Britská ropná společnost BP chce propustit deset tisíc zaměstnanců

Britská ropná společnost BP chce propustit zhruba deset tisíc zaměstnanců, což odpovídá asi 15 procentům celkové pracovní síly. Firma uvedla, že pandemie nemoci covid-19 prudce snížila ceny ropy i poptávku po této surovině. Generální ředitel Bernard Looney také plánuje, že zaměření podniku posune od těžby ropy a zemního plynu více k obnovitelným zdrojům energie, informovala agentura Reuters.

BP, která patří k největším těžebním společnostem světa, v současnosti zaměstnává kolem 70 tisíc lidí.

Většina propuštěných zaměstnanců by měla firmu opustit ještě v letošním roce. Propouštění se dotkne hlavně zkušenějších zaměstnanců na takzvaných seniorských pozicích. BP rovněž uvedla, že zaměstnancům na vyšších pozicích letos nezvýší mzdu a že není pravděpodobné, že by někdo letos dostal roční hotovostní odměnu.

V dubnu firma oznámila, že letos sníží výdaje o 25 procent, protože koronavirová pandemie způsobila nevídaný propad poptávky po ropě. Pandemie omezila podnikání, cestování i veřejný život, a snížila tak spotřebu ropy, plynu a pohonných hmot.

Dodávky ropy naopak byly na začátku pandemie mimořádně vysoké, což vytvořilo v odvětví značné problémy například v podobě přeplněných zásobníků. Cena americké ropy v dubnu poprvé klesla pod nulu.

Looney také chce, aby se ropná firma se 111letou tradicí stala pružnější a přesunula se k nízkouhlíkovým zdrojům. V květnu v rámci plánované změny struktury podniku snížil na polovinu velikost vedoucího týmu BP.

Devětačtyřicetiletý Looney se ujal funkce v únoru a uvedl, že chce zrušit tradiční podnikovou strukturu, které dominuje těžba ropy a zemního plynu a divize rafinace a prodeje.

Ropa je po dohodě o snížení těžby nejdražší za tři měsíce

Ceny ropy zahájily nicméně tento nový týden růstem, podpořilo je zejména víkendové oznámení skupiny OPEC+ o prodloužení dohody o snížení těžby, ale také zpráva o rekordním květnovém dovozu ropy do Číny. Ropa je teď tak nejdražší za tři měsíce.

Kolem 09:00 SELČ cena severomořské ropy Brent vykazovala růst o 1,2 procenta na 42,82 dolaru za barel. Americká lehká ropa WTI ve stejnou dobu přidávala 0,9 procenta na 39,92 dolaru za barel. Oba typy se ráno dostaly nejvýše od 6. března, kdy začaly prudce klesat.

Od dubna se cena Brentu už téměř zdvojnásobila. V dubnu se členové Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC), Rusko a další spojenci, tedy skupina označovaná jako OPEC+, dohodli na snížení těžby o 9,7 milionu barelů denně. Chtějí tak podpořit ceny, které kvůli koronavirové krizi prudce klesly.

Dohoda byla původně sjednána na květen a červen, o víkendu se však OPEC+ dohodl na jejím prodloužení do konce července. Ekonom singapurské banky OCBC Howie Lee nicméně uvedl, že dohoda zaostala za očekáváním. Trhy doufaly, že OPEC+ ji prodlouží o tři měsíce.

Nízké ceny ropy přilákaly zájemce z Číny. Ta v květnu dovážela rekordních 11,3 milionu barelů ropy denně.

Obchodníci se nyní zaměří na to, jak členové OPEC budou plnit své těžební limity, hlavně Irák a Nigérie. Obě země zatím těží více, než kolik mají stanoveno. Mohla by se zvýšit i těžba v Libyi, protože země po měsících znovu otevřela dvě velká ropná pole.

I když se ceny ropy zvyšují, jsou ale stále nižší, než kolik činí náklady většiny amerických těžařů z břidlic. To nutí firmy v USA přerušit těžbu, propouštět a snižovat náklady.

Počet vrtů v USA, které jsou v provozu, tak v týdnu do 5. června pátým týdnem za sebou klesl na minimum. Do Mexického zálivu také dorazila tropická bouře Cristobal, která podle agentury Reuters přerušila téměř 30 procent těžby na moři v oblasti.