ČSSD chce kvůli škrtům vyvolat hlasování o nedůvěře vládě

Praha - Opoziční ČSSD chce vyvolat ve sněmovně hlasování o nedůvěře vládě. Vadí jí nové plány kabinetu, které mají zabránit prohlubování schodku státního rozpočtu. Podle předsedy sociální demokracie Bohuslava Sobotky vláda rozpočtovou situaci nezvládá a umí jen škrtat a zvyšovat nepřímé daně. Reagoval tak na pondělní dohodu ekonomických ministrů, která počítá s dalším zvýšením daně z přidané hodnoty, omezením valorizace důchodů a případně také zvýšením daně z příjmů bohatým.

Bohuslav Sobotka

„Ačkoliv tato vláda nazvala sama sebe vládou rozpočtové odpovědnosti, tak je vidět, že je zřejmé, že je v tuto chvíli rozpočtově v koncích. To, co proběhlo na tiskové konferenci ministra financí a premiéra, je přiznáním bezmoci, přiznáním toho, že se vládě veřejné rozpočty rozpadají pod rukama.“

Sociální demokraté hodlají tento týden začít sbírat podpisy pod žádost o svolání mimořádné schůze, která by se měla uskutečnit v březnu. Sobotka upozornil, že na vyvolání schůze má ČSSD dostatečně silný mandát. Na svržení kabinetu už ovšem dost hlasů nemá. Kromě hlasů zbytku parlamentní opozice by tak musela přimět k hlasování proti vládě například Věci veřejné. Sobotka na adresu nejmenšího koaličního partnera, který rovněž vystoupil s kritikou plánů ekonomických ministrů, prohlásil, že hlasování o nedůvěře vládě bude pro VV příležitostí postavit se za svůj volební program.

„Uvidíme, jak to dopadne,“ dodal předseda ČSSD. Sociální demokraté vyvolali v tomto volebním období hlasování o nedůvěře vládě už dvakrát. Předloni v prosinci ani loni v dubnu neuspěli, vláda hlasování bez problémů přečkala. A téměř jistě neuspějí ani potřetí. I přes své výhrady ke zvyšování DPH a zmrazení penzí VV tvrdí, že vládu podpoří. „Samozřejmě že Věci veřejné jako součást koaliční vlády vládu podpoří dále v jejím setrvávání,“ uvedla místopředsedkyně VV Karolína Peake.

Z devíti pokusů o vyslovení nedůvěry vládě uspěl jen jeden

V historii samostatné České republiky došlo už k devíti pokusům o vyslovení nedůvěry vládě. Uspěl ale jen jeden. Nedůvěru vyslovila sněmovna 24. března 2009 vládě Mirka Topolánka (ODS). K opozici se tehdy připojili i čtyři poslanci z koaličního tábora, díky nim získala potřebných 101 hlasů.

Poprvé navrhla vyslovení nedůvěry vládě ODS 26. září 2003. Pro návrh směřující proti kabinetu Vladimíra Špidly (ČSSD) hlasovalo 98 poslanců, což na jeho úspěch nestačilo. Další hlasování přežila vláda Stanislava Grosse 1. dubna 2005. Následující čtyři pokusy směřovaly proti vládě Mirka Topolánka, položil ji však až ten pátý - již zmíněný - v březnu 2009.

Současný Nečasův kabinet už přestál dva pokusy o vyslovení nedůvěry. 21. prosince 2010 mu nedůvěru vyslovilo 80 poslanců z řad KSČM a ČSSD. 26. dubna 2011 sice proti vládě hlasovali i tři poslanci za Věci veřejné, avšak ani to jí vaz nezlomilo.

Vláda vede naši zemi do spirály poklesu a chudnutí, soudí Sobotka

Nadměrné deficity podle Sobotky nejsou způsobeny jen ekonomickým zpomalením, jak to prezentuje vláda. Stojí za nimi především chyby v daňové politice v uplynulých letech, za které šéf sociálních demokratů považuje mimo jiné zavedení rovné daně, snížení daní firmám nebo vracení daně z přidané hodnoty i na luxusní automobily. K těmto chybám podle Sobotky došlo v době, kdy byl ministrem financí současný šéf státní kasy Miroslav Kalousek (TOP 09) a ministrem práce a posléze premiérem Petr Nečas (ODS).

„Pohybujeme se v bludném kruhu chybné rozpočtové a hospodářské politiky,“ zdůraznil Sobotka s tím, že krom toho vláda občanům ještě lže. Připomněl, že ministři Nečasova kabinetu slibovali, že dopady vládních reforem včetně zvýšení DPH budou důchodcům kompenzovány ve valorizaci penzí. Právě na tu ale nyní chce ta samá vláda sáhnout.

ČSSD si notuje s VV v plánu na odložení důchodové reformy

ČSSD podobně jako vládní Věci veřejné volá po odložení penzijní reformy. Tento krok by mohl podle sociálních demokratů přinést do rozpočtu potřebné miliardy. „Odložení důchodové reformy o několik let by nepochybně zmírnilo tlak na veřejné finance a pravděpodobně by žádné další škrty, které vláda navrhuje, nebyly potřeba,“ podtrhl místopředseda ČSSD Jiří Dientsbier.

Podle ministra financí Kalouska je ovšem reforma penzí nezbytná a o jejím odsunutí nelze diskutovat. „Ani na minutu jsme o tom neuvažovali, protože důchodová reforma má v ČR již 15 let zpoždění,“ zdůraznil ministr.

Aby bylo možné v příštích letech dodržet schválené schodky rozpočtu, a naplnit tak konvergenční program, bude muset stát podle ministerstva financí v roce 2013 ušetřit dalších 42,4 miliardy korun a v roce 2014 již 84,4 miliardy korun. Podle Kalouska musí politici přestat kalkulovat také s tím, že další miliardy do rozpočtu přileje budoucí růst ekonomiky.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

ČEZu loni klesl čistý zisk meziročně o 1,7 miliardy korun

Energetická skupina ČEZ v loňském roce vydělala 27,4 miliardy korun. Čistý zisk tak meziročně klesl o 1,7 miliardy korun, tedy na 5,8 procenta. Hlavní příčinou poklesu byly vyšší odpisy. Mírně klesly rovněž zisk před zdaněním a odpisy (EBITDA), provozní výnosy i zisk očištěný o mimořádné vlivy, který je rozhodující pro dividendu. Vyplývá to z údajů, které ČEZ ve čtvrtek zveřejnil. S provozem svých uhelných zdrojů počítá do roku 2030.
07:30Aktualizovánopřed 53 mminutami

Paliva výrazně zdražila, dle ministerstva prodejci situaci nezneužívají

Cena nafty v Česku za týden podle společnosti CCS stoupla o 5,79 koruny. Od konce února, kdy začala válka na Blízkém východě, stoupla o 7,79 koruny, jen za poslední den se zvýšila o šedesátník. Benzin zdražuje také, ale ne tak výrazně. Podle ministerstva financí se zatím neukazuje, že by prodejci pohonných hmot zneužívali konfliktu v Íránu k nepřiměřenému zvyšování marží.
11:46Aktualizovánopřed 54 mminutami

Mezinárodní agentura mluví o největším narušení dodávek ropy v historii

Ceny ropy v důsledku konfliktu na Blízkém východě pokračují v silném růstu. Mezinárodní agentura pro energii (IEA), která ve středu oznámila, že uvolní rekordních 400 milionů barelů ropy z nouzových rezerv, hovoří o největším narušení dodávek ropy v historii. Americký prezident Donald Trump podle agentury DPA plánuje, že surovinu uvolní z amerických strategických rezerv. Chce tak rostoucí ceny stabilizovat.
08:48Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Z nouzových rezerv uvolní agentura IEA rekordní množství ropy

Mezinárodní agentura pro energii (IEA) v reakci na narušení trhu s ropou kvůli konfliktu na Blízkém východě uvolní rekordních 400 milionů barelů ropy z nouzových rezerv. Vyšší cena ropy se promítá i na čerpacích stanicích. Průměrná cena nafty v Česku stoupla nad 40 korun za litr. Od začátku války na Blízkém východě 28. února dosud nafta zdražila o víc než sedm korun na litr. Zdražuje i benzin Natural 95, ale o něco pomaleji. Vyplývá to z údajů společnosti CCS.
včeraAktualizovánopřed 14 hhodinami

Sněmovna schválila rozpočet pro letošní rok

Poslanecká sněmovna schválila letošní státní rozpočet se schodkem 310 miliard korun. Při schvalování přidala například peníze na sport nebo mládež. Opozice kritizovala mimo jiné podle ní nízké výdaje na obranu. Pro rozpočet hlasovalo 103 poslanců vládní koalice, proti bylo 88 poslanců opozice. Rozpočet nyní dostane k podpisu prezident Petr Pavel. Již dříve řekl, že ho vetovat nebude. Loni rozpočet skončil s deficitem 291 miliard korun.
včeraAktualizovánopřed 16 hhodinami

Lázně postrádají arabské klienty. Doufají, že klíčovou sezonu stihnou

Karvinské Lázně Darkov zatím letos kvůli konfliktu na Blízkém východě nemají z této oblasti žádné rezervace. Jde přitom o jejich klíčový trh, odkud každoročně přijíždějí i stovky klientů na dlouhodobé pobyty. Jejich výpadek by tak pro lázně znamenal vážný problém. Dopady konfliktu mohou pocítit také lázeňská zařízení v Karlovarském kraji, kde je arabská klientela rovněž ekonomicky významná.
včeraAktualizovánopřed 17 hhodinami

Jen žádost nestačí. U Nové zelené úsporám teď bude potřeba renovační pas

Nová zelená úsporám (NZÚ) bude pokračovat, program se ale dočká změn. Zájemci třeba budou potřebovat takzvaný renovační pas. Odborníci v tomto dokumentu popíší, jaký je stav budovy a co s ní udělat. Stát již většinově nebude energeticky úsporné přestavby dotovat, pouze zajistí bezúročný úvěr. Na dotace budou mít nárok jen nízkopříjmové domácnosti.
10. 3. 2026

Trumpova slova o brzkém konci války srazila ceny ropy i plynu

Ceny ropy po výstupu na více než tříletá maxima prudce klesají. Severomořský Brent odepisuje přes deset procent a vrátil se tak pod 90 dolarů za barel. Jde o reakci na slova prezidenta USA Donalda Trumpa, že válka na Blízkém východě by mohla brzy skončit. Zmírnily se tak obavy z dlouhodobého narušení dodávek suroviny na světové trhy kvůli situaci v Hormuzském průlivu. Dolů jde i cena plynu pro Evropu. V tuzemsku v důsledku války výrazně zdražila nafta i benzin, uvedla společnost CSS.
10. 3. 2026Aktualizováno10. 3. 2026
Načítání...