Gazprom chce mít v Evropě ještě silnější pozici, pomoci mu má Nord Stream 2

Ruský plynárenský gigant Gazprom počítá s růstem svého podílu na trhu v Evropské unii, a to navzdory konkurenci ze Spojených států a Blízkého východu. Agentuře Reuters to řekl generální ředitel podniku Alexej Miller. Gazprom nyní pokrývá zhruba třetinu spotřeby plynu v Evropě.

„Pokles produkce plynu v Severním moři i v dalších částech EU se stává velmi důležitým faktorem,“ uvedl Miller. „Tržní podíl Ruska díky tomu poroste,“ dodal.

Pozici Ruska na evropském trhu s plynem by měl podle Millera podpořit nový plynovod Nord Stream 2, který by měl vést rovněž k poklesu tranzitu ruského plynu přes Ukrajinu. Plynovod vedoucí po dně Baltského moře z Ruska do Německa by měl zahájit provoz v roce 2019. 

Západ slibuje peníze na Nord Stream 2 (zdroj: ČT24)

Role Ukrajiny klesá

Gazprom v minulosti hrozil, že tranzit plynu přes Ukrajinu po zahájení provozu plynovodu Nord Stream 2 zcela zastaví, jakmile v roce 2020 vyprší příslušná tranzitní dohoda. Podle Millera by nicméně část ruského plynu určeného evropským zákazníkům mohla přes Ukrajinu dál proudit.

„Jsme připraveni k jednáním,“ prohlásil šéf Gazpromu. „Můžeme však hovořit pouze o mnohem menších objemech, možná kolem 15 miliard krychlových metrů ročně pro země hraničící s Ukrajinou,“ dodal.

Gazprom, Nord Stream
Zdroj: ČT24

Ukrajina má kapacity pro tranzit až 120 miliard krychlových metrů ruského plynu ročně. V minulosti byla hlavní trasou pro dodávky ruského plynu do Evropy, v poslední době se však Rusko kvůli vzájemným neshodám snaží Ukrajinu obcházet. V důsledku výstavby nových plynovodů Gazpromu tak v uplynulých letech tranzit přes Ukrajinu dosahoval pouze 50 až 80 miliard krychlových metrů ročně, píše agentura Reuters. 

Firma loni prodala evropským zákazníkům rekordních 179 miliard krychlových metrů plynu. Věří, že její dodávky do Evropy se mohou dál zvyšovat navzdory obavám Bruselu z nadměrné energetické závislosti na Rusku.

Nemyslím si, že je správné mluvit o závislosti. Naše závislost je vzájemná. Když my investujeme do rozvoje těžebních polí a do výstavby plynovodů, spoléháme se na budoucí poptávku a de facto závisíme na evropských trzích stejně, jako závisí Evropa na ruském plynu.
Alexej Miller
ředitel Gazpromu

Šéf Gazpromu rovněž upozornil, že Evropa by sice vzhledem k investicím do terminálů pro zkapalněný zemní plyn (LNG) mohla získávat plyn odkudkoliv, ale že dodávky prostřednictvím plynovodů zůstávají levnější. „Plyn z potrubí nyní vítězí nad LNG a měl by vyhrávat i v budoucnosti,“ prohlásil.

  • Gazprom disponuje největšími zásobami zemního plynu na světě a má monopol na vývoz této strategicky důležité suroviny z Ruska prostřednictvím plynovodů.
  • Firma je klíčovým dodavatelem plynu pro řadu evropských zemí včetně České republiky.