Konec roamingových poplatků Češi využili. V zahraničí prosurfují i padesátkrát víc dat

3 minuty
Události: Na dovolenou s mobilním telefonem
Zdroj: ČT24

Češi v zahraničí čím dál víc volají a využívají mobilní data. Přispělo k tomu zrušení roamingových poplatků ve všech zemích EU v polovině června. Na dovolených se tak čeští turisté tolik nekrotí. Operátor O2 například zaznamenal až padesátinásobný nárůst objemu dat v Chorvatsku. Lidé si ale musí dávat pozor, protože zlevnění mobilních služeb se netýká celé Evropy. Typickým příkladem je Švýcarsko, kde se člověku užívání dat hodně prodraží.

Služby mobilních operátorů teď vyjdou v zahraničí na stejnou částku jako v Česku. Zákazníci je proto využívají mnohem víc. Skokově teď roste hlavně spotřeba dat. „Zaznamenali jsme velký nárůst, ten je až šestinásobný ve srovnání s loňským rokem,“ zmínil mluvčí T-Mobile Tomáš Leixner.

Nejčastěji teď o prázdninách lidé využívají data na Slovensku, v Německu, Itálii a hlavně Chorvatsku - tam objem použitých mobilních dat stoupnul nejvíc. „V Chorvatsku, kam v létě míří asi nejvíc českých turistů, jsme zaznamenali až padesátinásobný nárůst,“ uvedla mluvčí O2 Lucie Pecháčková.

Nárůst dat v EU
Zdroj: ČT24

„Takový nárůst souvisí i s typem dovolené, za jakou se jezdí do Chorvatska, více času se tráví odpočinkem na pláži. Češi si pak odpočinek zpříjemňují surfováním na internetu. Chatují, odesílají a přijímají fotografie, brouzdají po sociálních sítích,“ říká expert na ceny mobilních tarifů Vítězslav Grygar.

Roste ale i počet provolaných minut, i když je nárůst pomalejší. „V porovnání s loňským červencem zákazníci v roamingu volali jednou tolik,“ přiblížila mluvčí Vodafone Markéta Kuklová.

Kdo se do zahraničí chystá s mobilem poprvé, měl by si podle operátorů zkontrolovat, jestli má roaming aktivní. „Mohou tak učinit v online samoobsluze, na zákaznické lince nebo na prodejně,“ dodala Pecháčková z O2. Na samoobsluhu odkazuje i Vodafone. „Stačí zavolat na infolinku, případně navštívit prodejnu. Vždy záleží na nastavení služeb, zákazníci mohou mít roaming deaktivovaný,“ doplnil Leixner za T-Mobile.

Mimo EU jdou ceny rázem nahoru

Další nastavení už pak nejsou potřeba. Podle operátorů výrazně ubývá těch, kteří si data na dovolené dříve neohlídali a pak platili desetitisícové účty. Pokud teď klientům data dojdou, můžou si dokoupit další balíček - a to za standardní ceny platné v Česku. Naopak v zemích mimo Evropskou unii zaplatí za mobilní služby pořád vysoké částky.

„Zákazníkům doporučujeme si dopředu ověřit, do jaké zóny navštívená země spadá a jaká bude cena služeb a zda pro něj nebude výhodnější např. datový balíček. Informaci o ceně služeb zároveň obdrží při přihlášení do zahraniční sítě a datové služby začne využívat jen v případě, že s tím bude souhlasit,“ popsal Leixner.

I když u většiny zemí je rozdělní na zóny u operátorů shodné, v některých státech se liší. Například Rusko - zatímco T-Mobile ho zařazuje do druhé zóny, u O2 a Vodafonu je zařazeno v dražší kategorii. Odlišnosti jsou i u nejmenších evropských státečků jako Andorra nebo Monako.

  • O2 – Svět Basic
    1) odchozí hovor – 42,35 Kč, příchozí hovor 24,20 Kč, SMS 12,10 Kč, internet – 240 Kč/MB
    Spadá sem: Albánie, Andorra, Bělorusko, Bosna a Hercegovina, Černá Hora, Faerské ostrovy, Guernsey, Kosovo, Makedonie, Moldavsko, Monako, Srbsko, Švýcarsko, Ukrajina, Turecko
  • 2) odchozí hovor – 66,55 Kč, příchozí hovor – 54,45 Kč, SMS – 12,10 Kč, internet – 300 Kč/MB
    Spadá sem: Rusko, Gruzie, Ázerbájdžán, Arménie, Kazachstán
  • T-Mobile 
    2. zóna: odchozí hovor – 35 Kč, příchozí hovor – 18 Kč, SMS – 9,60 Kč, internet – 75 Kč/MB
    Spadá do ní: Albánie, Bělorusko, Bosna a Hercegovina, Černá Hora, Faerské ostrovy, Kosovo, Makedonie, Moldavsko, Monako, Rusko, San Marino, Srbsko, Švýcarsko, Turecko, Ukrajina, Vatikán
  • 3. zóna: odchozí hovor – 69 Kč, příchozí hovor – 49 Kč, SMS – 14,60 Kč, internet – 360 Kč/MB
    Spadá do ní: Gruzie, Ázerbájdžán, Arménie, Kazachstán
  • Vodafone
    2. zóna: odchozí hovor – 30,52 Kč, příchozí hovor – 17,81 Kč, SMS – 9,68 Kč, internet – 7,70 Kč/MB
    Spadá do ní: Albánie, Andorra, Bělorusko, Bosna a Hercegovina, Černá Hora, Faerské ostrovy, Kosovo, Makedonie, Moldavsko, Srbsko, Švýcarsko, Turecko, Ukrajina

    3.zóna: odchozí hovor – 61,01 Kč, příchozí hovor – 35,59 Kč, SMS – 14,52 Kč, internet – 302,50 Kč/MB
    Spadá do ní: Rusko, Gruzie, Ázerbájdžán, Arménie, Kazachstán

  • Zdroj: O2, T-Mobile, Vodafone

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Celní bitva světových gigantů zasáhne v Číně i Hollywood

Americko-čínská obchodní válka má mnoho bitevních polí. Už léta čelí v Číně Hollywood tvrdé cenzuře. A nyní se chystá další omezení: sníží se roční počet povolených premiér.
před 1 hhodinou

Obavy z obchodní války USA a Číny dopadly na asijské burzy rozdílně

V atmosféře obav z obchodní války mezi USA a Čínou – v době, kdy si obě strany vůči sobě dál a dál zvyšují celní sazby – uzavřely akciové burzy v Asii a Pacifiku páteční obchodování se smíšenými výsledky. Nejvíce ztratil japonský index Nikkei 225, mírněji klesly i hlavní indexy jihokorejské a australské burzy. Naopak se dařilo trhům v čínském Hongkongu a Šanghaji a v Indii. Čína v pátek po uzavření obchodování oznámila zvýšení odvetných cel vůči USA. Tato zpráva pak srazila většinu evropských indexů do záporných hodnot.
včeraAktualizovánopřed 18 hhodinami

Cla uvalená na Čínu mohou mít v USA velkou podporu voličů, míní Pondělíček

„Větší část Američanů je teď přesvědčena o tom, že na vzájemném obchodu vydělává především Čína,“ řekl v pořadu Interview ČT24 moderovaném Terezou Řezníčkovou amerikanista Jiří Pondělíček, podle kterého mohou mít vysoká cla, která americký prezident Donald Trump uvalil na Čínu, velkou podporu voličů. „Podle průzkumů veřejného mínění se obraz Číny u americké veřejnosti propadá,“ uvedl sinolog a orientalista Martin Hála, podle něhož je v současnosti pohled Američanů na Čínu negativní.
včera v 09:09

Americké akcie se po středečním prudkém růstu vrátily k poklesu

Americké akcie se po středečním prudkém posílení vrátily k poklesu. Poté, co Bílý dům ve čtvrtek potvrdil, že celkové clo na dovoz z Číny činí 145 procent, tak akcie ještě více prohloubily ztráty z úvodu obchodování. Technologický index Nasdaq vykázal pokles o 4,31 procenta na 16 387,31 bodu. Širší index S&P 500 odepsal 3,46 procenta na 5268,05 bodu a Dow Jonesův index se snížil o 2,5 procenta na 39 593,66 bodu.
10. 4. 2025Aktualizováno10. 4. 2025

Evropské i asijské akcie stouply. Pomohlo jim Trumpovo pozastavení cel

Akciové burzy v Evropě během čtvrtečního obchodování výrazně posílily. Reagovaly na to, že americký prezident Donald Trump ve středu na devadesát dní pozastavil zvýšení amerických cel vůči většině zemí, s výjimkou Číny. Indexy přidaly tři až čtyři procenta. V zisku skončila také většina indexů v Asii. Hlavní index tokijské burzy Nikkei 225 přidal přes devět procent.
10. 4. 2025Aktualizováno10. 4. 2025

AI ovlivní víc než dvě pětiny pracovních míst v Česku, říká analýza

Pracovní trh v České republice projde v dalších letech zásadními změnami; hlavní vliv bude mít stále větší využívání takzvané generativní umělé inteligence (AI). Česká populace ale bude stárnout tak rychle, že k péči o seniory bude zapotřebí stále nových pracovních míst. A to by mělo dopady AI minimálně kompenzovat.
10. 4. 2025

Dobrá zpráva, říká o pozastavení většiny cel Stanjura. S USA se má jednat, míní Nacher

Rozhodnutí amerického prezidenta Donalda Trumpa pozastavit většinu cel na 90 dní je podle ministra financí Zbyňka Stanjury (ODS) dobrá zpráva. Lepší by ale bylo, kdyby platila stávající pravidla, řekl v Událostech, komentářích s moderátorkou Barborou Kroužkovou. Místopředseda sněmovního hospodářského výboru Patrik Nacher (ANO) uvedl, že se má s USA o clech jednat. „V této první fázi by ta jednání měla být zastřešena Evropskou unií, protože je to celek a síla, které Donald Trump rozumí,“ dodal.
9. 4. 2025

Trump pozastavil většinu cel, Číně je zvedl. Dohoda bude s každým, věří

Americký prezident Donald Trump s okamžitou platností pozastavil většinu nových cel na devadesát dní. Pauza se netýká Číny, té cla naopak zvedl ze 104 na 125 procent. Šéf Bílého domu o tom informoval ve středu v podvečer středoevropského času na své sociální síti Truth Social. Následně před novináři prohlásil, že se Spojené státy mohou na clech dohodnout s každou zemí včetně Číny. Jeho cílem je prý dosáhnout spravedlivé dohody. Poznamenal, že lidé „měli z cel trochu strach“.
9. 4. 2025Aktualizováno9. 4. 2025
Načítání...