Na neomezená mobilní data si v Česku počkáme, tvrdí šéf Vodafonu

Na neomezené mobilní datové tarify od operátorů si budou zákazníci muset ještě počkat, uvedl generální ředitel českého Vodafonu Petr Dvořák. Podle něj je firmy budou moci nabídnout až poté, co budou mít domácnosti dostatečně rychlý pevný internet a nebudou muset využívat mobilní připojení jako náhradu.

„Rozvoj pevného vysokorychlostního internetu a optického připojení vysílačů brzdí zejména nedostatečná soutěž v pevných službách, pomalé tempo inovací v pevných sítích a komplikovaná výstavba sítí obecně,“ podotkl Dvořák.

Pokud by podle něj operátoři v současnosti nabídli neomezený tarif pro LTE, které na velké části České republiky představuje tu nejkvalitnější alternativu připojení k internetu, využila by jej část domácností pro připojení domácích Wi-Fi modemů, což by v těchto místech extrémně zatížilo mobilní vysílače a snížilo kvalitu služby pro všechny uživatele.

  • Průměrná platba za jeden GB dat v mobilních sítích LTE je v Česku třetí nejvyšší v Evropě. Vede Belgie před Německem, kde vychází jeden GB na zhruba sedm dolarů, v tuzemsku je to pět dolarů. Vyplývá to z analýzy společnosti Point Topic za letošní první čtvrtletí. Za Českem následuje ve výši plateb přepočtených podle parity kupní síly Španělsko a Slovensko. Naopak mezi nejlevnější země s náklady hluboko pod jedním dolarem patří Finsko, Rakousko nebo Švýcarsko.

Pro pokrytí domácností pevným internetem přitom podle Dvořáka neexistuje státní koncepce, která by řekla, kde bude Česko za tři nebo pět let.

„ČTÚ chce na jedné straně regulovat mobilní sítě, ve kterých funguje konkurence, a na druhé straně tvrdí, že fixní internetové připojení regulaci nepotřebuje. Máme přitom jedno z nejpomalejších pevných připojení k internetu v Evropě. Například data Seznamu ukazují, že přes 80 procent českých domácností nemá doma ani deset Mbit/s,“ uvedl Dvořák.

Nejrychlejší internetové připojení je podle serveru DSL.cz právě mobilní LTE s průměrnými rychlostmi až 50 Mbit/s.

Regulátor podle Dvořáka dlouhodobě nenastavil podmínky pro kvalitní pevný internet. Stát podle něj není schopný v rámci pevných sítí splnit závazek z vládního materiálu Digitální Česko, podle kterého mají mít v roce 2020 všechny domácnosti připojení alespoň 30 Mbit/s a polovina pak přes 100 Mbit/s. „Potřebujeme, aby Český telekomunikační úřad měl ambiciózní koncepci rozvoje pevných sítí, aby bylo robustní pokrytí domácností, a potom může přijít čas pro neomezená mobilní data,“ podotkl.

Vodafone zkouší tematické balíčky

Vodafone jde od podzimu cestou nabídky neomezeného stahování v určitých kategoriích v rámci tematických balíčků Pass. Ty umožňují za měsíční poplatek neomezený přístup na videoservery, chat, sociální sítě nebo servery s hudbou. Chystá přitom rozšíření jejich počtu například o balíček zaměřený na navigační služby.

  • Objem přenesených dat v mobilních sítích loni vzrostl o 82 procent na 183 petabytů. Datové přenosy rostly zejména díky službě fixního LTE. Objem dat byl 16krát vyšší než v roce 2011.
  • V letošním prvním čtvrtletí operátor O2 zaznamenal nárůst výnosů z mobilních dat, jejichž objem se meziročně zvýšil o 140 procent. Počet zákazníků, kteří využívají internet v mobilu, jim vzrostl o čtvrtinu na 2,286 milionu.
  • T-Mobile celkový objem přenesených dat ve své síti v prvním čtvrtletí meziročně zvedl o 25,3 procenta a přesáhl 13 tisíc TB.

„Měřit spotřebu dat není pro zákazníky jednoduché. Nemají představu, když se koukají deset minut na YouTube, kolik dat spotřebují a kolik je to bude stát. Když jim ale nabídnete neomezená data za určitou cenu, tak většina řekne, že to nepotřebuje. Řešením jsou naše Vodafone Passy. Když si někdo pořídí náš tarif se sedmi GB dat a k tomu si koupí balíček se všemi Passy, tak má v podstatě neomezený internet,“ dodal.

Dvořák nastoupil do čela českého Vodafonu letos v únoru po Jiřím Báčovi. Před tím ve firmě působil jako viceprezident pro nefiremní zákazníky. Vodafone má v Česku 3,8 milionu zákazníků. Nedávno firma oznámila, že koupí největšího českého kabelového operátora UPC.