Část poslanců navrhuje zvýšit daňovou podporu důchodového spoření

3 minuty
Události: Stát chce zatraktivnit soukromé spoření na důchod
Zdroj: ČT24

Stát chce zatraktivnit soukromé spoření na důchod. V něm si peníze ukládá asi čtyři a půl milionu lidí. Koaliční poslanci i část opozice navrhují, aby si z daní mohli odečíst dvojnásobnou částku, než je stávajících maximálně 24 tisíc ročně. Zároveň chtějí zákonodárci zrušit daňovou podporu pro ty, kdo si založí investiční životní pojištění.

Například Kateřina Procházková, která by měla jít do důchodu zhruba za sedm let, si každý měsíc ukládá na penzijní spoření tři tisíce korun. To je maximální částka, kterou dnes stát přímo i daňově podporuje.

V případě zvýšení daňové podpory by si přitom paní Procházková ráda platila na důchod víc. Nyní se jí spořit vyšší částku nevyplatí. „Já bych v důchodu chtěla ještě trochu žít, a ne živořit. Samozřejmě se dá spořit i jiným způsobem, ale pro mě je státní zastřešení jistota,“ uvedla. 

  • Z téměř čtyř a půl milionu lidí, kteří využívají penzijní spoření, si maximální státem podporovanou třítisícovou měsíční částku spoří přes 150 tisíc lidí.

Politici napříč stranami teď chtějí daňovou podporu důchodového spoření zvýšit; v současnosti stát měsíčně přidává na první vloženou tisícovku státní podporu 230 korun. Druhou a třetí tisícovku si můžou lidé odečíst z daní. Nově by si podle poslaneckého návrhu směli odečíst i čtvrtý a pátý tisíc. Maximální podporovaná částka by tak vzrostla ze tří na pět tisíc měsíčně.

„Ty peníze by měly skutečně směřovat k lidem, kteří jsou zodpovědní a myslí na stará kolena a tvoří si rezervy,“ zdůraznil spolupředkladatel návrhu poslanec Patrik Nacher (za ANO). „Máme za to, že je to samozřejmě i podpora důchodového systému penzijního připojištění,“ řekl další z předkladatelů Jan Chvojka, předseda poslaneckého klubu sociálních demokratů.

Návrh na zvýšení daňové podpory penzijního spoření podepsali ve sněmovně zástupci tří klubů – hnutí ANO, Pirátů a ČSSD. Tyto tři strany mají v dolní parlamentní komoře pohodlnou většinu.

Zákonodárci chtějí také zastavit podporu investičních životních pojistek

Spolu se zvýhodněním penzijního spoření chtějí poslanci zároveň škrtnout podporu investičních životních pojistek.

„Hlavním cílem je zrušit daňovou úlevu na investiční životní pojištění. V návrhu se navrhuje převést tyto prostředky na možnost penzijního doplňkového spoření,“ uvedl člen rozpočtového výboru sněmovny Tomáš Martínek (Piráti).

„Pro mě víc převažuje argument, že je to jakési rušení výjimky, takže spíš bych řekla, že to je pro mě pozitivně neutrální stanovisko,“ vyjádřila se k návrhu ministryně financí Alena Schillerová (za ANO).

Výhrady opozice

Část opozice má naopak k poslaneckému návrhu, který chce více podpořit penzijní spoření, výhrady. „Jestli to jsou opravdu jenom výdělky pro penzijní společnosti, nebo jestli opravdu to připojištění slouží k účelu, který má mít,“ řekla například šéfka sněmovního rozpočtového výboru Miloslava Vostrá (KSČM).

„Větší podpora penzijního připojištění není náhradou za celkovou důchodovou reformu, kterou potřebujeme,“ tvrdí zase místopředseda poslaneckého klubu ODS Jan Skopeček.

Poslanci začnou návrh projednávat v létě. Schvalovat by ho měli na podzim.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Objem hypoték v dubnu klesl meziměsíčně o dvě procenta

Banky a stavební spořitelny poskytly v dubnu hypotéky za 32,2 miliardy korun, což je proti březnu pokles o téměř dvě procenta. Nové úvěry bez refinancování klesly o čtyři procenta na 26 miliard korun. Úrokové sazby v březnu pokračovaly v mírném poklesu a snížily se v průměru ze 4,68 procenta na 4,65 procenta, vyplývá ze statistik České bankovní asociace Hypomonitor. Data dodávají všechny banky a spořitelny poskytující hypotéky na českém trhu.
včeraAktualizovánopřed 13 hhodinami

Bydlení v EU za dekádu zdražilo o desítky procent. Nejvíce si připlatí Maďaři

Ceny nemovitostí se v Evropské unii mezi lety 2015 a 2024 zvýšily v průměru o 53 procent, píše server Euronews s odvoláním na data Eurostatu a Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD). Server podotýká, že nárůst nebyl ve všech zemích jednotný. Největší skok pozorovali obyvatelé Maďarska, kterým vlastní bydlení zdražilo oproti roku 2015 zhruba trojnásobně. V Česku se náklady během necelých deseti let přibližně zdvojnásobily, uvádí Euronews.
15. 5. 2025

Auta je nesmí prorazit. V Liberty se opět rozjela výroba svodidel

Výroba svodidel se v huti Liberty po delší pauze znovu rozjela jako jedna z prvních. Svodidla je nutné nejprve vyválcovat, poté vytvarovat a nakonec pozinkovat. Pracovníci přitom nevyrábějí jen je samotná, ale vytvářejí také matematické modely, které jim pomáhají zjistit dopady srážky vozidel s těmito ochrannými prvky na silnicích. Vozidlo totiž nesmí prorazit žádný podélný prvek ani se dostat za svodidlo, vysvětlil konstruktér Radim Žídek, který jako jeden z mála v huti zůstal pracovat.
15. 5. 2025

Na den reaktorovým fyzikem. Vysoké školy se v dětech snaží vzbudit zájem o jádro

Zejména kvůli plánované výstavbě jaderných bloků v Dukovanech a vývoji malých modulárních reaktorů bude Česko potřebovat další odborníky v jaderné energetice, kterých je už nyní nedostatek. Na situaci se snaží reagovat vysoké technické školy a nabízejí například nové studijní obory. Umožňují také středoškolákům vyzkoušet si v předstihu, zda by je práce v tomto sektoru zajímala.
14. 5. 2025

Evropská banka pro obnovu a rozvoj zhoršila výhled růstu české ekonomiky

Evropská banka pro obnovu a rozvoj (EBRD) opět zhoršila výhled růstu české ekonomiky, zdůvodňuje to zejména situací v Německu. Na letošní rok očekává růst hrubého domácího produktu (HDP) o 1,6 procenta, zatímco v únorovém výhledu počítala s růstem o 1,9 procenta, uvedla banka v aktualizovaném výhledu. Na příští rok počítá s růstem české ekonomiky o 2,2 procenta, což je o dvě desetiny procentního bodu méně, než čekala v únoru.
13. 5. 2025Aktualizováno13. 5. 2025

Čína a USA omezí výběr cel

Spojené státy a Čína se dohodly na výrazném snížení cel a na 90 dnů přeruší výběr většiny z nich. Po víkendovém jednání v Ženevě to v pondělí oznámil americký ministr financí Scott Bessent. Dohoda, která dle Bílého domu začne platit nejpozději 14. května, předpokládá, že základní clo bude činit deset procent. Američané ale ponechají v platnosti i dvacetiprocentní clo zavedené kvůli fentanylu. Čína by tak podle agentury Reuters měla u dovozu z USA vybírat desetiprocentní clo, zatímco USA u dovozu z Číny třicetiprocentní.
12. 5. 2025Aktualizováno12. 5. 2025

EK podle dopisu žádá Česko o odklad podpisu smlouvy na Dukovany

Evropská komise (EK) žádá Česko o odložení podpisu smlouvy o stavbě dvou nových jaderných bloků v elektrárně Dukovany. Vyplývá to z dopisu, který českému ministrovi průmyslu a obchodu Lukáši Vlčkovi (STAN) poslal místopředseda Komise Stéphane Séjourné. Premiér Petr Fiala (ODS) nicméně kontroval, že dopis není stanoviskem EK. Podle ministra Vlčka jde pouze o zdvořilostní dopis. Český eurokomisař Jozef Síkela (STAN) situaci okomentuje po úterním jednání se Séjourném.
12. 5. 2025Aktualizováno12. 5. 2025

Kondice důchodového systému se oproti loňsku lepší

Systém penzí byl další měsíc v lepší kondici než loni. V březnu skončil ve zhruba dvanáctimiliardovém mínusu, což je proti loňsku poloviční deficit. Podle ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečky (KDU-ČSL) by příjmy a výdaje důchodového účtu mohly být vyrovnané už příští rok.
12. 5. 2025
Načítání...