Forbes: Nejbohatším Čechem zůstává Kellner, zchudl ale o 57 miliard

Nejbohatším Čechem zůstává majitel investiční skupiny PPF Petr Kellner s majetkem 293 miliard korun. Jako jediný z první desítky ale od loňského roku zchudl, když přišel zhruba o 57 miliard korun. Důvodem je špatné první pololetí jeho finanční skupiny Home Credit. Druhé místo obhájil realitní magnát Radovan Vítek, na třetí pozici se dostal majitel Energetického a průmyslové holdingu (EPH) Daniel Křetínský a čtvrtý zůstal premiér a předseda hnutí ANO Andrej Babiš. Žebříček nejbohatších Čechů zveřejnil Forbes na webu.

Celkový majetek stovky nejbohatších Čechů meziročně mírně vzrostl na 1,3 bilionu korun, což je téměř tolik, kolik činí příjmy státního rozpočtu ČR pro letošní rok.

Kellnerův Home Credit, který poskytuje po světě spotřebitelské půjčky, vykázal v prvním pololetí ztrátu 619 milionů eur (16,8 miliardy korun), která vznikla vytvořením rezerv na pokrytí rizik souvisejících s pandemií koronaviru. Před rokem měl Home Credit v prvním pololetí zisk 250 milionů eur (6,8 miliardy korun).

Na druhou stranu ale PPF v posledních dnech dokončila akvizici společnosti Central European Media Enterprises (CME) a ovládla mimo jiné televizní skupinu Nova. Forbes upozornil, že krize nahrává také Kellnerově telekomunikační divizi, tedy českému O2, Cetinu nebo Telenoru v balkánských zemích.

Vítek si od loňska polepšil o 11 miliard na 86 miliard korun, ačkoliv i jeho krize zasáhla, protože například obsazenost hotelů je slabá.

Křetínský, který vedle EPH vlastní například i fotbalovou Spartu Praha, si polepšil o 12 miliard na 78 miliard korun a dostal se z loňského pátého místa do nejlepší trojky. Investoval mimo jiné do amerických řetězců Macy's a Foot Locker nebo britské Sainsbury's či Royal Mail. Jeho EPH, který zahrnuje více než 70 firem, loni zvýšil loni provozní zisk EBITDA o desetinu na 56 miliard korun.

Babišuv majetek odhaduje Forbes na 74 miliard

Babišův majetek Forbes odhaduje na 74 miliard korun, meziročně o čtyři miliardy více. Server upozornil, že premiér patří k vítězům koronavirové krize, protože zemědělství, potravinářství a hnojiva jsou mezi nejméně zasaženými obory. Babiš v roce 2017 vložil do svěřenských fondů holding Agrofert.

Pátý je v žebříčku vlastník KKCG Karel Komárek, který mimo jiné ovládá Sazku. Jeho majetek je 71 miliard korun, tedy stejně jako loni, kdy to ovšem stačilo na třetí místo.

Spoluzakladatel antivirové firmy Avast Pavel Baudiš je šestý s odhadovaným majetkem 51 miliard korun. Jeho kolega Eduard Kučera se s 29 miliardami dostal na osmé místo. Mezi nimi je s 32 miliardami majitel skupiny skupina Sev.en Energy Pavel Tykač.

Spolumajitel skupiny Penta Investments Marek Dospiva je devátý s 25,3 mld. Kč a desítku uzavírá vlastník developerské skupiny Central Group Dušan Kunovský, jehož majetek Forbes odhaduje na 20,7 miliardy korun.

Nejbohatší ženou v Česku je podle Forbesu Jitka Cechlová Komárková, která s majetkem v hodnotě 5,8 miliardy korun obsadila 45. příčku. Většinu majetku v minulosti získala při dělení holdingu KKCG rodiny Komárkových.

Žebříček nejbohatších Čechů podle časopisu Forbes (TOP 10)
Zdroj: Forbes

Žebříček nejbohatších Čechů a Slováků minulý týden zveřejnil také deník E15. Podle něj je rovněž první Kellner s majetkem 233 miliard korun, druhý Babiš podle odhadu deníku vlastní majetek v hodnotě 101,5 miliardy korun a třetí Křetínský 86,4 miliardy korun. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Objem hypoték v dubnu klesl meziměsíčně o dvě procenta

Banky a stavební spořitelny poskytly v dubnu hypotéky za 32,2 miliardy korun, což je proti březnu pokles o téměř dvě procenta. Nové úvěry bez refinancování klesly o čtyři procenta na 26 miliard korun. Úrokové sazby v březnu pokračovaly v mírném poklesu a snížily se v průměru ze 4,68 procenta na 4,65 procenta, vyplývá ze statistik České bankovní asociace Hypomonitor. Data dodávají všechny banky a spořitelny poskytující hypotéky na českém trhu.
06:21Aktualizovánopřed 12 hhodinami

Bydlení v EU za dekádu zdražilo o desítky procent. Nejvíce si připlatí Maďaři

Ceny nemovitostí se v Evropské unii mezi lety 2015 a 2024 zvýšily v průměru o 53 procent, píše server Euronews s odvoláním na data Eurostatu a Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD). Server podotýká, že nárůst nebyl ve všech zemích jednotný. Největší skok pozorovali obyvatelé Maďarska, kterým vlastní bydlení zdražilo oproti roku 2015 zhruba trojnásobně. V Česku se náklady během necelých deseti let přibližně zdvojnásobily, uvádí Euronews.
včera v 13:26

Auta je nesmí prorazit. V Liberty se opět rozjela výroba svodidel

Výroba svodidel se v huti Liberty po delší pauze znovu rozjela jako jedna z prvních. Svodidla je nutné nejprve vyválcovat, poté vytvarovat a nakonec pozinkovat. Pracovníci přitom nevyrábějí jen je samotná, ale vytvářejí také matematické modely, které jim pomáhají zjistit dopady srážky vozidel s těmito ochrannými prvky na silnicích. Vozidlo totiž nesmí prorazit žádný podélný prvek ani se dostat za svodidlo, vysvětlil konstruktér Radim Žídek, který jako jeden z mála v huti zůstal pracovat.
včera v 06:00

Na den reaktorovým fyzikem. Vysoké školy se v dětech snaží vzbudit zájem o jádro

Zejména kvůli plánované výstavbě jaderných bloků v Dukovanech a vývoji malých modulárních reaktorů bude Česko potřebovat další odborníky v jaderné energetice, kterých je už nyní nedostatek. Na situaci se snaží reagovat vysoké technické školy a nabízejí například nové studijní obory. Umožňují také středoškolákům vyzkoušet si v předstihu, zda by je práce v tomto sektoru zajímala.
14. 5. 2025

Evropská banka pro obnovu a rozvoj zhoršila výhled růstu české ekonomiky

Evropská banka pro obnovu a rozvoj (EBRD) opět zhoršila výhled růstu české ekonomiky, zdůvodňuje to zejména situací v Německu. Na letošní rok očekává růst hrubého domácího produktu (HDP) o 1,6 procenta, zatímco v únorovém výhledu počítala s růstem o 1,9 procenta, uvedla banka v aktualizovaném výhledu. Na příští rok počítá s růstem české ekonomiky o 2,2 procenta, což je o dvě desetiny procentního bodu méně, než čekala v únoru.
13. 5. 2025Aktualizováno13. 5. 2025

Čína a USA omezí výběr cel

Spojené státy a Čína se dohodly na výrazném snížení cel a na 90 dnů přeruší výběr většiny z nich. Po víkendovém jednání v Ženevě to v pondělí oznámil americký ministr financí Scott Bessent. Dohoda, která dle Bílého domu začne platit nejpozději 14. května, předpokládá, že základní clo bude činit deset procent. Američané ale ponechají v platnosti i dvacetiprocentní clo zavedené kvůli fentanylu. Čína by tak podle agentury Reuters měla u dovozu z USA vybírat desetiprocentní clo, zatímco USA u dovozu z Číny třicetiprocentní.
12. 5. 2025Aktualizováno12. 5. 2025

EK podle dopisu žádá Česko o odklad podpisu smlouvy na Dukovany

Evropská komise (EK) žádá Česko o odložení podpisu smlouvy o stavbě dvou nových jaderných bloků v elektrárně Dukovany. Vyplývá to z dopisu, který českému ministrovi průmyslu a obchodu Lukáši Vlčkovi (STAN) poslal místopředseda Komise Stéphane Séjourné. Premiér Petr Fiala (ODS) nicméně kontroval, že dopis není stanoviskem EK. Podle ministra Vlčka jde pouze o zdvořilostní dopis. Český eurokomisař Jozef Síkela (STAN) situaci okomentuje po úterním jednání se Séjourném.
12. 5. 2025Aktualizováno12. 5. 2025

Kondice důchodového systému se oproti loňsku lepší

Systém penzí byl další měsíc v lepší kondici než loni. V březnu skončil ve zhruba dvanáctimiliardovém mínusu, což je proti loňsku poloviční deficit. Podle ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečky (KDU-ČSL) by příjmy a výdaje důchodového účtu mohly být vyrovnané už příští rok.
12. 5. 2025
Načítání...