Daňová sleva na manželku či manžela by měla být jen u pečujících o dítě nebo seniora, navrhuje Maláčová

Daňová sleva na nepracující manželku či manžela by měla být jen na ty, kteří pečují o děti, starší příbuzné či postižené. Úpravu navrhuje ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD). Podle šéfky resortu práce by stát díky změně získal dvě miliardy korun ročně, z nichž by se část dala využít na zálohované výživné.

„Nechci slevu na nepracující manželku či manžela zrušit obecně, měla by zůstat pro lidi na rodičovské, pro osoby, které pečují o seniora nebo zdravotně postiženého. Těch, kdo nemohou pracovat, protože pečují, by se tedy změna netýkala,“ uvedla ministryně.

Slevu na dani je teď možné mít na manžela či manželku, kteří nemají vlastní příjem vyšší než 68 tisíc korun ročně. Uplatňuje se za celý rok. Celkem za rok 2018 činí 24 tisíc korun.

Bohatí by oklikou podpořili zálohované výživné, věří Maláčová

Podle Maláčové by při navrhované změně pravidel nemělo na toto zvýhodnění nárok 76 tisíc lidí. „Pravděpodobně nepracují, protože si to mohou dovolit. Myslím si, že bychom je neměli dotovat těmi 25 tisíc korunami ročně na daňových slevách,“ uvedla Maláčová.

Podle ní by tak rozpočet ročně získal dvě miliardy korun. Část těchto peněz by se podle ministryně dala využít na zálohované výživné. Podle resortu by alimenty za neplatiče a neplatičky vyšly stát asi na 800 milionů korun ročně.

„Pokud je argument proti zálohovanému výživnému ten, že na to nejsou peníze, tak říkám: pojďme pomoci dětem, které mají v životě smůlu,“ zdůvodnila svůj návrh Maláčová.

Spor v koalici o bankovní daň

Sociální demokraté tlačí na změny daní. Vedle progresivního zdanění prosazují bankovní daň. S koaličním partnerem, hnutím ANO, se na jejím zavedení ale neshodli. Vznikne místo toho Národní rozvojový fond, do něhož banky vloží sedm miliard korun. Má sloužit k financování investičních projektů. Zástupci vlády a čtyř největších komerčních bank o tom v září podepsali memorandum.

Maláčová míní, že pokud koalice na bankovní dani dál shodu nenajde, měla by sociální demokracie návrh na její zavedení předložit sama. „Jsem zastánkyní bankovní daně. Potřebujeme mít udržitelný systém daní. Národní rozvojový fond není řešení toho, že se velké nadnárodní korporace nepodílejí solidárním způsobem na udržitelnosti veřejných financí v České republice,“ řekla ministryně. Tato daň by podle ČSSD mohla do rozpočtu přinést až 14 miliard.

Bankovní daň navržená ČSSD
Zdroj: ČT24

Premiér a šéf hnutí ANO Andrej Babiš plán Maláčové odmítl. „To by znamenalo dost zásadní porušení koaliční smlouvy a potom zůstávat v takové koalici, se musíme zamyslet, jestli to má smysl.“ Babiš upozorňuje, že banky by tuto daň přenesly na lidi, což by znamenalo méně dostupné peníze pro živnostníky a pro firmy i zdražení hypoték. 

Ve sněmovně podporují návrh sociální demokracie komunisté. A ochotní jsou o něm jednat za určitých podmínek i Piráti. SPD je proti, protože by to způsobilo zvýšení bankovních poplatků a úroků.

Vládní strany budou svůj spor o bankovní daň řešit na středečním zasedání koaliční rady.