Číňané koupí od Airbusu 300 letadel. Prezident Si je na návštěvě Paříže

Evropský výrobce letadel Airbus podepsal s čínskou společností China Aviation Supplies Holding Company dohodu o dodávce 290 letadel A320 a deseti strojů A350 za katalogovou cenu 30 mld. eur. S odvoláním na zdroje z Elysejského paláce to uvedla agentura Reuters. Skutečná cena bude zřejmě nižší.

Vzhledem k nárůstu poptávky po leteckém cestování se Čína stala klíčovým teritoriem jak pro Airbus, tak i pro americký Boeing. Situaci ale zkomplikovaly snahy Pekingu rozvíjet domácí podniky v tomto sektoru, jakož i obchodní válka mezi Spojenými státy a Čínou.

Objednávku 300 letounů pro Airbus chtěl francouzský prezident Macron uzavřít už dříve, navzdory očekávání se mu to však nepodařilo během návštěvy Číny počátkem roku 2018 a francouzská vláda a představitelé Airbusu na věci od té doby pracovali.

Nedávno Airbus uspěl také u tchajwanské letecké společnosti StarLux Airlines. Ta minulý týden podepsala objednávku na 17 letadel Airbus A350 XWB určených pro dálkové lety. Katalogová hodnota objednávky činí šest miliard dolarů (135,5 miliardy Kč). 

Konečná cena obvykle bývá výrazně nižší než katalogová, protože výrobci letadel při větších odběrech nabízejí slevy. 

Potíže Boeingu jeho konkurentovi příliš nepomohou

Tradiční soupeř Airbusu na trhu s dopravními letadly, americký Boeing, se nyní potýká s vážnými potížemi. Ty způsobily nedávné pády dvou letounů 737 MAX 8 a následné uzemnění těchto strojů po celém světě. 

Agentura Reuters však upozorňovala, že ztráty jednoho ještě nemusí nutně znamenat zisk druhého. Podle ní sice americký gigant s obratem 215 miliard dolarů (4,8 bilionu korun) může ukončit dodávky tohoto stroje, bohužel pro Airbus ale není moc pravděpodobné, že si evropská firma z jeho tržního podílu ukrojí větší díl. Výrobní kapacity evropské firmy jsou totiž plně vytížené a lhůty dodávek se táhnou roky.

Pro nervózní letecké přepravce – například nízkonákladové aerolinky Ryanair, které mají v objednávce 135 kusů boeingů 737 MAX 8 – by byl logický krok poohlédnout se po jiném dodavateli. Změna dodavatele však obnáší pokuty pro přepravce a Airbus nemůže jen tak vykouzlit stovky nových letadel.  

Jeho produkce strojů A320neo již nyní běží na plný výkon, aby splnila dodávku objednaných 3600 kusů. Jeho výrobní linky měsíčně vychrlí 50 kusů, ale i tak tímto tempem uspokojí současnou poptávku až za šest let.

Rozšíření produkce by stálo miliardy dolarů za investice a zabralo by roky. V té době již Boeing pravděpodobně napraví všechny problémy, s nimiž se nyní potýká. Za současného stavu by se tak nespokojení zákazníci americké firmy pouze zařadili na konec šestileté čekací lhůty Airbusu, což nepředstavuje reálnou alternativu. Podle Reuters proto nynější problémy boeingu 737 MAX 8 budou mít za následek spíše méně celkově dodaných strojů než vítr do zad jeho rivala Airbusu, napsala agentura Reuters.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Bilance: Evropa v čase obchodní války

Tým publicistického měsíčníku Bilance se tentokrát zaměřil na dopady celní války na Evropu. Zajímal se, jak na nestabilní situaci reagují české firmy s napojením na Spojené státy. Věnoval se i soběstačnosti Evropy, přičemž se dostal i do dolů, kde je možné vidět české lithium. Tématem pondělního vysílání byl i odraz proměny bezpečnostní architektury v byznysu, který se projevil hlavně ve zbrojařství.
před 4 hhodinami

Zbývají poslední dny pro podání přiznání k dani z příjmů

Na podání elektronického přiznání k dani z příjmů mají lidé už jen posledních pár dnů. Formulář je nutné elektronicky odeslat a daně zaplatit do pátku 2. května, ale lidé by to neměli nechávat na poslední chvíli. Finanční správa totiž upozorňuje, že hrozí přetížení systému. Těm, co odevzdávají papírové daňové přiznání, skončila lhůta už na konci března.
před 6 hhodinami

Výdaje na zbrojení rostly loni nejrychleji od konce studené války

Celosvětové vojenské výdaje se v loňském roce zvýšily o 9,4 procenta na 2,72 bilionu dolarů (téměř šedesát bilionů korun). Zaznamenaly tak nejprudší meziroční nárůst přinejmenším od konce studené války, počátkem devadesátých let minulého století. Nejvíc vynakládají na zbrojení USA, Čína a Rusko. Informoval o tom Stockholmský mezinárodní ústav pro výzkum míru (SIPRI).
před 15 hhodinami

Jak odhalit podvodný e-shop? Pomoci mohou recenze i důkladné ověřování

Nákupy přes internet jsou mezi lidmi stále populárnější. Podle dat Českého statistického úřadu (ČSÚ) vzrostl mezi lety 2015 a 2023 podíl lidí v Česku, kteří nakupují na internetu zhruba dvouapůlnásobně na 62,9 procenta. S tím ale přichází i řada rizik. Jedním z nich jsou podvodné e-shopy, které mohou na první pohled působit seriózně. Jak takový obchod rozpoznat a co dělat, pokud už člověk na podvodné stránce nakoupí?
před 19 hhodinami

Teplo kvůli modernizaci jeho výroby nejspíš zdraží. Pomoci by mohly dotace

Kvůli rozsáhlé modernizaci výroby tepla se chystá jeho zdražování. Zbrzdit růst cen by mohly dotace, které připravuje ministerstvo průmyslu a obchodu. Teplárny přechází od uhlí k jiným formám výroby tepla – zejména k plynu. Důvodem změn jsou vysoké ceny emisních povolenek i plánovaný odchod od uhlí v roce 2033. Přeměna teplárenství si vyžádá miliardové investice. Na centrální zásobování jsou v Česku napojené zhruba čtyři miliony lidí.
27. 4. 2025

Lidé spoří na stáří i přes dlouhodobé investice

Přes 150 tisíc lidí vložilo své peníze do takzvaného dlouhodobého investičního produktu (DIP). Zajišťují se tak na stáří s podporou státu. Podle makléřů zatím zájem lidí neovlivnily ani momentální prudké výkyvy na burzách.
27. 4. 2025

Nejistota a obavy. Americké škrty komplikují humanitární pomoc

Humanitární organizace řeší americké úspory ve financování mezinárodní pomoci. Část z nich musí například propouštět zaměstnance nebo omezovat pomoc v rozvojových zemích. Podle ředitele organizace Člověk v tísni Šimona Pánka škrty americké administrativy přináší několikaměsíční nejistotu. Redaktorka ČT Lea Surovcová potvrzuje, že humanitární organizace v této souvislosti často zažívají obavy. Páteční 90' ČT24 moderoval Jakub Musil.
27. 4. 2025

Ztráta letos klesne pod miliardu, tvrdí ředitel České pošty

Ztráta České pošty letos klesne pod jednu miliardu korun, řekl v Otázkách Václava Moravce její generální ředitel Miroslav Štěpán. Poštovní služby podle něj skončí na černé nule, ztráta půjde za Balíkovnou. Loni Česká pošta tratila téměř 1,25 miliardy. Štěpán v pořadu komentoval mimo jiné očekávaný termín prodeje budovy hlavní pošty v Jindřišské ulici v Praze nebo podle něj chybějící definici postavení podniku v digitalizovaném Česku.
27. 4. 2025
Načítání...