Krach britské cestovní kanceláře Thomas Cook bude tamní vládu a pojišťovny stát přes 500 milionů liber (asi 14,6 miliardy korun), napsal v pátek list Financial Times (FT). Aféra dopadá i na klienty v Česku – tuzemská pobočka cestovní kanceláře Neckermann, která je součástí zkrachovalé britské skupiny, v pátek zrušila další zájezdy až do 6. října. To postihne asi pět set klientů.
Česká cestovní kancelář Neckermann zrušila po krachu Thomase Cooka další zájezdy
Podle britské vlády přijde refundace zrušených rezervací na 420 milionů liber, desítky milionů se zaplatí hoteliérům a na zhruba 100 milionů vyjde tisícovka charterových letů, jimiž se klienti zbankrotované firmy dopravují do Británie. Tyto výdaje převyšují finanční prostředky, kterými disponuje fondový systém ATOL určený pro řešení náhrad poškozených klientů zkrachovalých kanceláří. Do fondu ATOL přispívají povinně všechny britské cestovní kanceláře a k ruce nyní má 570 milionů liber.
Krach jedné z nejstarších cestovních kanceláří tento týden výrazně postihl její věřitele, dodavatele a partnery. Bankám – včetně Barclays, Morgan Stanley, UniCredit, Credit Suisse a Royal Bank of Scotland – hrozí odpisy až 1,8 miliardy liber. Thomas Cook podle FT dluží 1,9 miliardy liber a podle zdrojů blízkých bankám lze očekávat, že věřitelé, tedy banky a držitelé dluhopisů, valnou část svých peněz už neuvidí.
Britský parlament ve čtvrtek oznámil, že hodlá krach společnosti vyšetřit a přezkoumat účetnictví firmy, platy vedení a roli auditorů. Výbor pro obchodní, energetickou a průmyslovou strategii chce vyslechnout šéfa společnosti Petera Fankhausera a dále předsedu představenstva, finančního ředitele i auditory.
„Za bankrotem společnosti Thomas Cook se podle všeho skrývá příběh korporátní hamižnosti, který vzbuzuje vážné otázky ohledně toho, jak jednalo vedení Thomase Cooka a jak společnost řídilo,“ uvedla předsedkyně komise Rachel Reevesová.
Podle zdroje blízkého insolvenci jsou aktiva Thomase Cooka „tristní“. Čtyři desítky letadel britské flotily zkrachovalé cestovní kanceláře jsou staré v průměru 11 let. Síť kamenných poboček na hlavních třídách britských měst firma nevlastní, ale má je pronajaté. Největší hodnotu mají patrně letištní sloty, tedy přidělené časy vzletů a přistání, o které už projevily zájem společnosti Virgin Atlantic a Wizz Air. Hodnotu má i sama značka Thomas Cook.
Nějaký kapitál patrně půjde získat z hotelů Thomas Cook. Společnost uzavřela v roce 2017 strategické partnerství se švýcarskou investiční firmou LMEY Investments a společně o rok později založily fond na rozvoj hotelové sítě v objemu 150 milionů liber. LMEY uvedla, že by nyní chtěla 42procentní podíl Thomase Cooka odkoupit a hledá partnera k provozu hotelové sítě.
Před krachem byla většina věřitelů připravena vyměnit dluhy společnosti za majetkový podíl 450 milionů liber. Firmu chtěla koupit čínská společnost Fosun, která měla získat stejný majetkový podíl jako věřitelé. Počítalo se s tím, že čínský investor získá nejméně 75 procent aktivit v pořádání zájezdů a 25 procent letecké divize, napsala na sklonku srpna agentura Reuters.
Cestovní kanceláři se ale po dohodnutí finanční injekce 900 milionů liber nepodařilo získat dodatečný kapitál v objemu 200 milionů liber, který požadovaly věřitelské banky. Thomas Cook o tuto částku žádal mimo jiné i britskou vládu, která žádost odmítla, protože by to podle ní bylo plýtvání penězi daňových poplatníků, napsala v úterý agentura Reuters.
„Kolují různé fámy, ale faktem je, že 200 milionů (liber) je podhodnocený odhad toho, co by Thomas Cook potřeboval na velmi krátkou dobu, na jeden nebo dva týdny,“ řekla televizi Sky News britská ministryně obchodu Andrea Leadsomová.
V cizině je 800 klientů CK Neckermann
Česká pobočka cestovní kanceláře Neckermann, která je součástí zkrachovalé britské skupiny Thomas Cook, zrušila další zájezdy až do 6. října. To postihne asi 500 klientů. Návrh na insolvenci zatím společnost nepodala. V zahraničí je nyní okolo 800 klientů společnosti. V termínu od 7. do 31. října má zájezdy koupené ještě dalších asi 1000 zákazníků.
Mateřská společnost vyhlásila bankrot v pondělí a vstoupila do likvidace. Návrh na insolvenci v týdnu podaly také rakouská, německá a polská divize skupiny. Česká pobočka tento návrh zatím nepodala. Nové zájezdy už kancelář neprodává.
CK Neckermann v minulých dnech rozhodla o zrušení už dříve prodaných zájezdů do konce září. Nyní tento postup prodloužila o další týden. O osudu zbývajících zájezdů, které jsou naplánovány od 7. října do konce měsíce, se rozhodne později. Zrušení se týká zájezdů, které zahrnovaly i leteckou dopravu. Netýká se tak klientů, kteří si u kanceláře zakoupili pouze ubytování bez dopravy. V plánu také zůstal letecký eurovíkend do Porta s odletem tuto sobotu. CK podle zprávy klienty zrušených zájezdů individuálně kontaktuje. Platbu za zájezdy jim chce společnost plně vrátit.
Podle místopředsedy Asociace cestovních kanceláří ČR Jana Papeže jsou ve hře tři varianty možných řešení – bude vyhlášena likvidace, nebo se firma prodá, nebo si tým z české pobočky založí novou cestovní kancelář. „Která z nich to bude, ale nelze predikovat, záležet bude na německém majiteli,“ uvedl.
Vedle dvou předčasně ukončených zájezdů řeší CK také případy, kdy si klienti museli pobyt zaplatit ze svého, ačkoliv se společnost snaží hoteliérům poskytovat garance. CK slíbila svým klientům platby uhradit, podle Papeže k tomu má firma dostatečné zajištění.
Problémy v hotelech vznikly především na Mallorce, kde společnost požádala o pomoc i český konzulát. Papež v této souvislosti ČTK popsal jeden z případů, kdy tamní hotel vyhodil všechny turisty kanceláře. „Hoteliér nedokázal určit, kdo patří pod německou a kdo pod českou společnost. Z hotelu proto vyhodil všechny i přesto, že tuzemský Neckermann poskytl garance,“ uvedl. Podle Šrámka se nakonec situace vyřešila.