Čína se připravuje na pád zadluženého developera Evergrande, tvrdí americký list

10 minut
Redaktor ČT Musil o potížích čínské společnosti Evergrande
Zdroj: ČT24

Akcie problémové čínské developerské společnosti China Evergrande ve čtvrtek na burze v Hongkongu prudce posílily. Investory uklidnilo, že se krachem ohrožené firmě, která dluží přes tři sta miliard dolarů (6,5 bilionu korun), podařilo dohodnout s čínskými majiteli jejích dluhopisů. Americký byznysový list The Wall Street Journal (WSJ) však později informoval, že čínská vláda vyzvala úřady v celé zemi, aby se připravily na pád společnosti.

Akcie Evergrande ve čtvrtek po otevření burzy přidávaly až 32 procent, což byl jejich nejvyšší jednodenní zisk od uvedení na burzu v roce 2009. Poté část zisku smazaly a obchodování zakončily posíleny o 17,6 procenta. Zisky si připisovaly i jiné realitní společnosti.

Vzhledem k obtížím Evergrande se sháněním peněz na plnění jejích závazků už akcie letos ztratily více než osmdesát procent. Ve středu, kdy byla dohoda oznámena, byla hongkongská burza zavřená.

Částka dlužná za čínské bondy se odhaduje na 35,9 milionu dolarů, není ale jasné, do jaké míry ji Evergrande uhradí a ani kdy se tak stane. V oznámení pouze stojí, že věc byla vyřešena soukromou dohodou. Už ve čtvrtek má ale nejzadluženější developer na světě splatit také úroky 83,5 milionu dolarů, které dluží na zahraničním dluhopisu o hodnotě dvou miliard dolarů, a o nichž se ve zprávě nezmínil. Další platby jsou splatné příští týden.

Podle WSJ čínské úřady vyzvaly místní vlády, aby se připravily na „možnou bouři“, v kterou by krach této obří firmy mohl vyústit. Vládní agentury a státem vlastněné podniky se ale mají aktivovat až na poslední chvíli, pokud by společnost nedokázala své záležitosti urovnat. Místní vlády mají za úkol zabránit nepokojům a zmírnit dopady na kupce domů a širší ekonomiku, píše WSJ.

Nedokončené budovy obytného komplexu společnosti Evergrande Group v Luo-jangu
Zdroj: Carlos Garcia Rawlins/Reuters

Pád firmy by mohl výrazně poškodit čínskou ekonomiku

Někteří analytici varují, že pád tak velkého a silně zadluženého developera by mohl mít zásadní dopad na čínskou ekonomiku, který by se mohl rozšířit na globální finanční systém. Čeká se na to, do jaké míry se v záchraně Evergrande bude angažovat čínská vláda.

„Je příliš brzy na to, abychom řekli, zda je to jen krátký oddech, nebo to znamená, že se pracuje na záchranném plánu,“ cituje BBC ředitele Institutu pro studie rozvíjejících se trhů na Hongkongské univerzitě vědy a technologie Donalda Lowa.

A varovné známky se už objevují. Druhý největší akcionář Evergrande, společnost Chinese Estates Holdings, oznámil, že prodal podíl ve firmě za 32 milionů dolarů a plánuje se z ní zcela stáhnout. Podle agentury Reuters to vyplývá z jeho sdělení pro správce hongkongské burzy. K 10. září vlastnila Chinese Estates Holdings podle společnosti Refinitiv Eikon v Evergrande podíl 6,5 procenta.

Šéf Evergrande podle čtvrtečních zpráv oficiálních čínských médií uvedl, že hluboce zadlužená firma učiní vše pro to, aby své závazky splnila. Ve středu večer si svolal čtyři tisíce vedoucích pracovníků a vyzval je, aby věnovali „veškerou energii obnově práce, výroby a dodávkám nemovitostí,“ uvedl deník China Securities Journal.

Problém pro veřejnost i další developery

Sinoložka Olga Lomová pro ČT připomněla, že firma není schopna dodat byty lidem, kteří již na ně složili zálohu, ani rozjet projekty, které slíbila. „Je to velká rána pro obyčejné lidi, kteří své úspory vkládali do projektů této společnosti v naději, že se jim úspory zhodnotí.“

Portfolio manažer Cyrrusu Tomáš Pfeiler se pak domnívá, že nyní je situace ještě zvládnutelná, ale problémy mohou nastat v budoucnosti. Je to největší čínský developer, velmi zadlužený, jeho dluhopisy kupovali zahraniční investoři, čínské banky i čínská veřejnost. Navíc se jiným čínským developerům kvůli potížím Evergrande prodražují projekty a hrozí jim, že v nějaké míře mohou osud Evergrande následovat.

„Firma využívala malého množství vlastního kapitálu a velké množství cizího,“ na toto riziko upozorňovali podle Pfeilera někteří investoři již před několika lety.

Lomová očekává, že s tím bude muset čínská vláda něco udělat, protože se to týká značné části čínské veřejnosti. „Začaly se již objevovat místní protesty, které ale čínské úřady dokázaly dostat rychle pod kontrolu.“ Domnívá se, že zhroutit se může při dominovém efektu mnoho dalších firem. Očekává také zpomalení čínského ekonomického růstu.

Pfeiler si myslí, že zasáhnout může i čínská vláda, byť to není preferovaná varianta. Určitou formu restrukturalizace firmy ale považuje za nevyhnutelnou. Připomněl, že pokud by společnost nezaplatila splátky z dluhopisů, dostala by 30 dnů na nápravu. Pokud by ani poté nezaplatila, vstoupila by do bankrotního procesu. 

14 minut
Lomová a Pfeiler o situaci firmy Evergrande
Zdroj: ČT24

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Benzin i nafta výrazně zlevnily

Pohonné hmoty v tuzemsku v předvelikonočním období výrazně zlevnily. Průměrná cena benzinu klesla za poslední týden o 59 haléřů na 34,32 koruny za litr. Naposledy byl levnější počátkem října 2021, tedy před třemi a půl roku. O 76 haléřů na litru zlevnila za poslední týden nafta. Za litr dieselu teď řidiči dají průměrně 33,24 koruny, což je nejnižší cena od předloňského července, vyplývá z údajů společnosti CCS, která ceny dlouhodobě sleduje.
včeraAktualizovánopřed 23 hhodinami

Poslanci schválili zákon o podpoře bydlení

Sněmovna v závěrečném kole schválila vládní předlohu o podpoře bydlení. Opoziční ANO už předem avizovalo, že ji nepodpoří, zákon kritizuje i hnutí SPD. Poslanci se opět nedostali k dokončení závěrečného schvalování školské novely, neprojednali ani sociální novelu. Na programu schůze měli také uzákonění pravidel pro lobbování, které podpořili.
16. 4. 2025Aktualizováno16. 4. 2025

Umělá inteligence může pomoct EU s produktivitou, ale nerovnoměrně, tvrdí analýza

Pracovní trh v zemích Evropské unie je stále více připraven na nástup umělé inteligence (AI), která může pomoci kompenzovat pokles produktivity a stárnutí populace, uvedli v analýze ekonomové nizozemské banky ING. Může mít podle nich ale negativní dopady v jižních zemích eurozóny.
16. 4. 2025

Rezervy plynu se začínají plnit, koncem března zbývala jen čtvrtina

Tuzemské zásobníky plynu se zase začínají plnit. Nejméně suroviny v nich bylo koncem března, zbývala sotva čtvrtina rezerv. Teď už distributoři nečekají, že by do nich před začátkem nové topné sezony museli sahat. Ačkoliv v posledních měsících plyn zlevňoval, analytici očekávají, že v budoucnu budou ceny stagnovat, a doporučují fixaci.
16. 4. 2025

Američané se zásobili před cly, čínská ekonomika díky tomu vzrostla

Hrubý domácí produkt (HDP) Číny podle Pekingu v prvním čtvrtletí letošního roku vzrostl. Ve srovnání s předchozím kvartálem o 1,2 procenta, meziročně pak o 5,4 procenta. Data jsou ovlivněná tím, že se čínští exportéři připravovali na nástup amerického prezidenta Donalda Trumpa a na zavedení amerických cel, upozornila zahraniční zpravodajka ČT Barbora Šámalová.
16. 4. 2025

Úspěch země závisí na tom, jak se změní EU, řekl Fiala

Úspěch Česka závisí na tom, jak se změní celá Evropa, sdělil na konferenci Česko na křižovatce premiér Petr Fiala (ODS). Za hlavní problém pro konkurenceschopnost EU vnímá zejména nadměrnou regulaci. Podle ekonoma Václava Vislouse (Piráti) vzniká nadměrná byrokracie spíše implementací unijních pravidel na národní úrovni. Tuzemský byznys podle šéfa Svazu průmyslu a dopravy Jana Rafaje potřebuje vidět skutečné změny jako třeba dokončení jednotného evropského trhu.
15. 4. 2025Aktualizováno15. 4. 2025

Větší problém než cla jsou regulace v EU, tvrdí Hrnčíř z SPD

Americká cla Česko zasáhnou, hlavní problém jsou ale regulace zavedené v rámci EU, prohlásil v Interview ČT24 poslanec Jan Hrnčíř (SPD). Ideálním scénářem by podle něj byly nulové tarify. Konkurovat Číně bude těžké, jelikož Evropě „technologicky utekla“ a nemá takové regulace, tudíž nabízí levnější zboží, uvedl také. Pořad moderovala Tereza Řezníčková.
15. 4. 2025

Čekání na hranicích kvůli opatřením proti slintavce připravuje dopravce o peníze, ale chápou to

Na hraničním přechodu ve Starém Hrozenkově na Uherskohradišťsku by měla od večera začít v souvislosti s rizikem zavlečení slintavky a kulhavky projíždět nákladní auta dvěma novými vanami s dezinfekcí. Nad jednou z nich bude i dezinfekční rám. Díky tomu by se měly zkrátit kolony, v nichž auta tráví i několik hodin. Opatření sice dopravce zdržují a každá hodina čekání kamionu je stojí asi dva tisíce korun, uvedl mluvčí Česmad Bohemia Martin Felix, ale chápou je.
14. 4. 2025
Načítání...