Konec roamingových poplatků Češi využili. V zahraničí prosurfují i padesátkrát víc dat

Češi v zahraničí čím dál víc volají a využívají mobilní data. Přispělo k tomu zrušení roamingových poplatků ve všech zemích EU v polovině června. Na dovolených se tak čeští turisté tolik nekrotí. Operátor O2 například zaznamenal až padesátinásobný nárůst objemu dat v Chorvatsku. Lidé si ale musí dávat pozor, protože zlevnění mobilních služeb se netýká celé Evropy. Typickým příkladem je Švýcarsko, kde se člověku užívání dat hodně prodraží.

Video Události
video

Události: Na dovolenou s mobilním telefonem

Služby mobilních operátorů teď vyjdou v zahraničí na stejnou částku jako v Česku. Zákazníci je proto využívají mnohem víc. Skokově teď roste hlavně spotřeba dat. „Zaznamenali jsme velký nárůst, ten je až šestinásobný ve srovnání s loňským rokem,“ zmínil mluvčí T-Mobile Tomáš Leixner.

Nejčastěji teď o prázdninách lidé využívají data na Slovensku, v Německu, Itálii a hlavně Chorvatsku - tam objem použitých mobilních dat stoupnul nejvíc. „V Chorvatsku, kam v létě míří asi nejvíc českých turistů, jsme zaznamenali až padesátinásobný nárůst,“ uvedla mluvčí O2 Lucie Pecháčková.

„Takový nárůst souvisí i s typem dovolené, za jakou se jezdí do Chorvatska, více času se tráví odpočinkem na pláži. Češi si pak odpočinek zpříjemňují surfováním na internetu. Chatují, odesílají a přijímají fotografie, brouzdají po sociálních sítích,“ říká expert na ceny mobilních tarifů Vítězslav Grygar.

Roste ale i počet provolaných minut, i když je nárůst pomalejší. „V porovnání s loňským červencem zákazníci v roamingu volali jednou tolik,“ přiblížila mluvčí Vodafone Markéta Kuklová.

Kdo se do zahraničí chystá s mobilem poprvé, měl by si podle operátorů zkontrolovat, jestli má roaming aktivní. „Mohou tak učinit v online samoobsluze, na zákaznické lince nebo na prodejně,“ dodala Pecháčková z O2. Na samoobsluhu odkazuje i Vodafone. „Stačí zavolat na infolinku, případně navštívit prodejnu. Vždy záleží na nastavení služeb, zákazníci mohou mít roaming deaktivovaný,“ doplnil Leixner za T-Mobile.

Mimo EU jdou ceny rázem nahoru

Další nastavení už pak nejsou potřeba. Podle operátorů výrazně ubývá těch, kteří si data na dovolené dříve neohlídali a pak platili desetitisícové účty. Pokud teď klientům data dojdou, můžou si dokoupit další balíček - a to za standardní ceny platné v Česku. Naopak v zemích mimo Evropskou unii zaplatí za mobilní služby pořád vysoké částky.

„Zákazníkům doporučujeme si dopředu ověřit, do jaké zóny navštívená země spadá a jaká bude cena služeb a zda pro něj nebude výhodnější např. datový balíček. Informaci o ceně služeb zároveň obdrží při přihlášení do zahraniční sítě a datové služby začne využívat jen v případě, že s tím bude souhlasit,“ popsal Leixner.

I když u většiny zemí je rozdělní na zóny u operátorů shodné, v některých státech se liší. Například Rusko - zatímco T-Mobile ho zařazuje do druhé zóny, u O2 a Vodafonu je zařazeno v dražší kategorii. Odlišnosti jsou i u nejmenších evropských státečků jako Andorra nebo Monako.