Lhůta pro vracení odpočtu DPH se zřejmě prodlouží až na 45 dnů

Lhůta pro vracení odpočtu daně z přidané hodnoty se zřejmě prodlouží o polovinu na 45 dnů. Pirátský poslanec Mikuláš Ferjenčík neprosadil při středečním jednání sněmovního rozpočtového výboru o vládní novele daňového řádu úpravu, která by zachovala nynějších 30 dnů. Uspěl naopak s pozměňovacím návrhem, jenž zachovává pětidenní toleranční dobu, po kterou nevzniká pokuta za opožděné podání daňového tvrzení.

Lhůta pro vracení odpočtu DPH patří k nejspornějším částem předlohy, která zejména umožní vznik internetového portálu pro on-line vyřizování daňových záležitostí s finančním úřadem. Podle Ferjenčíka a také Jana Skopečka (ODS) jde o kontokorent vlády na účet firem. „Je špatně, aby si vláda půjčila 24 miliard od firem,“ uvedl Ferjenčík.

„V době digitalizace se má prodloužit lhůta o polovinu. To nemůžeme myslet vážně,“ podotkl předseda poslanců TOP 09 Miroslav Kalousek. Z argumentů ministerstva financí uznal jen ten, že Ferjenčíkova úprava by u části vratek zkrátila lhůtu na 15 dnů. Pro druhé sněmovní čtení proto připraví odlišný pozměňovací návrh. Kritika prodloužení lhůty zazněla i od koaličního poslance ČSSD Václava Votavy, podle kterého jde proti podpoře podnikání.

Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) tvrdí, že prodloužená lhůta bude ve prospěch daňových subjektů. „Získá se čas na prověření nesporné částky,“ řekla. Suma, kterou stát jednorázově získá, je podle ní vedlejším efektem novely.

24 miliard korun kvůli sporným stovkám milionů, tvrdí Ferjenčík

Sporných částek přitom ubylo po zavedení kontrolního hlášení. „Před jeho zavedením zadržovala finanční správa pět až sedm miliard ročně. To byly peníze, které byly v cash flow státu, nikoliv firem. Dnes zadržuje osm set milionů korun,“ dodala ministryně.

„Je absurdní kvůli osmi set milionům sporných záloh zadržovat 24 miliard korun z daní. To mi přijde postavené na hlavu,“ reagoval Ferjenčík. „Je to jinými slovy kontokorent, který si stát bere od podnikatelů,“ dodal Skopeček.

Schillerová nesouhlasila ani s Ferjenčíkovým návrhem na zachování pětidenní toleranční doby. Poznamenala však, že o této věci je ochotná diskutovat. Například podle Pavla Juříčka (ANO) by v úvahu připadaly tři dny, a to vzhledem k víkendům. „Procedurálně správně tři dny jsou pro každý daňový subjekt podle mého názoru dostačující,“ řekl.

Podnikatelé si budou moci žádat o změnu DIČ, aby neobsahovalo rodné číslo

Předloha přináší i další změny, například bude možné částečné vracení nadměrných odpočtů daně z přidané hodnoty v podobě záloh. Podnikatelé si budou moci požádat o změnu daňového identifikačního čísla (DIČ) tak, aby neobsahovalo rodné číslo. Výbor nepodpořil požadavek Tomáše Martínka (Piráti), aby nově přidělovaná DIČ neobsahovala rodné číslo automaticky.

Dále novela umožňuje při vymáhání zajišťovacích příkazů využít nejen exekuci, která může fungování firmy ohrozit, ale i prohlášení o majetku nebo zástavní právo. V případě prohlášení o majetku podle materiálu nebude ochromena činnost firmy proto, že by neměla přístup ke svým penězům. O měsíc se má prodloužit lhůta pro podání daňového přiznání, pokud ho poplatník podá elektronicky. Snižují se některé sankce za porušení daňových povinností.

Ministerstvo financí uvádí, že zákonná podoba on-line finančního úřadu neboli portálu MOJE daně spočívá v rozšíření již existující daňové informační schránky (DIS), kterou nyní využívá jen malá část poplatníků. Systém bude podobný internetovému bankovnictví a jeho uživatelé budou mít lepší přehled o svých daňových povinnostech. Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) označuje projekt MOJE daně za vlajkovou loď ministerstva financí.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Objem hypoték v dubnu klesl meziměsíčně o dvě procenta

Banky a stavební spořitelny poskytly v dubnu hypotéky za 32,2 miliardy korun, což je proti březnu pokles o téměř dvě procenta. Nové úvěry bez refinancování klesly o čtyři procenta na 26 miliard korun. Úrokové sazby v březnu pokračovaly v mírném poklesu a snížily se v průměru ze 4,68 procenta na 4,65 procenta, vyplývá ze statistik České bankovní asociace Hypomonitor. Data dodávají všechny banky a spořitelny poskytující hypotéky na českém trhu.
06:21Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Bydlení v EU za dekádu zdražilo o desítky procent. Nejvíce si připlatí Maďaři

Ceny nemovitostí se v Evropské unii mezi lety 2015 a 2024 zvýšily v průměru o 53 procent, píše server Euronews s odvoláním na data Eurostatu a Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD). Server podotýká, že nárůst nebyl ve všech zemích jednotný. Největší skok pozorovali obyvatelé Maďarska, kterým vlastní bydlení zdražilo oproti roku 2015 zhruba trojnásobně. V Česku se náklady během necelých deseti let přibližně zdvojnásobily, uvádí Euronews.
před 19 hhodinami

Auta je nesmí prorazit. V Liberty se opět rozjela výroba svodidel

Výroba svodidel se v huti Liberty po delší pauze znovu rozjela jako jedna z prvních. Svodidla je nutné nejprve vyválcovat, poté vytvarovat a nakonec pozinkovat. Pracovníci přitom nevyrábějí jen je samotná, ale vytvářejí také matematické modely, které jim pomáhají zjistit dopady srážky vozidel s těmito ochrannými prvky na silnicích. Vozidlo totiž nesmí prorazit žádný podélný prvek ani se dostat za svodidlo, vysvětlil konstruktér Radim Žídek, který jako jeden z mála v huti zůstal pracovat.
včera v 06:00

Na den reaktorovým fyzikem. Vysoké školy se v dětech snaží vzbudit zájem o jádro

Zejména kvůli plánované výstavbě jaderných bloků v Dukovanech a vývoji malých modulárních reaktorů bude Česko potřebovat další odborníky v jaderné energetice, kterých je už nyní nedostatek. Na situaci se snaží reagovat vysoké technické školy a nabízejí například nové studijní obory. Umožňují také středoškolákům vyzkoušet si v předstihu, zda by je práce v tomto sektoru zajímala.
14. 5. 2025

Evropská banka pro obnovu a rozvoj zhoršila výhled růstu české ekonomiky

Evropská banka pro obnovu a rozvoj (EBRD) opět zhoršila výhled růstu české ekonomiky, zdůvodňuje to zejména situací v Německu. Na letošní rok očekává růst hrubého domácího produktu (HDP) o 1,6 procenta, zatímco v únorovém výhledu počítala s růstem o 1,9 procenta, uvedla banka v aktualizovaném výhledu. Na příští rok počítá s růstem české ekonomiky o 2,2 procenta, což je o dvě desetiny procentního bodu méně, než čekala v únoru.
13. 5. 2025Aktualizováno13. 5. 2025

Čína a USA omezí výběr cel

Spojené státy a Čína se dohodly na výrazném snížení cel a na 90 dnů přeruší výběr většiny z nich. Po víkendovém jednání v Ženevě to v pondělí oznámil americký ministr financí Scott Bessent. Dohoda, která dle Bílého domu začne platit nejpozději 14. května, předpokládá, že základní clo bude činit deset procent. Američané ale ponechají v platnosti i dvacetiprocentní clo zavedené kvůli fentanylu. Čína by tak podle agentury Reuters měla u dovozu z USA vybírat desetiprocentní clo, zatímco USA u dovozu z Číny třicetiprocentní.
12. 5. 2025Aktualizováno12. 5. 2025

EK podle dopisu žádá Česko o odklad podpisu smlouvy na Dukovany

Evropská komise (EK) žádá Česko o odložení podpisu smlouvy o stavbě dvou nových jaderných bloků v elektrárně Dukovany. Vyplývá to z dopisu, který českému ministrovi průmyslu a obchodu Lukáši Vlčkovi (STAN) poslal místopředseda Komise Stéphane Séjourné. Premiér Petr Fiala (ODS) nicméně kontroval, že dopis není stanoviskem EK. Podle ministra Vlčka jde pouze o zdvořilostní dopis. Český eurokomisař Jozef Síkela (STAN) situaci okomentuje po úterním jednání se Séjourném.
12. 5. 2025Aktualizováno12. 5. 2025

Kondice důchodového systému se oproti loňsku lepší

Systém penzí byl další měsíc v lepší kondici než loni. V březnu skončil ve zhruba dvanáctimiliardovém mínusu, což je proti loňsku poloviční deficit. Podle ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečky (KDU-ČSL) by příjmy a výdaje důchodového účtu mohly být vyrovnané už příští rok.
12. 5. 2025
Načítání...