Maloobchodní tržby v březnu zrychlily meziroční růst na 6,1 procenta

4 minuty
Události: Maloobchodní tržby rostou
Zdroj: ČT24

Maloobchodní tržby v Česku v březnu zrychlily meziroční růst na 6,1 procenta, v únoru po revizi stouply o 2,5 procenta. Tržby se v březnu meziročně zvýšily čtvrtý měsíc po sobě. Meziměsíčně stouply o 1,3 procenta. Údaje zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). Zpomalení inflace a růst reálných mezd zvyšují podle analytiků chuť Čechů utrácet.

Za nepotravinářské zboží obchody proti loňskému březnu utržily o 7,7 procenta víc a za potraviny o čtyři procenta víc. Tržby za pohonné hmoty se zvýšily o 6,7 procenta. „Tržby rostly ve všech hlavních skupinách prodejen s nepotravinářským i potravinářským sortimentem,“ uvedla vedoucí oddělení statistiky obchodu, dopravy a služeb ČSÚ Jana Gotvaldová.

V prodejnách s kosmetickými a toaletními výrobky tržby proti loňsku stouply o 27,4 procenta, v obchodech s farmaceutickým a zdravotnickým zbožím se zvýšily o 6,3 procenta. Prodejny s oděvy a obuví utržily o 5,2 procenta víc, s výrobky pro domácnost o 3,1 procenta víc a s výrobky pro kulturu, sport a rekreaci o 2,7 procenta víc.

Jen nepatrně vzrostly tržby v obchodech s počítačovým a komunikačním zařízením. Internetovým a zásilkovým obchodům stouply o 14,9 procenta. „Tržby v nespecializovaných prodejnách s převahou potravin se zvýšily o 4,2 procenta a ve specializovaných prodejnách potravin o 1,8 procenta. V nespecializovaných prodejnách s převahou nepotravinářského zboží se tržby zvýšily o 17,1 procenta,“ uvedl ČSÚ.

Ve srovnání s únorem obchody v Česku utržily za nepotravinářské zboží o 1,8 procenta víc a za potraviny o půl procenta. Tržby za pohonné hmoty meziměsíčně vzrostly o 1,9 procenta.

Tržby za prodej a opravy motorových vozidel se v březnu meziročně zvýšily o 4,8 procenta. Meziměsíčně reálně o 0,4 procenta klesly.

Češi chtějí utrácet, shodují se analytici

Maloobchodní tržby v březnu vykázaly podle analytiků nejsilnější meziroční růst od ledna roku 2022. „Inflace se po celý letošní rok drží v blízkosti inflačního cíle ČNB, domácnosti již začínají preferovat spotřebu nad úspory a opatrnostní efekt postupně pomíjí,“ sdělil ekonom společnosti Deloitte Filip Pastucha. Maloobchodní tržby podle něj v březnu rostly prakticky ve všech skupinách. „Po několikaměsíčním poklesu začaly růst rovněž prodeje obuvi a oděvů o 6,3 procenta či prodeje výrobků určených pro domácnost o 3,3 procenta,“ doplnil.

Hlavní ekonom společnosti Generali Investments CEE Radomír Jáč poukázal na to, že ČSÚ zrevidoval meziroční růst maloobchodních tržeb v únoru, a to z 1,6 procenta na 2,5 procenta. „Vývoj maloobchodních tržeb pozorovaný nejev v březnu, ale již i v závěru loňského roku potvrzuje, že se díky poklesu inflace oživuje růst spotřeby domácností. Ta by letos měla být hlavním tahounem růstu české ekonomiky, tedy hlavním tahounem HDP jako celku,“ popsal.

Lidé mají podle prezidenta Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáše Prouzy stále větší chuť investovat do věcí, které jim dělají radost. „To je hodně důležité, protože obchody čeká období velkých investic do modernizace, snižování energetické náročnosti a podpory loajality zákazníků, v oblasti e-commerce firmy v posledních letech hodně investovaly do moderní logistiky a skladování,“ konstatoval.

V březnu si podle hlavního ekonoma Banky Creditas Petra Dufka polepšili také prodejci zboží do domácnosti a pro volný čas. „Je docela pravděpodobné, že zásluhu na tom mělo i příznivější počasí, které trochu uspíšilo nákupy v hobby obchodech,“ míní. V příštích měsících by ale podle něj mohl meziroční růst maloobchodních tržeb zpomalit. „Asi nelze čekat, že by se šestkové (o šest procent) nárůsty tržeb opakovaly. Za celý rok se dá spíše očekávat nárůst reálných prodejů okolo tří procent,“ dodal.

Do výsledků maloobchodních tržeb za březen se podle Dufka a hlavního ekonoma společnosti Citfin Tomáše Volfa promítla i nízká srovnávací základna z loňského roku. „Loni v březnu klesly o 9,5 procenta,“ upozornil Volf.

Podle hlavního ekonoma České bankovní asociace Jakuba Seidlera je potřeba brát v potaz i velikonoční svátky. „Letos částečně připadly již na březen a statistické metody je nemusí vždy přesně očistit,“ sdělil. „I přes uvedené nejistoty je však patrné, že spotřeba domácností v prvním čtvrtletí letošního roku oživuje, a to rychleji, než se předpokládalo,“ podotkl. V reálném vyjádření však podle něj tržby zůstávají dvě procenta pod úrovní průměru roku 2019, v případě potravin pokles činí více než devět procent.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Jak odhalit podvodný e-shop? Pomoci mohou recenze i důkladné ověřování

Nákupy přes internet jsou mezi lidmi stále populárnější. Podle dat Českého statistického úřadu (ČSÚ) vzrostl mezi lety 2015 a 2023 podíl lidí v Česku, kteří nakupují na internetu zhruba dvouapůlnásobně na 62,9 procenta. S tím ale přichází i řada rizik. Jedním z nich jsou podvodné e-shopy, které mohou na první pohled působit seriózně. Jak takový obchod rozpoznat a co dělat, pokud už člověk na podvodné stránce nakoupí?
před 3 hhodinami

Teplo kvůli modernizaci jeho výroby nejspíš zdraží. Pomoci by mohly dotace

Kvůli rozsáhlé modernizaci výroby tepla se chystá jeho zdražování. Zbrzdit růst cen by mohly dotace, které připravuje ministerstvo průmyslu a obchodu. Teplárny přechází od uhlí k jiným formám výroby tepla – zejména k plynu. Důvodem změn jsou vysoké ceny emisních povolenek i plánovaný odchod od uhlí v roce 2033. Přeměna teplárenství si vyžádá miliardové investice. Na centrální zásobování jsou v Česku napojené zhruba čtyři miliony lidí.
před 13 hhodinami

Lidé spoří na stáří i přes dlouhodobé investice

Přes 150 tisíc lidí vložilo své peníze do takzvaného dlouhodobého investičního produktu (DIP). Zajišťují se tak na stáří s podporou státu. Podle makléřů zatím zájem lidí neovlivnily ani momentální prudké výkyvy na burzách.
před 14 hhodinami

Nejistota a obavy. Americké škrty komplikují humanitární pomoc

Humanitární organizace řeší americké úspory ve financování mezinárodní pomoci. Část z nich musí například propouštět zaměstnance nebo omezovat pomoc v rozvojových zemích. Podle ředitele organizace Člověk v tísni Šimona Pánka škrty americké administrativy přináší několikaměsíční nejistotu. Redaktorka ČT Lea Surovcová potvrzuje, že humanitární organizace v této souvislosti často zažívají obavy. Páteční 90' ČT24 moderoval Jakub Musil.
před 18 hhodinami

Ztráta letos klesne pod miliardu, tvrdí ředitel České pošty

Ztráta České pošty letos klesne pod jednu miliardu korun, řekl v Otázkách Václava Moravce její generální ředitel Miroslav Štěpán. Poštovní služby podle něj skončí na černé nule, ztráta půjde za Balíkovnou. Loni Česká pošta tratila téměř 1,25 miliardy. Štěpán v pořadu komentoval mimo jiné očekávaný termín prodeje budovy hlavní pošty v Jindřišské ulici v Praze nebo podle něj chybějící definici postavení podniku v digitalizovaném Česku.
před 19 hhodinami

Pavel podepsal flexinovelu zákoníku práce i mediální novelu

Prezident Petr Pavel podepsal šest nových zákonů, mezi nimi i takzvanou flexinovelu zákoníku práce a mediální novelu, která upravuje výši televizních a rozhlasových poplatků, ty se zvýší v květnu. Flexinovela zákoníku práce mění například zkušební dobu pro zaměstnance nebo povinnosti zaměstnavatelů v případě odchodu zaměstnance na rodičovskou dovolenou. Změny přinese patrně od června.
25. 4. 2025

Trump podepsal exekutivní výnos zaměřený na podporu hlubokomořské těžby

Šéf Bílého domu Donald Trump ve čtvrtek večer podepsal exekutivní výnos zaměřený na podporu hlubinné těžby na mořském dně. Informovala o tom agentura Reuters, podle níž je tento krok součástí Trumpovy snahy zlepšit přístup Spojených států k niklu, mědi a dalším kritickým nerostům, které se hojně využívají v celé ekonomice.
25. 4. 2025

Trump naznačil zmírnění přístupu ke clům na čínské zboží

Prezident USA Donald Trump nasadil tento týden smířlivější tón u amerických cel na dovoz z Číny a naznačil, že by mohla značně klesnout. Před časem byla zvednuta až do výše 145 procent, na což pak Peking odpověděl odvetným tarifem ve výši 125 procent. Na náznak případné změny amerického postoje reaguje Čína zatím odtažitě a za řešení považuje úplně zrušit všechna jednostranná celní opatření na ni uvalená. Zároveň přitvrzuje například vůči výrobci letadel Boeingu. Čínské sociální sítě pak výsměšně komentují chystaný Trumpův krok, který považují za slabost.
24. 4. 2025
Načítání...