Cla na čínské zboží budou obzvláště škodlivá, varují Trumpa obchodníci

Cla na čínské zboží budou obzvláště škodlivá, varují Trumpa obchodníci (zdroj: ČT24)

Až 45 obchodních svazů zastupujících největší společnosti ve Spojených státech žádá amerického prezidenta Donalda Trumpa, aby neuvaloval cla na dovoz z Číny. Varují, že to bude mimořádně škodlivé pro americkou ekonomiku a spotřebitele, protože případná cla zvýší ceny spotřebního zboží, zničí pracovní místa a stáhnou dolů finanční trhy, uvedla agentura Reuters.

Dopis zaslaný prezidentovi v neděli je novou ukázkou neshod mezi Trumpem a podnikateli ohledně další obchodní politiky země poté, co prezident přijal agresivnější kroky, protože podle něj je potřeba ochránit domácí průmysl.

„Vyzýváme vládu, aby nezaváděla cla a spolupracovala s podnikatelskou komunitou při hledání efektivních, ale přiměřených řešení proti ochranářské obchodní politice a praktikám Číny, která ochrání americká pracovní místa a konkurenceschopnost,“ uvedly skupiny. „Cla budou obzvláště škodlivá,“ dodávají.

Skupiny rovněž vyzvaly Trumpa, aby spolupracoval s obchodními partnery a společně s nimi tlačil na změnu čínské politiky. Dodaly, že sice mají vážné obavy z přístupu Číny k obchodu, avšak jednostranná cla zavedená Spojenými státy pouze oddělí zemi od jejích spojenců, které povzbudí, aby nahradili americké podnikatele v Číně, až Peking zavede odvetná opatření. 

„To, že Američané budou uvalovat jednostranná cla na Čínu, se nebude Číně líbit. Může to vést například i k tomu, že se Čína pokusí nahrazovat americké partnery jinými, na čemž by mohla vydělat například Evropská unie tak, že bude dovážet některé zboží do Číny místo USA,“ řekl hlavní ekonom BH Securities Štěpán Křeček.

Deficit zahraničního obchodu USA
Zdroj: ČT24

Zahraniční obchod Spojených států se dlouhodobě potýká s deficitem: v lednu překročil 56 miliard dolarů a byl nejvyšší za posledních deset let. Ze dvou třetin se na něm podílí právě obchod s Čínou

„Tím problémem není deficit jako takový, ten pro americkou ekonomiku nepředstavuje riziko. Řekl bych, že za rozhodnutím prezidenta Trumpa stojí nějaká myšlenka dovozu pracovních míst zpátky, kterých se v posledních letech relativně hodně, hlavně do čínské ekonomiky,“ uvedl ekonom Komerční banky David Kocourek. 

Obchodní skupiny rovněž vyzvaly Trumpa, aby umožnil odborníkům z odvětví komentovat hospodářský dopad změn obchodní politiky předtím, než tato opatření vstoupí v platnost.

Cla i na dovoz oceli a hliníku

Trumpova vláda nedávno uvedla, že připravuje cla na čínské produkty z oblasti informační technologie a komunikací a na spotřební výrobky. Chce tak donutit Peking ke změnám postupů v oblasti duševního vlastnictví a investic. 

Republikánský prezident také nedávno oznámil, že ještě v březnu uvalí cla ve výši 25 procent na dovoz oceli a 10 procent na import hliníku. Výjimku mají pouze Kanada a Mexiko.

Evropská unie už požádala Spojené státy, aby se na evropský export zavedení cel nevztahovalo. Američané si ale kladou podmínky. Požadují například, aby sama EU bránila dovozu hlavně čínské oceli.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Ukrajina ukončila tranzit ruského plynu do Evropy

Ukrajina zastavila tranzit ruského plynu do Evropské unie a do Moldavska, napsal ve středu ráno web RBK-Ukrajina s odvoláním na operátora plynovodů. Stalo se tak po ukončení pětiletého kontraktu mezi společnostmi Gazprom a Naftohaz. Ruský Gazprom podle agentury Reuters potvrdil, že vývoz plynu do Evropy přes Ukrajinu skončil v 08:00 moskevského času (06:00 SEČ), protože dohoda o tranzitu vypršela. Slovenský premiér Robert Fico (Smer) následně prohlásil, že zastavení tranzitu bude mít „drastické dopady“ na všechny v EU.
07:11Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Maďarsko přišlo o miliardu eur z EU. Nezavedlo reformy

Maďarsko trvale ztratilo přístup k přibližně jedné miliardě eur (asi 25,2 miliardy korun) z fondů Evropské unie. Budapešť do konce loňského roku nezavedla reformy týkající se právního státu, a tak jí Evropská komise peníze neuvolnila, řekla ve středu agentuře DPA mluvčí unijní exekutivy.
před 3 hhodinami

Kolkové známky od ledna končí

Po 170 letech se uzavírá historie kolkových známek na českém území. Od ledna je nebude možné použít, ale ani vrátit. O jejich zrušení vláda rozhodla kvůli úsporám, mezi lety 2014 až 2021 stál tisk a distribuce přes půl miliardy. Na úřadech a soudech, kde se jimi dosud platilo, budou fungovat jiné formy úhrady – hotovost, karta, převod, případně QR kód. Nevyužité kolky mohou lidé vracet ještě poslední den v roce.
včera v 06:50

Schodek rozpočtu se blíží plánované sumě

Schodek státního rozpočtu se před koncem roku přiblížil k plánované sumě 282 miliard korun. Hospodaření se k 20. prosinci dostalo do minusu více než 272 miliard. Číslo je o třináct miliard vyšší než na konci listopadu. Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) i další koaliční lídři ujišťují, že vláda plánovaný deficit dodrží.
30. 12. 2024

Česko nabídlo Slovensku pomoc s přepravou plynu

Česko je připraveno poskytnout Slovensku přepravní kapacity plynu přes své území. V dopise adresovaném slovenské ministryni hospodářství Denise Sakové (Hlas) o tom ujistil šéf českého resortu průmyslu a obchodu Lukáš Vlček (STAN). Oba ministři byli následně v telefonickém kontaktu.
30. 12. 2024

Automobilky očekávají složitý rok

Nadcházející rok bude výzvou pro automobilový průmysl, který je důležitou součástí tuzemské ekonomiky. Některé společnosti v rozhovorech pro Českou televizi připouštějí, že vyrobí méně vozů než letos, nebo že jejich produkce bude stagnovat.
30. 12. 2024

Nadešlo období slev. Hlídejte si cenovky, nabádá policie

S koncem vánočního období jsou spojené všemožné slevy v obchodech. K opatrnosti při nákupech ale nabádá třeba policie nebo ministerstvo průmyslu a obchodu. Označení slev totiž podléhá přísným pravidlům, na jejichž dodržování dohlíží inspektoři. Jenom v prvním čtvrtletí tohoto roku inspekce zjistila v souvislosti se slevami porušení předpisů téměř u čtyřiceti procent kontrolovaných prodejců. Povánoční výprodeje na některé druhy zboží nabídne asi 85 procent e-shopů a zhruba 70 procent kamenných prodejen.
29. 12. 2024

Jednotná jízdenka v Německu podraží

Síťová jízdenka umožňující neomezené cestování veřejnou dopravou po celém Německu bude platit i v roce 2025. Její měsíční cena ale podraží ze 49 na 58 eur, tedy v přepočtu na 1500 korun. Silně dotovaná permanentka Deutschlandticket má za cíl zatraktivnit veřejnou a ekologickou dopravu.
29. 12. 2024
Načítání...