Nejbohatší zdvojnásobili své jmění. Většina lidí přitom v pandemii zchudla, varuje Oxfam

3 minuty
Horizont ČT24: Deset nejbohatších ještě zbohatlo
Zdroj: ČT24

Majetek deseti nejbohatších miliardářů se během pandemie zdvojnásobil. V chudobě naopak nyní žije víc lidí než na jaře roku 2020. Upozorňuje na to charitativní organizace Oxfam. Podle organizace současná nerovnost ve světě zabíjí. S nízkými příjmy totiž denně souvisí smrt zhruba jednadvaceti tisíc lidí.

Nejbohatší člověk světa může zachránit život desítek milionů nejchudších, tvrdil v říjnu ředitel Světového potravinového programu David Beasley, když dal podnikateli, který stojí za kosmickou společností SpaceX a automobilkou Tesla, Elonu Muskovi neslýchanou nabídku.

„Pomozte nám zachránit dvaačtyřicet milionů lidí před smrtí hladem, jen za 6,6 miliardy dolarů. Nabídka brzy skončí a jejich životy také,“ žádal Beasley Muska.

Jestli miliardář na výzvu kývl, dosud není jasné. Podle charitativní organizace Oxfam si to ale mohl dovolit. Jen od března 2020 se jeho jmění jedenáctkrát zvětšilo. Bezprecedentní rychlostí bohatli i jiní miliardáři jako Bernadr Arnault, Jeff Bezos, Larry Elison nebo Bill Gates, který si polepšil o třicet procent.

„Když vlády sestavily záchranné balíčky a napumpovaly biliony do hospodářství a finančních trhů, chtěly podpořit ekonomiku pro všechny. Stalo se ale to, že velká část šla do kapes miliardářů,“ komentuje ředitelka organizace Oxfam Gabriela Bucherová.

Většina lidí zchudla

Naopak finanční situace většiny lidí se během pandemie zhoršila. Podle Oxfamu jim podpůrné programy dostatečně nenahradily úbytek příjmů vzniklý během lockdownu, kdy mnoho lidí přišlo o zaměstnání. Úspory zase znehodnotila vysoká inflace.

„Sto šedesát milionů lidí se propadlo do chudoby. Mnoho cílů, které jsme si dávali v souvislosti se zmenšováním chudoby a genderové nerovnosti, se kvůli pandemii zdrželo,“ vyčísluje dále Bucherová.

Miliony žen a dívek se podle charitativní organizace vzdaly práce nebo vzdělání, aby pečovaly o rodinu. Hodnotu jejich neplacené práce vyčíslila na necelých jedenáct bilionů dolarů ročně.

Nejbohatší lidé světa namítají, že jejich bohatství společnosti prospívá. Právě ze zisku totiž financují pokrok v medicíně nebo vývoj dříve nepředstavitelných vesmírných projektů. „Hromadím zdroje, abych přispěl k rozšíření života na více planet a prodloužil světlo vědomí až ke hvězdám,“ hájí se Musk.

Podle Oxfamu by se nejbohatší měli více podílet na řešení současných problémů, přijmout vyšší zdanění a přispívat státu na zdravotnictví nebo boj se změnami klimatu. Záznamy amerického finančního úřadu ale zatím ukazují, že se řada z nich daním spíš vyhýbá. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Čína výrazně zvýší cla vůči USA, doma intervenuje

Čína zvýší od čtvrtka reciproční cla vůči USA na 84 procent. Uvedlo to podle agentury Reuters čínské ministerstvo financí. Původně je Peking avizoval pouze ve výši 34 procent. Americký prezident Donald Trump nastavil cla vůči Číně nově na 104 procenta. Ministr financí USA Scott Bessent označil čínskou odvetu za nešťastnou. Evropské trhy se v reakci na krok asijské velmoci opět propadly.
13:28Aktualizovánopřed 24 mminutami

Investoři utíkají od klíčových amerických dluhopisů

Na trzích kvůli nervozitě způsobené zaváděním amerických cel prudce klesají i ceny amerických státních dluhopisů, ve středu přitom ztráty ještě prohlubují. To je znamením, že se investoři zbavují i těch nejbezpečnějších aktiv. Krize na trzích tak nabírá znepokojivý směr k nuceným výprodejům a k útěku do bezpečí hotovosti, uvádí Reuters.
09:12Aktualizovánopřed 49 mminutami

Musíme se chránit před záplavou levného zboží z Číny, uvedl Fiala

Celní válka by poškodila všechny, proto je třeba dál jednat, ale také učinit kroky k ochraně českých firem. Po jednání vlády to uvedl premiér Petr Fiala (ODS). Oznámil vznik pracovní skupiny, která bude sloužit k předávání všech informací ohledně cel a dalších kroků Evropy a umožní vládě i podnikatelům rychle reagovat. Potřeba je také hledat nové trhy, odstraňovat bariéru na vnitřním trhu EU a chránit se před záplavou levného čínského zboží, řekl premiér.
11:33Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Hledáme nové trhy, řekl Jurečka. Koten kritizoval odchod z Ruska

Česko hledá nové trhy v rychle se rozvíjejících zemích v Asii, Africe či Jižní Americe, aby zajistilo alternativní odbytiště. Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) to uvedl v souvislosti s novými americkými cly v Událostech, komentářích, které moderovala Tereza Řezníčková. Poslanec SPD Radek Koten kritizoval, že Unie odešla z ruského trhu. Situaci by podle něj výrazně zlepšilo zrušení Green Dealu.
před 4 hhodinami

Nesmíme rozpoutat hysterii, výsledkem musí být dohoda s USA, míní Vlček

Je velká vůle nesedět s rukama v klíně, přijít s konkrétní reakcí, uvedl v Interview ČT24 s moderátorem Danielem Takáčem ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček (STAN) v souvislosti s odvetnými cly ze strany Evropské unie na americké zboží. Dodal, že balík, se kterým nyní Evropa přichází – zavedení cel na hliník a ocel – je první reakcí. „Zároveň ale říkáme, že nesmíme rozpoutat hysterii a jít do celní války. Výsledkem musí být dohoda,“ podotkl.
před 5 hhodinami

Začínají platit Trumpova plošná cla

Počínaje středou začínají Spojené státy vybírat cla, která americký prezident Donald Trump označil za reciproční. Vztahují se na země, s nimiž mají USA podle Washingtonu vysoký obchodní deficit. Například u dovozu zboží z EU clo činí dvacet procent, u dovozu z Číny v souhrnu už 104 procenta. Země, na které se nevztahují tato individuální cla, platí až na výjimky základní desetiprocentní clo. Vlády některých zemí už daly najevo ochotu vyjednávat, ale slibují také odvetu.
05:30Aktualizovánopřed 6 hhodinami

Americké akcie po přechodném růstu opět skončily ve ztrátě

Americké akciové burzy se v úterý znovu propadly do ztrát. Na začátku obchodování si přitom připisovaly až tři procenta, čímž aspoň částečně mazaly rozsáhlé propady, které jim v uplynulých dnech způsobily obavy z negativních hospodářských dopadů celní politiky prezidenta USA Donalda Trumpa. Později však převážil negativní dopad Trumpova oznámení, že od středy zvýší cla na dovoz z Číny do USA na celkem 104 procent.
včeraAktualizovánopřed 16 hhodinami

Tuzemské firmy chtějí posílit vazby v západní Africe, region navštívil Pavel

České firmy chtějí obnovit své projekty v Ghaně. Většinu z nich před třemi lety zastavila finanční krize a platební neschopnost západoafrického státu. Zajímají se o výstavbu mostů a nemocnic nebo spolupráci v oblasti obrany a bezpečnosti. Pomoci k novým vazbám má také cesta prezidenta Petra Pavla, který navštívil i Mauritánii a tamní českou jednotku.
před 18 hhodinami
Načítání...