Hodnota bitcoinu klesla pod 20 tisíc dolarů, nejníže od roku 2020

Cena nejznámější kryptoměny bitcoin v sobotu poprvé od prosince 2020 sestoupila pod hranici 20 tisíc dolarů (zhruba 470 tisíc korun), v sobotu pozdě večer dokonce pod 18 tisíc dolarů. Výrazně se propadla také druhá největší kryptoměna ether. Trh s kryptoměnami je v poslední době pod tlakem kvůli odklonu investorů od rizikovějších aktiv, za kterým stojí zpřísňování měnové politiky.

Podle údajů webu Bitfinex se dopoledne bitcoin propadl až na 18 690 dolarů. Krátce po 15:30 našeho času se prodával zhruba za 19,1 tisíce dolarů, po 23:00 SELČ se propadl až k hodnotě 17,7 tisíce dolarů. Za uplynulých 24 hodin tak vykazoval pokles přibližně 14 procent. Loni v listopadu se přitom bitcoin vyšplhal na rekordní maximum v blízkosti 69 tisíc dolarů.

Cena druhé největší kryptoměny ether klesla pod hranici tisíce dolarů a podle agentury Bloomberg se tak dostala na nejnižší úroveň od loňského ledna. Tržní hodnota všech existujících kryptoměn spadla podle společnosti Coinmarketcap na 832 miliard dolarů. Je to méně než třetina dosavadního maxima, které v listopadu loňského roku činilo téměř tři biliony dolarů.

Od začátku roku se hodnota bitcoinu snížila o přibližně 60 procent a etheru o 70 procent, přičemž pokles v posledních týdnech zrychluje. V úhrnu za posledních deset let si bitcoin přesto stále připisuje výrazné zisky.

Centrální banky nyní v reakci na rostoucí inflaci zpřísňují měnovou politiku, což vyvolává obavy ohledně vývoje globální ekonomiky. „Rostoucí obavy z hospodářské recese ochromují zájem o riziková aktiva,“ konstatoval analytik Edward Moya ze společnosti Oanda.

K poklesu kryptoměnového trhu tento týden přispěla rovněž zpráva o tom, že kryptoúvěrová společnost Celsius Network zmrazila výběry. Celsius nabízí zákazníkům možnost uložit si kryptoměny do produktů s úrokovým výnosem. Firma své opatření zdůvodnila „extrémními podmínkami na trhu“.

Cena 20 tisíc dolarů byla podle ředitele tuzemského obchodníka s kryptoměnami Bit.plus Martina Stránského důležitá psychologická hranice, která bude lákat spekulativní investory. „To je vidět i ve zvýšeném zájmu na našich obchodních místech včetně Bitcoinmatů. Pokud přijdou další negativní impulsy typu vysoké inflace v USA, můžeme očekávat pokračování poklesu ceny,“ domnívá se.

Kurz bitcoinu a dalších digitálních měn tradičně podléhá silným výkyvům. V posledních letech se již odehrálo několik takzvaných kryptozim - například v letech 2014 a 2018 ceny prudce klesly, později však opět vzrostly. Tentokrát je však ekonomická situace komplikovanější než tehdy, připomíná agentura DPA.