Evropské akcie zažily nejhorší propad za 11 týdnů. Těžce zasaženy byly i burzy v USA

Evropské akcie zažily ve čtvrtek nejhorší den za více než 11 týdnů kvůli poklesu optimismu ohledně vývoje ekonomiky. Panevropský akciový Index STOXX 600 se snížil o 4,1 procenta. Nedařilo se ani pražské burze, její index PX ztratil 3,62 procenta. Přes dvě procenta odepsaly také akciové indexy v Asii. K nejhorším propadům však došlo ve Spojených státech, kde například index Dow Jones klesl o 6,9 procenta. Burzy reagovaly na výhled americké centrální banky Fed – ve středu uvedla, že letos čeká v USA propad o 6,5 procenta – a na obavy z druhé vlny pandemie koronaviru.

Ve čtvrtek ztratily všechny hlavní evropské indexy. Britský FTSE 100, jehož součástí je i česká antivirová společnost Avast, klesl o 3,99 procenta, německý DAX o 4,47 procenta a francouzský CAC 40 přišel o 4,71 procenta. 

Americký index Dow Jones, který zahrnuje třicítku předních společností, klesl ve čtvrtek o 6,90 procenta. Širší index S&P 500 ztratil 5,89 % a technologický Nasdaq Composite pak 5,27 procenta. Americké akcie tak zažily nejprudší propad od března.

Na pražské burze nejvíce ztratily akcie Erste Bank

Pražská burza propadla o 3,62 procenta, index PX se snížil na 907,84 bodu, kde byl naposledy začátkem června. Tento pokles byl třetí v řadě a postihl všechny tituly.

Nejvíce klesla hodnota cenných papírů Erste Bank, ztratila 7,24 procenta na 579,20 koruny. Šlo o nejobchodovanější akcie dne s objemy obchodů za více než 258 milionů korun. Další bankovní tituly přišly o více než čtyři procenta. Komerční banka ztratila 4,28 procenta a akcie se v závěru dne obchodovaly za 559 korun. Moneta Money bank klesla o 4,18 procenta na 55 korun. Akcie pojišťovny VIG odepsaly 1,69 procenta.

Zájem se otáčí ke státním dluhopisům a zlatu

Analytik Patria Finance Tomáš Vlk připomněl, že hlavní světové indexy padají o dvě až čtyři procenta a zájem investorů se stáčí k bezpečí státních dluhopisů či zlata. Záminkou ke zrychlení propadu se podle něj stalo zasedání Fedu, který zůstal u svého negativního výhledu a čeká pomalé oživení.

„Příslib držet sazby u nuly pak tíží zejména banky, které tak kvůli slabému výhledu pro ekonomiku i plošší výnosové křivce dostávají dvojitý zásah. Prudce však padají i tituly, skrze které investoři ještě před pár dny zuřivě spekulovali na rychlé oživení,“ poznamenal Vlk. Poukázal přitom na sedmiprocentní propad Erste, který podle něj představoval pro pražskou burzu hlavní závaží. 

Pokles zasáhl také burzy v Asii

Asijské akcie ve čtvrtek po desetidenním růstu oslabily. Reagovaly na horší výhled americké centrální banky, který zpochybnil optimismus ohledně oživení světového hospodářství po pandemii.

Hlavní index hongkongské burzy Hang Seng klesl o 2,27 procenta na 24 480,15 bodu. Hlavní index čínských akcií CSI300, který sleduje obchodování na burzách v Šanghaji a Šen-čenu, se snížil o 1,09 procenta na 3995,88 bodu. Ukazatel tokijské burzy Nikkei 225 pak odepsal 2,82 procenta na 22 472,91 bodu.

Americká centrální banka (Fed) ve středu předpověděla, že hrubý domácí produkt Spojených států v letošním roce klesne o 6,5 procenta. Míra nezaměstnanosti v USA by podle Fedu měla na konci letošního roku činit 9,3 procenta, zatímco v květnu dosahovala 13,3 procenta.

Šéf Fedu Jerome Powell konstatoval, že „ani nezvažoval zvýšení úrokové sazby“, která podle očekávání zůstává beze změny v pásmu nula až 0,25 procenta. Cesta k obnově ekonomiky bude podle Powella dlouhá a Fed bude muset reagovat proaktivně. Základní úroková míra se podle něj bude blížit nule až do roku 2022.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Senát USA schválil republikánský rozpočtový rámec zaměřený na daňové škrty

Američtí senátoři schválili rozpočtový rámec navržený republikány a učinili tak významný krok k prosazení programu prezidenta Donalda Trumpa na daňové škrty v hodnotě bilionů dolarů a navýšení dluhového stropu. Výsledek hlasování otevírá republikánům cestu k tomu, aby se pokusili prosadit zákon o rozpočtu v obou komorách Kongresu i přes námitky demokratů, stejně jako se jim to podařilo v prvním Trumpově volebním období, píší agentury.
včeraAktualizovánopřed 13 hhodinami

Trumpova cla dopadnou na české skláře či technologické firmy

Syntetické krystaly či sklo. České firmy, pro které je americký trh velkým odbytištěm, se obávají v důsledku ohlášených cel prezidenta USA Donalda Trumpa ztráty příjmů. Oproti tomu se ulevilo třeba tuzemským výrobcům léčiv – ta jsou z tarifů vyňata. Podle Svazu průmyslu a dopravy je nyní hlavně potřeba jednat o snížení tarifů tak, aby se předešlo dramatickému dopadu na celou ekonomiku.
před 18 hhodinami

Akciové burzy druhým dnem zažily jízdu z kopce

Evropské akciové burzy prožily i v pátek prudký pokles. Investoři tak reagovali na dopad nových amerických cel, která prezident Donald Trump oznámil ve středu večer. Panevropský index Stoxx 600 uzavřel se ztrátou 5,1 procenta. Britský FTSE 100 i německý DAX odepsaly necelých pět procent, francouzský CAC pak přes čtyři procenta. Propad zažily trhy i ve čtvrtek. Ve výrazném minusu zakončily týden též americké akcie. Situaci vyostřila i páteční razantní odpověď Číny.
4. 4. 2025Aktualizováno4. 4. 2025

Cla jsou mimořádně radikální, odpověď bude adekvátní, řekl Šefčovič

Nová cla oznámená prezidentem USA Donaldem Trumpem jsou mimořádné radikální a pozice EU a Washingtonu zůstávají přes intenzivní kontakty velmi rozdílné. V rozhovoru se zpravodajem ČT Petrem Obrovským to uvedl eurokomisař pro obchod Maroš Šefčovič. Evropská unie podle něj chystá „bezprecedentní“ odpověď.
4. 4. 2025

Tržby obchodníků v únoru vzrostly o bezmála čtyři procenta

Tržby v tuzemském maloobchodě bez započtení prodejů a oprav motorových vozidel v únoru mírně zrychlily meziroční růst na 3,8 procenta. V lednu stouply podle revidovaných údajů o 3,2 procenta. V meziměsíčním srovnání se tržby obchodníků zvýšily o čtyři desetiny procenta, oznámil Český statistický úřad (ČSÚ). K meziročnímu růstu podle statistiků nejvíc přispěl prodej na internetu a pohonných hmot.
4. 4. 2025Aktualizováno4. 4. 2025

Čína vrací USA úder. Zatíží americký dovoz dodatečným clem 34 procent

Čína od 10. dubna uvalí dodatečná cla ve výši 34 procent na veškerý dovoz z USA. S odvoláním na čínské ministerstvo financí o tom informují tiskové agentury. Jde o reakci na krok amerického prezidenta Donalda Trumpa, který ve středu oznámil novou sadu cel na dovoz z většiny zemí světa. Na dovoz z Číny bude platit čtyřiatřicetiprocentní poplatek, celkové clo na dovoz z Číny do USA se tím zvýší na 54 procent.
4. 4. 2025Aktualizováno4. 4. 2025

Ochranářská cla ještě nikdy žádné průmyslové mocnosti nepomohla, říká historik

Německý ministr hospodářství Robert Habeck v reakci na nová americká cla prohlásil, že jde o nejničivější zvýšení tarifů za poslední devadesát let. Tak vysoká cla totiž USA zavedly naposledy ve třicátých letech dvacátého století v období velké hospodářské krize. „Jistě tady analogie jsou, ale musíme si uvědomit, že na počátku třicátých let přece jen nebyl svět tak globalizovaný, jako je teď,“ řekl v pořadu Události, komentáře historik Jan Rychlík.
4. 4. 2025

Zbrojovky hlásí rekordní zisky

České zbrojovky zaznamenávají rekordní výsledky. Holding Czechoslovak Group loni meziročně ztrojnásobil čistý zisk, vydělal přes třináct miliard korun. Daří se i dalším firmám v odvětví. Společnosti navíc předpokládají, že letos ještě porostou.
4. 4. 2025
Načítání...