Cena za litr benzinu překročila 36 korun, zdražila i nafta a AdBlue

3 minuty
Události: Ceny pohonných hmot dál rostou. Zdražuje i AdBlue
Zdroj: ČT24

Ceny pohonných hmot v Česku od minulého týdne opět výrazně vzrostly. Nejprodávanější benzin Natural 95 zdražil o 65 haléřů a prodává se v průměru za 36,12 koruny za litr. Za naftu řidiči zaplatí průměrně 34,92 koruny za litr, což je o 85 haléřů víc než minulou středu. Vyplývá to z informací na webu společnosti CCS, která ceny sleduje. Zdražuje také směs AdBlue, kterou využívají motory s emisní třídou Euro6. Po ní ale hlavně roste poptávka, podle ministra dopravy, průmyslu a obchodu Karla Havlíčka (ANO) stoupla až dvojnásobně.

Nad šestatřiceti korunami byla průměrná cena benzinu naposledy na začátku listopadu 2014. Před rokem touto dobou platili motoristé za litr naturalu v průměru necelých osmadvacet korun. Diesel je nyní nejdražší rovněž od listopadu 2014. Před rokem stál průměrně zhruba sedmadvacet korun za litr.

Pohonné hmoty ve zdražování následují ropu, jejíž cena na světových trzích od začátku roku stoupla o desítky procent. Výraznější nárůst u nafty než u benzinu je podle analytiků daný prudkým zdražováním zemního plynu, se kterým souvisí vyšší poptávka po topném oleji.

Nejdražší paliva zůstávají v Praze. Benzin tam průměrně stojí 36,85 koruny za litr a nafta 35,52 koruny za litr. Naopak nejméně zaplatí řidiči za natural v Ústeckém kraji, a to průměrně 35,73 koruny za litr. Diesel je nejlevnější v jižních Čechách, tamní čerpací stanice ho nabízejí v průměru za 34,53 koruny za litr. 

Dražší je také AdBlue, bez něhož se moderní motory nerozjedou

Zdražuje se také směs AdBlue obsahující močovinu, kterou používají motory s emisní třídou Euro6 na čištění spalin. Obvykle stojí kolem sedmi korun, v posledních dvou týdnech ale ceny vyskočily až na čtyřicet korun za litr. Roste ale hlavně poptávka, podle ministra dopravy Karla Havlíčka stoupla o 70 až 100 procent. Havlíček doporučí vládě, aby Správa státních hmotných rezerv pořídila její zásoby pro potřeby záchranných složek.

„Obáváme se, aby nenastala panika s jeho vykupováním, protože bez AdBlue by auta prostě nejela,“ vysvětluje mluvčí ČESMAD Bohemia Martin Felix. Osobní auta spotřebují obvykle litr této směsi na tisíc kilometrů, u kamionů je spotřeba mnohem větší. Podle generálního tajemníka sdružení Vojtěcha Hromíře ale zatím nelze hovořit o akutním nedostatku kapaliny, spíše o obezřetnosti.

Ujistil, že dopravci i stát se situací kolem AdBlue zabývají. „Měli jsme dnes jednání pracovního týmu, který svolal pan ministr Havlíček. (…) Dali jsme dohromady první informace, které se týkají ‚nedostatku‘,“ řekl Hromíř v Byznysu ČT24. Připustil, že lokálně kapalinu nelze sehnat, ale „skutečný nedostatek, aby vážně ohrozil provoz, v těchto dnech nehrozí“.

Příčinou zdražování AdBlue je zřejmě přerušení dodavatelských řetězců kvůli covidu-19 a brexitu. Podle Hromíře přispívá i růst cen plynu. „Plyn je zásadní surovinou pro jeho výrobu,“ podotkl.

„Zatímco okolní vlády přišly a začaly pomáhat, na Slovensku se o tom začíná teprve možná přemýšlet,“ postěžoval si generální ředitel Duslo Šaľa Petr Bláha. Slovenské Duslo Šaľa patří mezi velké výrobce a může být klíčové i pro situaci v Česku.

Analytik: Zdražování bude pokračovat

Podle analytika společnosti Finlord Borise Tomčiaka prudké zdražování pohonných hmot nekončí a i v nejbližším týdnu ještě ceny stoupnou o několik desítek haléřů na litr.

„Nafta bude zdražovat rychleji. Důvodem je zvýšení cen severomořské ropy Brent na současných 85 dolarů (asi 1870 korun) za barel. Od počátku roku už ropa zdražila o více než sedmdesát procent. Velmi vysoké ceny jsou zejména v západní Evropě,“ uvedl.

Ceny se začínají promítat i do cen silniční dopravy. Sdružení ČESMAD odhaduje, že v posledních měsících vzrostly firmám náklady asi o patnáct procent a že se brzy promítnou do cen zboží.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Objem hypoték v dubnu klesl meziměsíčně o dvě procenta

Banky a stavební spořitelny poskytly v dubnu hypotéky za 32,2 miliardy korun, což je proti březnu pokles o téměř dvě procenta. Nové úvěry bez refinancování klesly o čtyři procenta na 26 miliard korun. Úrokové sazby v březnu pokračovaly v mírném poklesu a snížily se v průměru ze 4,68 procenta na 4,65 procenta, vyplývá ze statistik České bankovní asociace Hypomonitor. Data dodávají všechny banky a spořitelny poskytující hypotéky na českém trhu.
včeraAktualizovánopřed 17 hhodinami

Bydlení v EU za dekádu zdražilo o desítky procent. Nejvíce si připlatí Maďaři

Ceny nemovitostí se v Evropské unii mezi lety 2015 a 2024 zvýšily v průměru o 53 procent, píše server Euronews s odvoláním na data Eurostatu a Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD). Server podotýká, že nárůst nebyl ve všech zemích jednotný. Největší skok pozorovali obyvatelé Maďarska, kterým vlastní bydlení zdražilo oproti roku 2015 zhruba trojnásobně. V Česku se náklady během necelých deseti let přibližně zdvojnásobily, uvádí Euronews.
15. 5. 2025

Auta je nesmí prorazit. V Liberty se opět rozjela výroba svodidel

Výroba svodidel se v huti Liberty po delší pauze znovu rozjela jako jedna z prvních. Svodidla je nutné nejprve vyválcovat, poté vytvarovat a nakonec pozinkovat. Pracovníci přitom nevyrábějí jen je samotná, ale vytvářejí také matematické modely, které jim pomáhají zjistit dopady srážky vozidel s těmito ochrannými prvky na silnicích. Vozidlo totiž nesmí prorazit žádný podélný prvek ani se dostat za svodidlo, vysvětlil konstruktér Radim Žídek, který jako jeden z mála v huti zůstal pracovat.
15. 5. 2025

Na den reaktorovým fyzikem. Vysoké školy se v dětech snaží vzbudit zájem o jádro

Zejména kvůli plánované výstavbě jaderných bloků v Dukovanech a vývoji malých modulárních reaktorů bude Česko potřebovat další odborníky v jaderné energetice, kterých je už nyní nedostatek. Na situaci se snaží reagovat vysoké technické školy a nabízejí například nové studijní obory. Umožňují také středoškolákům vyzkoušet si v předstihu, zda by je práce v tomto sektoru zajímala.
14. 5. 2025

Evropská banka pro obnovu a rozvoj zhoršila výhled růstu české ekonomiky

Evropská banka pro obnovu a rozvoj (EBRD) opět zhoršila výhled růstu české ekonomiky, zdůvodňuje to zejména situací v Německu. Na letošní rok očekává růst hrubého domácího produktu (HDP) o 1,6 procenta, zatímco v únorovém výhledu počítala s růstem o 1,9 procenta, uvedla banka v aktualizovaném výhledu. Na příští rok počítá s růstem české ekonomiky o 2,2 procenta, což je o dvě desetiny procentního bodu méně, než čekala v únoru.
13. 5. 2025Aktualizováno13. 5. 2025

Čína a USA omezí výběr cel

Spojené státy a Čína se dohodly na výrazném snížení cel a na 90 dnů přeruší výběr většiny z nich. Po víkendovém jednání v Ženevě to v pondělí oznámil americký ministr financí Scott Bessent. Dohoda, která dle Bílého domu začne platit nejpozději 14. května, předpokládá, že základní clo bude činit deset procent. Američané ale ponechají v platnosti i dvacetiprocentní clo zavedené kvůli fentanylu. Čína by tak podle agentury Reuters měla u dovozu z USA vybírat desetiprocentní clo, zatímco USA u dovozu z Číny třicetiprocentní.
12. 5. 2025Aktualizováno12. 5. 2025

EK podle dopisu žádá Česko o odklad podpisu smlouvy na Dukovany

Evropská komise (EK) žádá Česko o odložení podpisu smlouvy o stavbě dvou nových jaderných bloků v elektrárně Dukovany. Vyplývá to z dopisu, který českému ministrovi průmyslu a obchodu Lukáši Vlčkovi (STAN) poslal místopředseda Komise Stéphane Séjourné. Premiér Petr Fiala (ODS) nicméně kontroval, že dopis není stanoviskem EK. Podle ministra Vlčka jde pouze o zdvořilostní dopis. Český eurokomisař Jozef Síkela (STAN) situaci okomentuje po úterním jednání se Séjourném.
12. 5. 2025Aktualizováno12. 5. 2025

Kondice důchodového systému se oproti loňsku lepší

Systém penzí byl další měsíc v lepší kondici než loni. V březnu skončil ve zhruba dvanáctimiliardovém mínusu, což je proti loňsku poloviční deficit. Podle ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečky (KDU-ČSL) by příjmy a výdaje důchodového účtu mohly být vyrovnané už příští rok.
12. 5. 2025
Načítání...