání skupiny opět problém otevřu, aby se dopracoval, pokud ne, tak jsme připraveni s tím přijít sami,“ uvedl místopředseda sněmovního sociálního výboru, poslanec Jan Bauer (ODS). Vybraná opatření by se ale vztahovala na ty, kteří do důchodu teprve půjdou.

Nejvíc členů podle předsedkyně podpořilo takzvaný fiktivní vyměřovací základ. Tedy, že by se lidem v době péče o dítě místo nuly započítávala jiná hodnota. Jaká přesně už bude otázkou podrobnějšího zpracování. „Můžeme se bavit, jestli bude stanoven na minimální mzdě, průměrné, mediánové, je potřeba to propočítat,“ dodala Maxová.

„Většinově se komise shodla, že jediným kritériem důchodového systému nesmí být jeho finanční udržitelnost. Takhle se to u nás v debatě bohužel zobecňuje, ale všichni souhlasí s tím, že to musí být sociální a finanční udržitelnost,“ uvedla ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD).

8 minut
Brífink ministryně Maláčové a předsedkyně komise pro spravedlivé důchody
Zdroj: ČT24

Poslanec Jiří Dolejš (KSČM) upozornil, že komise se nezabývala řešeními pro současné důchodce. Podle Maláčové by ale ministerstvo práce mělo na příštím jednání komise předložit i první návrhy, které by se týkaly rozdílů v penzích mužů a žen, kteří už v důchodu jsou.

Ženy mají penze o pětinu nižší

Ženy mají v současnosti v průměru o pětinu nižší penzi než muži. Podle údajů České správy sociálního zabezpečení senioři na konci loňska dostávali průměrně 13 683 korun, seniorky 11 281 korun. 

Podle analýzy ministerstva práce za třetinu rozdílu může to, že ženy odcházejí podle počtu vychovaných dětí do důchodu dřív. Odpracují tak méně let a odvedou menší částku. Ze dvou třetin jsou pak na vině nižší výdělky žen. V průměru vydělávají o pětinu méně než muži.

„I když se vrátí po průměrně třech letech na trh práce, tak děti jsou hodně nemocné a je to žena, kdo si k nim bere dovolenou,“ uvedla ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD).

Právníci ministerstva práce nicméně upozornili už předem na to, že pokud by se opatření týkala jen žen, narušily by se zřejmě ústavní zásady rovnosti a úpravy by se pravděpodobně musely záhy zase zrušit. Na narušení rovného zacházení poukazovali i někteří členové komise. Na příštím zasedání se sejdou 3. května. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Bilance: Evropa v čase obchodní války

Tým publicistického měsíčníku Bilance se tentokrát zaměřil na dopady celní války na Evropu. Zajímal se, jak na nestabilní situaci reagují české firmy s napojením na Spojené státy. Věnoval se i soběstačnosti Evropy, přičemž se dostal i do dolů, kde je možné vidět české lithium. Tématem pondělního vysílání byl i odraz proměny bezpečnostní architektury v byznysu, který se projevil hlavně ve zbrojařství.
před 22 hhodinami

Zbývají poslední dny pro podání přiznání k dani z příjmů

Na podání elektronického přiznání k dani z příjmů mají lidé už jen posledních pár dnů. Formulář je nutné elektronicky odeslat a daně zaplatit do pátku 2. května, ale lidé by to neměli nechávat na poslední chvíli. Finanční správa totiž upozorňuje, že hrozí přetížení systému. Těm, co odevzdávají papírové daňové přiznání, skončila lhůta už na konci března.
včera v 20:23

Výdaje na zbrojení rostly loni nejrychleji od konce studené války

Celosvětové vojenské výdaje se v loňském roce zvýšily o 9,4 procenta na 2,72 bilionu dolarů (téměř šedesát bilionů korun). Zaznamenaly tak nejprudší meziroční nárůst přinejmenším od konce studené války, počátkem devadesátých let minulého století. Nejvíc vynakládají na zbrojení USA, Čína a Rusko. Informoval o tom Stockholmský mezinárodní ústav pro výzkum míru (SIPRI).
včera v 11:34

Jak odhalit podvodný e-shop? Pomoci mohou recenze i důkladné ověřování

Nákupy přes internet jsou mezi lidmi stále populárnější. Podle dat Českého statistického úřadu (ČSÚ) vzrostl mezi lety 2015 a 2023 podíl lidí v Česku, kteří nakupují na internetu zhruba dvouapůlnásobně na 62,9 procenta. S tím ale přichází i řada rizik. Jedním z nich jsou podvodné e-shopy, které mohou na první pohled působit seriózně. Jak takový obchod rozpoznat a co dělat, pokud už člověk na podvodné stránce nakoupí?
včera v 07:10

Teplo kvůli modernizaci jeho výroby nejspíš zdraží. Pomoci by mohly dotace

Kvůli rozsáhlé modernizaci výroby tepla se chystá jeho zdražování. Zbrzdit růst cen by mohly dotace, které připravuje ministerstvo průmyslu a obchodu. Teplárny přechází od uhlí k jiným formám výroby tepla – zejména k plynu. Důvodem změn jsou vysoké ceny emisních povolenek i plánovaný odchod od uhlí v roce 2033. Přeměna teplárenství si vyžádá miliardové investice. Na centrální zásobování jsou v Česku napojené zhruba čtyři miliony lidí.
27. 4. 2025

Lidé spoří na stáří i přes dlouhodobé investice

Přes 150 tisíc lidí vložilo své peníze do takzvaného dlouhodobého investičního produktu (DIP). Zajišťují se tak na stáří s podporou státu. Podle makléřů zatím zájem lidí neovlivnily ani momentální prudké výkyvy na burzách.
27. 4. 2025

Nejistota a obavy. Americké škrty komplikují humanitární pomoc

Humanitární organizace řeší americké úspory ve financování mezinárodní pomoci. Část z nich musí například propouštět zaměstnance nebo omezovat pomoc v rozvojových zemích. Podle ředitele organizace Člověk v tísni Šimona Pánka škrty americké administrativy přináší několikaměsíční nejistotu. Redaktorka ČT Lea Surovcová potvrzuje, že humanitární organizace v této souvislosti často zažívají obavy. Páteční 90' ČT24 moderoval Jakub Musil.
27. 4. 2025

Ztráta letos klesne pod miliardu, tvrdí ředitel České pošty

Ztráta České pošty letos klesne pod jednu miliardu korun, řekl v Otázkách Václava Moravce její generální ředitel Miroslav Štěpán. Poštovní služby podle něj skončí na černé nule, ztráta půjde za Balíkovnou. Loni Česká pošta tratila téměř 1,25 miliardy. Štěpán v pořadu komentoval mimo jiné očekávaný termín prodeje budovy hlavní pošty v Jindřišské ulici v Praze nebo podle něj chybějící definici postavení podniku v digitalizovaném Česku.
27. 4. 2025
Načítání...