Eurozóna se vrátí do recese, předpokládají analytici předních bank

Ekonomika eurozóny se v důsledku nových opatření proti šíření koronaviru vrátí do recese, která je obvykle definována jako dvě čtvrtletí hospodářského poklesu za sebou. Předpokládají to podle agentury Bloomberg analytici z předních bankovních společností, jako jsou JPMorgan Chase a UBS.

Ekonomika eurozóny kvůli negativním dopadům šíření koronaviru zaznamenala recesi již v první polovině loňského roku. V loňském prvním čtvrtletí se hrubý domácí produkt (HDP) zemí používajících euro snížil oproti předchozím třem měsícům o 3,7 procenta. Ve druhém kvartálu pak pokles zrychlil na 11,7 procenta.

Ve třetím čtvrtletí ekonomika díky zmírnění koronavirových opatření oživila a HDP se zvýšil o rekordních 12,5 procenta. Na podzim však hospodářské oživení podkopal vzestup počtu případů nákazy koronavirem a související obnovování restrikcí. Banka JPMorgan odhaduje, že HDP eurozóny vykáže za čtvrté čtvrtletí devítiprocentní propad.

V prvním čtvrtletí letošního roku nyní JPMorgan počítá s dalším poklesem ekonomiky, a to o jedno procento. Ve svých dřívějších odhadech přitom banka předpovídala dvouprocentní růst.

Odhad vývoje HDP eurozóny v prvním čtvrtletí zhoršila také banka UBS. Ta nyní počítá s poklesem o 0,4 procenta, zatímco dříve předpovídala nárůst o 2,4 procenta. Mírný pokles ekonomiky eurozóny v prvním čtvrtletí očekává rovněž banka Goldman Sachs, napsala agentura Bloomberg.

Temno je také ve Velké Británii

Na tíživý dopad nejnovějších opatření proti šíření koronaviru upozornil i guvernér britské centrální banky Andrew Bailey. Oživení britské ekonomiky lze podle něho čekat až poté, co přísné restrikce skončí a obavy ze šíření viru poleví. Uvedl to podle listu The Guardian.  Zároveň se skepticky vyjádřil k myšlence, že jednoduchou cestou k podpoře hospodářského růstu by bylo zavedení záporných úrokových sazeb.

Britský ministr financí Rishi Sunak již v pondělí varoval, že stav ekonomiky se pravděpodobně ještě zhorší, než se začne zlepšovat. „Existuje staré rčení, že nejtemnější hodina je ta před úsvitem,“ prohlásil v úterý Bailey. Odmítl však sdělit, zda by nynější vývoj mohl centrální banku na jejím únorovém zasedání přimět k posílení stimulačních opatření. Upozornil, že představitelé banky budou do té doby muset vyhodnotit ještě mnoho dalších údajů.

Většina ekonomů předpokládá, že HDP Británie za loňské čtvrté čtvrtletí i letošní první čtvrtletí vykáže pokles. Britská ekonomika by se tak měla vrátit do recese.