Další část vítkovického impéria, dceřinka Envi, má potíže s dluhy

Vítkovice mají další problém (zdroj: ČT24)

Další firma z vítkovického holdingu Jana Světlíka na sebe podala návrh na insolvenci. Společnost Vítkovice Envi, která vyrábí nádrže a zaměstnává 100 lidí, zároveň žádá povolení reorganizace. Jde o stoprocentní dceřinou společnost firmy Vítkovice Power Engineering, která o vyhlášení insolvence požádala už před časem a soud o případném úpadku rozhodne tento týden. Řekla to mluvčí společnosti Vítkovice Holding Eva Kijonková. Navíc v insolvenčním řízení s Vítkovicemi Power Engineering soud ustavil prozatímní věřitelský výbor. Členy jsou hlavně banky, například Komerční banka a Česká spořitelna.

Návrh na zahájení insolvenčního řízení spojený s návrhem na reorganizaci v pondělí podalo ke Krajskému soudu v Ostravě představenstvo Vítkovice Envi. Firma se zabývá zejména výrobou nádrží pro bioplynové stanice, čistírny odpadních vod a skladování. Má zhruba 130 věřitelů. Z celkových dluhů 155 milionů korun firma označila 153 milionů za nezajištěné pohledávky.

Důvody podání návrhu Kijonková vysvětlila hlavně nerealizovanými zakázkami v Polsku a Srbsku. „K úpadkové situaci také vydatně přispěla obecně zhoršená situace na arabském trhu, kam Vítkovice Envi rovněž směřovaly své aktivity. Dalším důvodem platební neschopnosti je také to, že se jí nepodařilo s bankovním sektorem vyjednat provozní úvěry a dořešit bankovní garance,“ řekla Kijonková. Dodala, že firma už svým věřitelům předložila reorganizační plán. Polovina z nich s ním souhlasila.

Celkem už jsou ale v insolvenčním řízení tři společnosti z Vítkovice Holding. O vyhlášení insolvence v případě firmy Vítkovice Gearwork požádala brněnská společnost Wetag. Ten samý krok udělala i u firem Vítkovice Mechanika a Vítkovice Power Engineering. V případě Mechaniky soud návrh zamítl. Ve druhem případě se k němu později připojil samotný dlužník a o úpadku Vítkovice Power Engineering ostravský soud rozhodne do konce týdne.

Vítkovice Power Engineering mají věřitelský výbor

V insolvenčním řízení se společností Vítkovice Power Engineering Krajský soud v Ostravě rozhodl o ustavení prozatímního věřitelského výboru. Bude šestičlenný a jeho členy jsou například banky. Vyplývá to z usnesení zveřejněného v insolvenčním rejstříku. Celkové závazky společnosti Vítkovice Power Engineering, která míří do úpadku, přesahují 2,3 miliardy korun.

Tato částka zahrnuje dluhy po splatnosti i před splatností. „Kritériem pro počet členů prozatímního věřitelského výboru je zatímní počet přihlášených věřitelů, kdy k datu vydání tohoto usnesení je přihlášeno 66 věřitelů z dlužníkem očekávaného počtu zhruba 720 věřitelů, proto soud zvolil prozatímní věřitelský výbor šestičlenný,“ uvedl soud v rozhodnutí.  

Celkové závazky společnosti Vítkovice Power Engineering, která míří do úpadku, přesahují 2,3 miliardy korun. Tato částka zahrnuje dluhy po splatnosti i před splatností. Po lhůtě splatnosti jsou podle informací faktury v souhrnné hodnotě okolo 500 milionů korun. Firma zaměstnává 1200 lidí.

Soud zahájil insolvenční řízení na základě návrhu firmy Wetag už koncem dubna. Vítkovice PE tehdy návrh označovaly za neoprávněný a šikanózní. Firma odmítala připustit, že je na pokraji krachu. V posledních dnech stanovisko změnila. Podle mluvčí vítkovického holdingu Evy Kijonkové i na základě vyhlášeného insolvenčního řízení.

Skupina Vítkovice Machinery Group má celkem 34 firem. Vítkovice Power Engineering patří k hlavním součástem skupiny Vítkovice Holding. Celá skupina měla loni obrat zhruba 14 miliard korun a konsolidovaný zisk 479 milionů korun. Hlavním vlastníkem skupiny je Jan Světlík. Podniky ze skupiny zaměstnávají 8000 lidí. 

Problémy Vítkovic mohou nahrát Karlu Komárkovi

Situaci kolem Vítkovic sleduje také Zuzana Kubátová, redaktorka Mladé fronty DNES. „Nedá se vyloučit, že skončí celý holding, ale má ještě pořád šanci se k tomu vyhnout. Je nutné oddělit životaschopné části od těch, které bude muset Jan Světlík obětovat a bude se jich muset vzdát. Celou skupinu asi neudrží pohromadě,“ myslí si Kubátová.

Podle ní začaly problémy podceněním problémů, do kterých se skupina postupně dostávala. „Jan Světlík je člověk, který je vizionář. Měl vizi, že bude všechno dodávat na klíč. Vítkovice s tím ale neměly zkušenosti, učily se za pochodu, tradičně byly subdodavatelem a některé zakázky nezvládly a do toho přišla krize. Navíc některé její části se dostali do problémů, kvůli problémovým zakázkám, jako je elektrárna v Turecku, ale problémy byly i na elektrárnách v Česku,“ popsala Kubátová.

Kubátová: Vítkovice mohou skončit špatně i dobře (zdroj: ČT24)

K současnému stavu Vítkovic podle redaktorky přispěl i jeden z akcionářů Karel Komárek. „Karel Komárek je člověk, který už před deseti lety chtěl celou skupinu získat. Od té doby čeká na každou chybu Jana Světlíka a těší se z ní, aby mohl Vítkovice odkoupit. A ten tu nedobrou situaci  přiživuje a snaží se ji využít,“ upozornila Kubátová.

Ona sama prý nevěří tomu, že by mohla firma dostat státní úvěr podobně jako OKD. „Obrátit se mohou, ale neumím si představit, že by jim stát vyhověl. Je potřeba si uvědomit, že těžební průmysl jde do útlumu, ale strojařina může být perspektivní,“ uvedla.