Japonci mají plán, jak rozehřát zamrzlou ekonomiku. Napumpují do ní 2,8 bilionu korun

Japonská vláda podpoří ekonomiku balíkem opatření v hodnotě zhruba 13 bilionů jenů (2,8 bilionu korun). Podle listu Financial Times jde o první japonský balík rozpočtových stimulů od roku 2016. Japonsko je třetí největší ekonomikou světa za Spojenými státy a Čínou.

Vláda chce prostřednictvím nových opatření čelit slabosti světové ekonomiky, negativním důsledkům nedávného zvýšení daně z obratu a riziku hospodářského útlumu po letních olympijských hrách, které se budou v příštím roce konat v Tokiu, píše Financial Times.

Peníze budou směřovat například na odstranění škod způsobených tajfunem, zlepšení infrastruktury či investice do nových technologií.

„Pro první ekonomickou stimulaci éry Reiwa jsme sestavili přiměřeně silný balík opatření,“ uvedl premiér Šinzó Abe. Éra Reiwa, jejíž název se překládá jako „krásná harmonie“, začala letos na jaře nástupem nového japonského císaře Naruhita na trůn.

Ekonomická stagnace

Růst japonské ekonomiky se v letošním třetím čtvrtletí téměř zastavil. Hrubý domácí produkt se zvýšil pouze o 0,2 procenta po růstu ve výši 1,8 procenta ve druhém kvartálu.

Analytik Steve Cochrane ze společnosti Moody's Analytics podle agentury Reuters uvedl, že použití rozpočtové politiky k podpoře hospodářského růstu je za současné situace rozumné, protože prostor pro využití měnové politiky se už v Japonsku vyčerpal.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Kolkové známky od ledna končí

Po 170 letech se uzavírá historie kolkových známek na českém území. Od ledna je nebude možné použít, ale ani vrátit. O jejich zrušení vláda rozhodla kvůli úsporám, mezi lety 2014 až 2021 stál tisk a distribuce přes půl miliardy. Na úřadech a soudech, kde se jimi dosud platilo, budou fungovat jiné formy úhrady – hotovost, karta, převod, případně QR kód. Nevyužité kolky mohou lidé vracet ještě poslední den v roce.
včera v 06:50

Schodek rozpočtu se blíží plánované sumě

Schodek státního rozpočtu se před koncem roku přiblížil k plánované sumě 282 miliard korun. Hospodaření se k 20. prosinci dostalo do minusu více než 272 miliard. Číslo je o třináct miliard vyšší než na konci listopadu. Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) i další koaliční lídři ujišťují, že vláda plánovaný deficit dodrží.
30. 12. 2024

Česko nabídlo Slovensku pomoc s přepravou plynu

Česko je připraveno poskytnout Slovensku přepravní kapacity plynu přes své území. V dopise adresovaném slovenské ministryni hospodářství Denise Sakové (Hlas) o tom ujistil šéf českého resortu průmyslu a obchodu Lukáš Vlček (STAN). Oba ministři byli následně v telefonickém kontaktu.
30. 12. 2024

Automobilky očekávají složitý rok

Nadcházející rok bude výzvou pro automobilový průmysl, který je důležitou součástí tuzemské ekonomiky. Některé společnosti v rozhovorech pro Českou televizi připouštějí, že vyrobí méně vozů než letos, nebo že jejich produkce bude stagnovat.
30. 12. 2024

Nadešlo období slev. Hlídejte si cenovky, nabádá policie

S koncem vánočního období jsou spojené všemožné slevy v obchodech. K opatrnosti při nákupech ale nabádá třeba policie nebo ministerstvo průmyslu a obchodu. Označení slev totiž podléhá přísným pravidlům, na jejichž dodržování dohlíží inspektoři. Jenom v prvním čtvrtletí tohoto roku inspekce zjistila v souvislosti se slevami porušení předpisů téměř u čtyřiceti procent kontrolovaných prodejců. Povánoční výprodeje na některé druhy zboží nabídne asi 85 procent e-shopů a zhruba 70 procent kamenných prodejen.
29. 12. 2024

Jednotná jízdenka v Německu podraží

Síťová jízdenka umožňující neomezené cestování veřejnou dopravou po celém Německu bude platit i v roce 2025. Její měsíční cena ale podraží ze 49 na 58 eur, tedy v přepočtu na 1500 korun. Silně dotovaná permanentka Deutschlandticket má za cíl zatraktivnit veřejnou a ekologickou dopravu.
29. 12. 2024

Zaměstnanci si po dohodě sami rozvrhnou pracovní dobu

Nový rok přinese několik změn pro zaměstnance. Od ledna si například budou moct sami rozvrhovat pracovní dobu, pokud se na tom dohodnou se zaměstnavatelem. Další úpravy pracovních předpisů chce ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL) prosadit nejpozději do poloviny příštího roku. Odbory i opozice u připravovaných změn kritizují možné prodloužení zkušebních lhůt pro nové zaměstnance.
29. 12. 2024

Nová přenosná elektronika už musí mít v EU jednotný nabíjecí port

Od této soboty musí mít veškerá nová přenosná elektronika prodávaná na unijním trhu jednotný nabíjecí port USB-C. Jde o mobilní telefony, tablety, fotoaparáty, sluchátka, herní konzole či další přenosné elektronické přístroje. Pro notebooky bude povinnost platit od dubna 2026. Evropský parlament přijal příslušnou legislativu v říjnu 2022.
28. 12. 2024
Načítání...